CZECHY: POLACY ZASMAKOWALI W MORAWACH WSCHODNICH

 

 

Region turystyczny Morawy Wschodnie (południowo-wschodnia część Republiki Czeskiej) staje się coraz bardziej popularnym celem wycieczek polskich turystów. Liczba gości z Polski w pierwszym kwartale roku 2014 wzrosła o ponad czterdzieści procent, w porównaniu z analogicznym okresem ub. r., a w roku 2013 niemal o siedemdziesiąt procent, w porównaniu z rokiem 2012.

 

Morawy Wschodnie to region niezwykle atrakcyjny turystycznie. Znajdują się tam zabytki wpisane na listę UNESCO, malownicza architektura ludowa, urodzajne winnice, barwny folklor, piękne pałace i zamki oraz słoneczna pogoda. Zalecamy odwiedzić zabytkowe miasto Kroměříž.

 

Tamtejszy renesansowy pałac był do roku 1948 rezydencją arcybiskupów ołomunieckich. Razem z wczesnobarokowym Ogrodem Kwiatowym i Ogrodem Pałacowym znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto popłynąć w rejs kanałem wodnym Tomasza Baty, założyciela słynnej firmy obuwniczej, z którym wiążą się dzieje miasta Zlina.

 

Wzdłuż kanału wiedzie trasa rowerowa, można więc zabrać rowery na łódź i połączyć rejs z poznawaniem okolicy na rowerze. W Luhačovicach, perełce uzdrowisk morawskich, można podziwiać secesyjne budynki z początku XX wieku, dzieło znanego architekta Dušana Jurkoviča, słynną kolumnadą i delektować się leczniczą wodą źródlaną.

 

W Rožnovie pod Radhoštěm znajduje się najstarszy skansen w środkowej Europie. Odbywają się tam najróżniejsze imprezy folklorystyczne, na przykład Święto Rožnova czy Jarmark Wołoski. Miłośnikom pięknej architektury radzimy zwiedzić pałac Buchlovice. Ten klejnot architektoniczny w stylu baroku włoskiego otacza wspaniały ogród tarasowy i park angielski.

 

Jednym z symboli pałacu są fuksje, których tutejszy zbiór liczy 1200 rodzajów. Velehrad należy do najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Czechach. Związany jest z misjonarską działalnością w IX wieku Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego.

 

Jest jednym z czterech katolickich sanktuariów na świecie, którym papież Jan Paweł II ofiarował Złotą Różę. Propozycje wycieczek po regionie Moraw Wschodnich znajdziemy na stronie: www.vychodni-morava.cz

 

Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top