CZECHY: NARCIARSKIE ATRAKCJE DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Moją narciarską przygodę rozpoczęłam w rodzinnych stronach – na Morawach Wschodnich, w ośrodkach narciarskich Gór Hostyńskich (czes. Hostýnské vrchy). Panują tam znakomite warunki dla rodzin z dziećmi.

Obecnie w tamtejszych kurortach: Tesák, Troják, Rusava, Všemina czy Trnava, znajduje się kilka wyciągów dla dzieci, szkółki narciarskie dla dzieci i dorosłych, oświetlone i zaśnieżane stoki. Nowością jest Magistrala Hostyńska oferująca 52 kilometry oznaczonych, ratrakowanych tras. W kolejnych latach zaczęłam odkrywać ośrodki narciarskie w innych pasmach górskich w Czechach, zarówno te najbardziej popularne w Karkonoszach, jak i mniej znane, np. w Górach Izerskich, Orlickich, Jesionikach, Beskidach, a także Rudawach czy na Szumawie. W każdym z tych pasm górskich znajdują się kurorty godne polecenia rodzinom z dziećmi. Czeskie góry są idealnym miejscem do nauki jazdy na nartach. Na dzieci czekają profesjonalni instruktorzy, prowadzący zajęcia także po polsku. Nauka odbywa się w wydzielonych, świetnie wyposażonych parkach narciarskich, w których najmłodsi mogą w komfortowych warunkach stawiać pierwsze kroki na nartach.

Wielki park narciarski dla dzieci oferuje np. ośrodek Lipno na Szumawie, Szpindlerowy Młyn w Karkonoszach czy Klínovec w Rudawach. Świetną atrakcją dla dzieci są trasy zjazdowe z pomiarem prędkości oraz Funline, czyli zabawne trasy z zakrętami i tunelami. Znajdziemy je między innymi w Pecu pod Śnieżką i Černym Dole. Każdego roku czeskie ośrodki narciarskie szykują liczne nowości i dodatkowe atrakcje, szczególnie dla rodzin z dziećmi. W SkiResorcie Černá Hora–Pec w Karkonoszach na najmłodszych czeka aż sześć parków wyposażonych w nowe ruchome dywany i wyciągi. W ośrodku Dolní Morava, w regionie Kralickiego Śnieżnika, powiększony został dziecięcy park narciarski, włącznie z nową strefą dla najmłodszych dzieci. W ośrodku Deštné w Górach Orlickich powstał nowy park narciarski dla dzieci. To tylko niektóre nowości, które ucieszą najmłodszych. Zimowy urlop to nie tylko szusowanie na nartach, ale także inne sporty.

Niemal w każdym ośrodku narciarskim w Czechach są snowparki czy snowtubing. Dzieci mogą poszaleć także na torach bobslejowych i saneczkowych, np. w Szpindlerowym Młynie czy Harrachovie. W czeskich ośrodkach narciarskich czeka także przez cały sezon wiele imprez, zawodów sportowych i innych atrakcji. Bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi są ścieżki w koronach drzew, czynne także zimą. Znajdziemy je w szumawskim ośrodku Lipno, w Dolní Moravie i Jańskich Łaźniach. Zima zbliża się wielkimi krokami, więc najwyższy czas, aby zaplanować ferie, zajrzeć na stronę www.czechtourism.com i wybrać ośrodek narciarski odpowiadający oczekiwaniom.

Gdzie, co i za ile?

Sprawdziliśmy na różnych forach internetowych, o co najczęściej pytają rodzice planujący wypad z dzieckiem na narty do Czech. Zebrane w ten sposób pytania – płynące bezpośrednio od najbardziej zainteresowanych osób, narciarzy chcących spędzić dobrze ferie razem ze swoimi pociechami – przesłaliśmy do przedstawicieli czeskich kurortów oraz regionalnych agencji turystycznych. Uzyskane odpowiedzi zestawiliśmy w syntetycznym opracowaniu, które w łatwy sposób przybliża tegoroczną ofertę czeskich kurortów – z myślą przede wszystkim o rodzinnych wyjazdach, kiedy oprócz szusowania na stokach znaczenia nabierają wszelkie dodatkowe atrakcje, które nie pozwolą dzieciom na choćby najmniejszy cień nudy.

Do których czeskich ośrodków narciarskich warto wybrać się z dzieckiem?

W czeskich górach właściwie wszystkie kurorty bardzo dbają o najmłodszych narciarzy. Zwykle dzieci do lat 5, a czasem nawet 7, mogą korzystać z darmowych skipassów i w zasadzie wszędzie można skorzystać z fachowej pomocy instruktorów w licznych szkołach narciarskich. Świetne zaplecze dla rodzin z dziećmi posiada np. Klínovec, największy ośrodek w Rudawach, położony blisko granicy z Niemcami (https://klinovec.cz/en/skiareal-klinovec-pl). Można tam skorzystać z oferty szkoły narciarskiej albo wysłać najmłodsze pociechy do narciarskiego przedszkola, łączącego zabawę z nauką jazdy na specjalnych trasach z miękkimi przeszkodami – figurami zwierząt, postaci z bajek itp. Dzieci wjeżdżają na stok bezpiecznie, na ruchomym chodniku. Są tam dwa parki dla najmłodszych – jeden na północnej stronie Klínovca, drugi na południowym stoku góry.

Sześć LIVE parków wyposażonych w ruchome magiczne dywany i wyciągi dla dzieci to z kolei oferta największego dziś czeskiego ośrodka – SkiResortu Černá Hora–Pec, czyli po polsku: Czarna Góra–Pec. Znajdują się one w ośrodkach: Černá hora, Pec pod Sněžkou, Černý Důl i Velká Úpa (http://www.skiresort.cz/pl/). Znany bardzo dobrze polskim miłośnikom białego puchu Špindlerův Mlýn, czyli Szpindlerowy Młyn (https://www.skiareal.cz/pl/uvod), również zachęca możliwością nauki w czterech snowparkach z ruchomym chodnikiem i trzema szkółkami narciarskimi z całodziennym programem opieki i nauki jazdy. Także wiele mniejszych ośrodków narciarskich z powodzeniem rozwija ofertę dla dzieci. Np. Ski Areál Kopřivná (www.koprivna.cz/skiareal) w Jesionikach posiada park dla dzieci z małym stokiem i proponuje regularny program animacyjny dla najmłodszych pociech. Zdaniem internautów, ten stok jest świetnym rozwiązaniem do nauki lub szlifowania skrętów.

Ski Bílá (http://www.skibila.cz/cs/zima/), jeden z najchętniej uczęszczanych ośrodków w czeskich Beskidach, płożony w przepięknej dolinie rzeki Bílá Ostravice, oferuje łącznie 10 nartostrad oraz park dla dzieci, a w nim: karuzelę śnieżną, wyciągi odpowiednie dla dzieci, trampolinę, huśtawki oraz oczywiście szkołę narciarską. Ski Aréna Karlov (https://www.skikarlov.cz/) proponuje nie tylko sporo wygodnych niebieskich tras, lecz także opiekę nad dziećmi, snowtubing, plac zabaw na stoku oraz całodzienne programy animacyjne. Bogatą ofertę dla najmłodszych pociech przygotowały również ośrodki z Gór Orlickich. Np. Skicentrum Deštné (http://www.skicentrumdestne.cz/home), które obejmuje dwa ośrodki – Marta I i Marta II. Ciekawą propozycję dla rodzin z dziećmi ma zwłaszcza w mniejszym kurorcie: Marta II, gdzie dominują niebieskie nartostrady. Są tam dwa place zabaw – jeden szkoły narciarskiej przeznaczony do nauki i drugi Yetti, podgrzewany namiot w kształcie igloo, w którym również można ćwiczyć jazdę na nartach i snowboardowe umiejętności.

Są dwa wyciągi linowe, wyciąg taśmowy SunKid oraz karuzela, a także klub dla dzieci z programem animacji. SKI Centrum Říčky (www.skiricky.cz) ma szkołę narciarską nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci, wyposażoną w odpowiedni, mały wyciąg. Na trasie znajdują się specjalne elementy do efektywnego treningu małych narciarzy. Rodziny z dziećmi spędzą przyjemne chwile w ośrodku Bukowa Góra (Buková hora) (www.skibukovka.cz). Jest to jedyny obszar w Górach Orlickich, który łączy Bukową Górę jednym karnetem z dwoma innymi kurortami: Červená Voda i Čenkovice. Dla dzieci przewidziano nowoczesne strefy rozrywki, zwłaszcza po stronie ośrodka Červená Voda. Znajduje się tu Park KID, a w nim: snowtubing, plac zabaw z zamkiem śnieżnym i windą grawitacyjną. Jest też część treningowa, w tym trasa zjazdowa dla dzieci Kidsline. Za „rodzinne” miejsca uchodzą również m.in.: Sportareál České Petrovice, (www.ceskepetrovice.com), z czterema wyciągami i możliwością wieczornych zjazdów, czy Skiareál Peklák (www.peklak.cz), położony u podnóża Gór Orlickich, z dwiema trasami i snowparkiem.

Które czeskie kurorty mają najwięcej tras?

Największym ośrodkiem narciarskim w Czechach jest Czarna Góra-Pec oferująca w sumie ponad 44 kilometry tras zjazdowych i to na jeden karnet. Pięć połączonych ze sobą terenów do szusowania gwarantuje inne doświadczenia narciarskie i zróżnicowany poziom trudności. Oprócz najdłuższych nartostrad o długości do 3 kilometrów znajdują się tam także tereny z łagodnymi stokami i urządzeniami dla młodszych narciarzy. Ponad 76 procent tras zjazdowych jest sztucznie zaśnieżanych, a więc narciarze mają gwarantowany śnieg, nawet jeśli pogoda nie sprzyja. Klínovec oferuje 33 kilometry nartostrad , a ponad 20 kilometrów – Szpindlerowy Młyn, w którym część tras jest oświetlona i amatorzy nocnych jazd mogą liczyć tu na długie wieczorne szusowanie. Z kolei największym ośrodkiem narciarskim na Morawach Północnych i Śląsku jest Ski Aréna Karlov, liczący ponad 12 kilometrów nartostrad.

Nowości w czeskich ośrodkach narciarskich w sezonie 2017-2018

• Černý Důl: czteroosobowa kolejka linowa Family Express o długości 1 kilometra, nowy park LIVE, ruchomy chodnik; • Deštné: czteroosobowa kolejka linowa, park dziecięcy; • Formánky: ruchomy chodnik; • Klínovec: wzmocniony system zaśnieżania; • Kopřivná: sześcioosobowa kolejka Leitner z osłoną i podgrzewanymi siedzeniami, nowa trasa narciarska o długości 920 m; • Lipno: funpark i snowpark, rozszerzony skicross, trasa slalomowa z pomiarem, dodatkowy system zaśnieżania; • Pec pod Śnieżką: wyciąg Javořák o długości 600 metrów, SkiTour Express: przyspieszony skibus łączący Pec pod Śnieżką, Jańskie Łaźnie i Černý Důl;

• Relax & Sport Resort Dolní Morava: parkingi na 300 samochodów, powiększony dziecięcy park narciarski z nową strefą dla dzieci od 3 do 5 lat, Funline i trasa crossowa ze snowparkiem; • Ski Aréna Karlov: rodzinna trasa narciarska (1450 metrów), ulepszony rodzinny skicross, snowtubing, nowy park dla dzieci; • Szpindlerowy Młyn: czteroosobowa kolejka linowa Horní Mísečky–Medvědín, przedłużona i poszerzona trasa zjazdowa na Horních Mísečkách, przebudowa i modernizacja restauracji w Świętym Piotrze (Svatý Petr) „STADION”, powiększona panoramiczna restauracja „Na Pláni”, nowe centrum informacji, wielofunkcyjny obiekt kas Medvědín; • Velka Úpa: nowy park LIVE, ruchomy chodnik.

Na jakie wydarzenia warto zimą 2018 r. pojechać do Czech?

W wielu ośrodkach co roku odbywają się cykliczne imprezy przyciągające tłumy gości. Wśród narciarskich – zarówno zawodowych, jak i amatorskich rozgrywek – znajdziemy bardzo oryginalne wydarzenia i imprezy. Na przykład, w Szpindlerowym Młynie do tradycji już należy gra w polo na śniegu przy zjeździe ze stoku Święty Piotr. W tym miejscu można też zawalczyć o tytuł Hero Season Trophy, czyli zjechać na czas na profesjonalnie przygotowanym torze wyścigowym. Rozrywka pomyślana zarówno dla amatorów adrenaliny – narciarzy i snowboardzistów – jak i mniej doświadczonych narciarzy oraz dzieci. W tym sezonie walka o tytuł Hero Season Trophy rozegra się 10 marca 2018 r.

Popularną atrakcją w Szpindlu jest Špindlerovské Ledárium – na górnej stacji kolejki Święty Piotr–Pláň, czyli wystawa lodowych rzeźb, tej zimy dedykowana kultowej serii filmowej „Star Wars”, której towarzyszyć będzie tematyczne, audiowizualne show. Festiwal rzeźb lodowych jest najważniejszym wydarzeniem zimowym również w ośrodku narciarskim Pustevny (www.pustevny.cz). Posągi powstają zwykle w trzeci weekend stycznia i pozostają tam do końca zimy – mówi Kateřina Buglová, menedżer ds. projektów w Moravian-Silesian Tourism (Morawsko-Śląskiej Agencji Turystycznej). 550 W Górach Orlickich, w Deštne odbywają się m.in. międzynarodowe wyścigi psów, jedne z najtrudniejszych w Europie. W tym sezonie zimowym możemy podziwiać psie zaprzęgi 23–27 stycznia 2018 r. (szczegóły na www.sedivackuv-long.cz).

Z kolei osoby, które mają ochotę na zabawę karnawałową, powinni zajrzeć 10 lutego 2018 r. do miejscowości Jablonné, gdzie jest planowana parada karnawałowa, bal maskowy dla dzieci i wieczorna impreza karnawałowa (www.jablonneno.cz). Na karnawałową paradę 10 lutego 2018 r. szykuje się także Lanškroun z tradycyjnym przemarszem masek i bogatym programem kulturalnym (www.lanskroun.eu) czy Choceň (www.chocen-mesto.cz). Tym, którym nie dość jeszcze zabawy, wiele rozrywki zapewni karnawał na śniegu w miejscowości České Petrovice, szykowany w marcu przyszłego roku (www.ceskepetrovice.com). Natomiast 24 marca 2018 r. w Deštne odbędzie się tradycyjne już od kilkudziesięciu lat pożegnanie siwego, wąsatego Rampušáka, który obok królewny Kačenki jest jedną z najbardziej znanych baśniowych postaci w Górach Orlickich.

Pełna informacja, z cenami, terminami itp. o zimowych atrakcjach 2018 roku w Czechach znajduje się na stronie: : http://pdf.czechtourism.com/zimowe_atrakcje/

Zdjęcie: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top