CZECHY: PILZNO – EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2015

 

 

Prestiżowy przewodnik Lonely Planet umieścił czeskie miasto Pilzno między dziesięcioma najlepszymi europejskimi kierunkami podróży 2014 roku.

 

„Podróż do Pilzna nie tylko na piwo“ znalazła się w rankingu obok tak ciekawych propozycji, jak na przykład romantyczny pobyt na wyspie greckiej Santorini, wycieczka po południowo-zachodniej Anglii, podróż szlakiem Wikingów czy wieczory w rytmie flamenco w Sewilli.

 

W roku 2015 Pilzno stanie się Europejską Stolicą Kultury. Na gości, którzy odwiedzą miasto w przyszłym roku czeka ponad 50 znaczących imprez kulturalnych w miejscach publicznych oraz ponad 600 innych wydarzeń.

 

Miasto znane jest na świecie przede wszystkim jako kolebka piwa, organizator słynnego festiwalu Pilsner Fest, a także licznych zabytków architektury. Duże wrażenie robi gotycka katedra św. Bartłomieja, z najwyższą wieżą kościelną w Czechach (102 m) oraz Wielka Synagoga, czwarta co do wielkości na świecie.

 

Od połowy czerwca na zwiedzających czeka kolejna ciekawa budowla żydowska – tak zwana Stara Synagoga. Zabytkowy obiekt odzyskał po renowacji swój dawny blask. Synagoga zaprasza na imprezy kulturalne, do zwiedzania wnętrz oraz wystawy poświęconej historii Żydów w regionie pilzneńskim, zwyczajom i kulturze żydowskiej.

 

Stara Synagoga jest najstarsza zachowaną synagogą w Pilźnie. Do celów liturgicznych łuzyła jedynie do roku 1893, wówczas funkcję tę przejęła nowo wybudowana Wielka Synagoga.

 

W Starej Synagodze powstał magazyn. Dzięki temu obiekt ukryty w pobliżu zabytkowego centrum miasta przetrwał czasy holocaustu i zachował się do dziś.

 

Więcej informacji o Pilznie na stronie: www.visitplzen.eu

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top