CZECHY: PONOWNE OTWARCIE MUZEUM NARODOWEGO W PRADZE

Po długim i skomplikowanym remoncie generalnym Muzeum Narodowe ponownie zostanie otwarte 28 października 2018 roku – dokładnie w 100. rocznicę ogłoszenia powstania niepodległego państwa Czechów i Słowaków. Muzeum Narodowe, najstarsza instytucja muzealna w Czechach, zostało założone przed 200 laty jako „Muzeum Ojczyźniane“.

 

Z jego założeniem związane są takie osobistości, jak hrabia Kašpar Maria Šternberg, František Palacký, Jan Evangelista Purkyně, czy francuski badacz Joachim Barrande. Pomieszczenia neorenesansowego budynku muzealnego na Placu Wacława zostały udostępnione w 1891 roku. Od tamtej pory nie przeprowadzono żadnego poważniejszego remontu. Celem obecnego i przebudowy była ochrona ważnego narodowego zabytku kultury oraz modernizacja, mająca przekształcić budynek w nowoczesny obiekt muzealny. Dzięki otwarciu przestrzeni w Budynku Głównym i połączeniu jej z Nowym Budynkiem, muzeum dwukrotnie powiększyło swoją powierzchnię wystawienniczą.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć wiele unikatowych eksponatów, które do tej pory były przechowywane w muzealnych magazynach. Od 28 października 2018 zwiedzający będą mogli podziwiać pięknie wyremontowane wnętrza oraz wystawy, zajmujące powierzchnię niemal 2 000 m². Do końca br. będzie można je zwiedzać bezpłatnie. Z Bratysławy przywieziona zostanie ekspozycja o nazwie Wystawa czesko-słowacka i Wystawa słowacko-czeska (28.10.2018 -30.6.2019). Projekt ten przybliża historię okresu wspólnej państwowości Czechów i Słowaków; to, co dzieliło i łączyło oba narody. Stosunki między narodami są pokazane także przez pryzmat losów konkretnych osób. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Czechach zbiór oryginalnych dokumentów, które odegrały kluczową rolę w historii Czechosłowacji i jej obywateli.

Wystawa o nazwie „2×100“ przedstawia historię 200 lat istnienia Muzeum Narodowego. Dla gości przygotowano 200 najcenniejszych i najciekawszych eksponatów przechowywanych w muzeum, które zostaną pokazane w nowym i zaskakującym kontekście, odzwierciadlającym różnorodność tych eksponatów – historycznych, przyrodniczych, naukowych i artystycznych, pochodzących nie tylko z Czech, ale także z całego świata. Prezentacja multimedialna „Historia, która stała się przyszłością“ przedstawia zabytkowy Budynek Główny Muzeum Narodowego jako narodowy i architektonicznych symbol. W trakcie dwóch projekcji na parterze historycznej budowli zwiedzający poznają założenia oryginalnego projektu architekta Josefa Schulza i artystyczną wyjątkowość budynku.

Więcej informacji: www.czechtourism.com

Zdjęcie: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top