CZECHY: RELIKWIARZ ŚW. MAURA

Na Zamku Praskim do 27 lutego 2011 oglądać można słynny średniowieczny relikwiarz przechowujący szczątki św. Maura, św. Jana Chrzciciela i św. Tymoteusza.

 

Relikwiarz wykonany z pozłacanego srebra, pozłacanej miedzi, ozdobiony niemal 200 drogocennymi kamieniami umieszczony został na Zamku Praskim w Sali Władysławowskiej, obok kopii czeskich klejnotów koronacyjnych.

 

Jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki złotniczej znajdujących się na terenie Republiki Czeskiej.

 

 

Relikwiarz wypożyczono z zamku Bečov, gdzie został przed 25 laty odnaleziony. Wykonano go dla klasztoru benedyktynów we Florennes. Po rewolucji francuskiej zakupiony został przez księcia Alfréda de Beaufort-Spontin, właściciela zamku Bečov. Po drugiej wojnie światowej rodzina Beaufort musiała opuścić zamek i ukryła relikwiarz pod podłogą w kaplicy zamkowej. Relikwiarz odkryli 5 listopada 1985 roku po długich poszukiwaniach czescy kryminolodzy.

 

Był mocno uszkodzony po 40 latach przebywania w ziemi, prace restauratorskie trwały 11 lat. W roku 2002 udostępniono go zwiedzającym na zamku Bečov, w miejscowości Bečov nad Teplou – około 30 km na południe od Karlowych Warów. Wystawa czynna jest codziennie w godz. od 9.00 do 16.00, oprócz 24.12.2010. Wstęp: 150 koron, bilet rodzinny 300 koron, dzieci do lat 6 bezpłatnie www.hrad.cz www.zamek-becov.cz 30.11.2010

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top