CZECHY: SZLAKIEM TRADYCJI SZKLARSKICH DO KRYSZTAŁOWEJ DOLINY

Zapraszamy na wycieczkę do hut szkła i wytwórni biżuterii na północy Czech, w okolicach Liberca. Rejon Gór Izerskich i Łużyckich, od Kamenickiego Šenova, przez Jablonné v Podještědí, aż po Desną i Turnov, od stuleci słynie z produkcji dobrej jakości, pięknego szkła, szklanych koralików i biżuterii. Znajdują się tam huty szkła, niektóre powstałe już w XVI wieku, jak również szkoły szklarskie, wytwórnie szkła i biżuterii oraz muzea szklarskie.

Projekt Dolina Kryształowa łączy wszystkie te obiekty i proponuje turystom wstęp na jeden wspólny bilet. Zwiedzając Dolinę Kryształową można podziwiać produkcję przepięknych ozdób choinkowych, pracę szklarzy, szlifierzy szkła czy jubilerów w 28 miejscach na terenie północnych Czech, w rejonie Karkonoszy, Czeskiego Raju, Gór Izerskich i Łużyckich.

Tygodniowy bilet wstępu kosztuje 250 koron, a bilet rodzinny (2 osoby dorosłe plus maksymalnie 4 dzieci) 480 koron. Ceny promocyjne obowiązują do 15 września 2020 roku. Najstarsza huta szkła, działająca od roku 1712 do dziś, znajduje się w Harrachovie w Karkonoszach.

Oprócz podziwiania zręczności szklarzy, można tam spróbować miejscowego piwa. W atmosferę Bożego Narodzenia, także latem, wprowadza zakład produkcji ozdób choinkowych i pereł szklanych Ponikla. Piękna biżuteria powstaje w warsztatach w miejscowości Železný Brod. Czeski Raj słynie z biżuterii z granatów.

Zwiedzanie Turnova można rozpocząć od wizyty w galerii artystycznej Granát na rynku. Barokową uliczką dojdziemy następnie do Muzeum Czeskiego Raju, gdzie zobaczymy wystawę drogocennych kamieni z całego świata. Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou otwiera w tym roku nową atrakcję w dobudowanej, nowoczesnej części budynku – wystawę WoW, czyli World of Wonders – Świat Cudów.

Każdego roku w Jabloncu organizowana jest także największa w Czechach wystawa szkła i biżuterii „Kruche piękno“. Prawdziwe królestwo koralików jest w Bedřichovie. W tamtejszym muzeum produkcji koralików GB Beads otwarta została nowa ekspozycja czeskiego szkła.

W Kunraticach koło Cvikova można obserwować pracę szklarzy w hucie pana Pačinka, jak również szklane ptaki i rośliny w przyległym szklanym ogrodzie. Kościół naprzeciwko huty kryje prawdziwy szklany skarb – setki wspaniałych żyrandoli, waz i innych przedmiotów wykonanych w miejscowej hucie.

Wymowną ciekawostką jest kolekcja szklanych koronawirusów, która wyraża nadzieję, na odejście epidemii. Na rynku w Novym Borze warto zobaczyć, zbudowany w zeszłym roku przez firmę Lasvit, Szklany Dom. Do niezwykłego budynku można zajrzeć w każdy piątek po południu.

Po jego wnętrzu oprowadzają pracownicy firmy. Obowiązuje wstęp w ramach biletu do obiektów Doliny Kryształowej. Malownicze miasta Nový Bor i Kamenický Šenov słyną z kilkusetletniej tradycji szklarskiej. Są tam muzea szklarskie i duże firmy z tej branży.

Z biletem wstępu do Doliny Kryształowej można zwiedzić nie tylko te największe zakłady szklarskie, na przykład w Lindavie (Lasvit Ajeto) i w Novym Borze (Novotny Glass), ale także małe pracownie szkła i biżuterii. Informacje w języku polskim o Dolinie Kryształowej są na stronie https://crystalvalley.cz/pl.

 

 

    Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top