CZECHY: ŚCIEŻKA W OBŁOKACH

W czeskim ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) na początku grudnia ubiegłego roku otwarto niezwykłą atrakcję – Ścieżkę w obłokach. Jest to trasa widokowa umieszczona na wysokości 55 metrów, zbudowana na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m. Obiekt jest wykonany z drewna modrzewowego i stali. Wznosi się ponad porastającym górę świerkowym lasem. Całkowita długość trasy wynosi 750 metrów. Jest ona dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki, Suchý vrch i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów, z okienkami. Zimą zjeżdżalnia jest nieczynna, ze względów bezpieczeństwa. Trasa powstała w pobliżu schroniska Slaměnka i górnej stacji kolejki linowej Sněžník. Można dotrzeć do niej kolejką lub pieszo niebieskim szlakiem turystycznym.

Ścieżka będzie czynna przez cały rok, w sezonie zimowym w godzinach od 10:00 do 16:00. Ceny: Osoba dorosła 290 koron (43 zł), bilet rodzinny (2 os dorosłe + maks. 3 dzieci) 650 koron (97 zł). W cenie przejazd kolejką linową w obie strony. Informacje w jezyku polskim o trasie znajdziemy na stronie www.dolnimorava.cz/_pl/sciezka-w-oblokach

Okolice

1. Wejście na Kralicki Śnieżnik Wyruszamy z Dolní Moravy, oznaczoną trasa turystyczną, długość wynosi około 14 km. Możemy też wjechać kolejką linową od Wellness hotelu Vista aż na szczyt Slamník, skąd jest już tylko 6 – 7 km na szczyt Králickiego Śnieżnika. Zobaczymy tam rzeźbę słoniątka, która stała się nieoficjalnym symbolem szczytu. W pobliżu ma swe źródło na wysokości 1390 m rzeka Morava. Ponieważ szczyt nie jest porośnięty drzewami, rozciąga się stąd piękny widok na Polskę, na Góry Rychlebskie i Jesioniki , a także na Suchý vrch i Góry Orlickie. Dzięki odpowiedniej wysokości nad poziomem morza, występuje tu też roślinność alpejska – wiele chronionych gatunków.

2. Do źródła rzeki Tichá Orlice

Wyruszamy z Dużego Rynku ( Velké náměstí) w Králíkách. Zaprowadzi nas zielona trasa turystyczna aż na górę, do Klasztoru. Przy pięknej pogodzie z tego miejsca rozciąga się piękny widok na masyw Kralickiego Śnieżnika i okolice miasta Králíky. Od Klasztoru wyruszymy po żółtej trasie obok wieży widokowej Val, skręcimy do źródła Tiché Orlicy. Okrążymy szczyt Jeřáb i przejdziemy obok kaplicy św. Trójcy, następnie wrócimy żółtą trasą w stronę Klasztoru, a potem do Kralików.

3. Trasa edukacyjna Betonowa Granica

Trasa edukacyjna zaczyna się i kończy w Mladkovie na rynku, wiedzie po trasach czerwonej, zielonej i żółtej. Ma długość 15 km i znajdziemy na niej 23 tablice informacyjne. Prowadzi do Muzeum Fortyfikacji Czeskich – twierdzy Bouda i do Muzeum Vysoký kámen, w pobliżu których znajduje się też Muzeum Wojskowe Lichkov. Na trasie zobaczymy liczne objekty fortyfikacyjne.

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top