CZECHY: ROMANTYCZNE I ORYGINALNE WALENTYNKI

Zakochanych zapraszamy do Pragi, jednego z najpiękniejszych miejsc na świecie, nazywanej rajem romantyków. Niezapomnianym przeżyciem będzie spacer wąziutkimi uliczkami oświetlonymi latarniami gazowymi, rejs łodzią po Wełtawie (www.prazskebenatky.cz), wieczór w przytulnej kawiarni czy gospodzie lub udział w przedstawieniu w jednym ze słynnych czarnych teatrów (www.divadlometro.cz , www.tafantastika.cz). Na wspaniałą ucztę dla wszystkich zmysłów zaprasza muzeum czekolady w Pradze Choco-Story-Praha (www.choco-story-praha.cz).

 

 

Tym, którzy jednak wolą mniejsze miasteczka, proponujemy wycieczkę do Czeskiego Krumlova w południowych Czechach (www.ckrumlov.cz). Unikatowy kompleks zamkowy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oczaruje nas, podobnie jak tutejsze malownicze uliczki. Niezwykłym miejscem, w którym zatrzymał się czas jest Muzeum Fotoatelier Seidel.

 

Ekspozycja słynnych fotografów Josefa i jego syna Františka Seidelów zaskoczy nas wieloma ciekawymi zdjęciami i pocztówkami. Znajdziemy tu dawne aparaty fotograficzne a także zachowaną część oryginalnego wyposażenia technicznego atelier. Muzeum przygotowało walentynkową ofertę dla par z możliwością wykonania wyjątkowej fotografii w atrakcyjnej cenie. (www.seidel.cz ).

 

Wszystkim romantykom polecamy również odwiedzić miasto Telč, nazywane morawską Wenecją, leżące na granicy południowych Czech i Wysoczyzny (www.telc.eu). Niezwykłe, bajkowe miasteczko, które upodobało sobie wielu reżyserów filmowych i światowej sławy włoskich architektów, zostało docenione także przez UNESCO. Dzień świętego Walentego możemy spędzić na jednym z bajkowych czeskich zamków.

 

Przepiękne apartamenty dla zakochanych oferuje na przykład zamek Loučeň (50 kilometrów od Pragi). W tutejszym parku znajdziemy niezwykłą atrakcję – 10 labiryntów zaprojektowanych przez Adriana Fishera, jednego z najsłynniejszych na świecie projektantów labiryntów. W tym roku zamek po raz pierwszy został otwarty dla zwiedzających także zimą. W lutym po komnatach zamkowych turystów oprowadza Biała Dama. (www.zamekloucen.cz),

 

Podróż w dawne czasy czeka nas na barokowym zamku Jemniště w środkowych Czechach (www.jemniste.cz), gdzie zamieszkać możemy w uroczych domkach na dziedzińcu. Oprócz miłości ogrzeje nas tu także stylowy kominek a śniadanie przyniosą nam w wiklinowym koszyku wprost do apartamentu. Wszelkie wygody oferuje swym gościom Zbiroh (www.zbiroh.com), noworenesansowy zamek stojący pośród brdskich lasów, przy trasie między Pragą a Pilznem, związany z twórczością Alfonsa Muchy.

 

Właśnie tutaj czeski artysta malował słynną Epopeję Słowiańską, która obecnie znajduje się na zamku Morawski Krumlov. Na zamku Zbiroh możemy natomiast oglądać inne dzieło artysty – kurtynę teatralną . W środkowych Czechach, niedaleko Mladej Boleslavi stoi zameczek myśliwski Mcely (www.chateaumcely.cz). Na zakochanych czeka tu specjalne menu świętowalentyńskie. Specjalnością zamkowego kucharza są dania przygotowywane według przepisów dawnych właścicieli, rodu Thurn –Taxisów.

 

Oryginalną propozycję na Walentynki mamy dla miłośników białego szaleństwa – nocleg na wieży widokowej na szczycie Ještěd (www.jested.cz) w górach Izerskich lub w wieży na górze Praděd (www.hotelpraded.cz) w Jesionikach na północnych Morawach, skąd rozciąga się wspaniały widok na zaśnieżoną górską krainę.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top