CZECHY: ODNOWIONA SKOCZNIA W HARRACHOWIE

W Harrachovie odnowiono niszczejące od lat skocznie K40, K70 i K90. Teraz ponownie mogą służyć czeskim reprezentantom. Skocznie narciarskie stały się symbolem Harrachova.

Słynny kompleks pięciu skoczni leży na północnym zboczu Diabelskiej Góry. Małe skocznie dziecięce znajdują się na Hřebínku-Kaml, średnie są ulokowane za hotelem Skicentrum, a duże skocznie – obok kolejki linowej Delta. Harrachov należał do kilku ośrodków w Europie, w których odbywały się mistrzostwa świata w skokach i lotach narciarskich.

Najstarsza skocznia w Harrachovie pochodzi z 1920 roku, wówczas miasteczko nosiło nazwę Harrachdorf i należało do posiadłości hrabiego Harracha. Kompleks średnich skoczni tworzą skocznie K40 (punkt krytyczny 40 m), K70 i K90. Duże skocznie na Diabelskiej Górze powstały w latach 1978 – 1983.

Znajduje się tu skocznia K120 i mamucia K180, umożliwiająca loty o długości ponad 210 metrów, należąca do 5 największych skoczni świata. Ostatnie mistrzostwa świata w lotach narciarskich odbyły się tu w 2014 roku. Od tego czasu skocznie niszczały. W roku 2021 udało się udostępnić czeskim reprezentantom kolejną skocznię, K90. Kosztowna renowacja czeka także pozostałe obiekty.

Zdjęcie: Czech Tourism – Tomáš Rucký

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top