CZECHY: NA ROWERZE I CYKLOBUSEM

 

Miłośnikom turystyki rowerowej polecamy wycieczkę trasami rowerowymi w Jesionikach, Beskidach, Karkonoszach czy w Czeskim Raju. Udogodnieniem dla cyklistów są kursujące tam cyklobusy, czyli autobusy do przewozu rowerów. Cyklobusy w Beskidach jeżdżą na dwóch trasach: z Ostrawy i Nowego Jičína. Autobusy kursują w czerwcu i we wrześniu w weekendy, a w lipcu i sierpniu codziennie. W Jesionikach cykliści mają do wyboru trzy trasy na Ovčárnę: z Ołomuńca (od 27.06. do 30.08.2015 w weekendy i święta), z Krnova (od 27.06. do 30.08.2015 codziennie) oraz z Šumperka (od 27.06. do 30.08.2015 w weekendy i święta). Opłata za przewóz jednego roweru wynosi 15 koron (ok. 2,20 zł), bez względu na odległość.

 

Piękną krainę Czeskiego Raju najlepiej zwiedzać z siodełka roweru. Do dyspozycji cyklistów jest tu aż pięć linii cyklobusów, które będą kursowały do 31 sierpnia. Cyklobusem dojchać można do najpiękniejszych miejsc w regionie. Między innymi do miejscowości Hrubá Skála, Sobotka, Turnov, Malá Skála, Semily, na zamek Kost czy do Jičína. W Karkonoszach cyklobusy pojadą aż do końca września. Do dyspozycji rowerzystów jest sześć tras.

 

Główna trasa wiedzie z Harrachova przez Rokytnicę, Benecko, Vrchlabí, Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką na Pomezní Boudy. Na tej trasie autobusy jeżdżą z Vrchlabí do Szpindlerowego Młyna, następnie na Szpindlerową boudę oraz z Jilemnicy do Vítkovic i na Horní Mísečky. Karkonoskie cyklobusy mają także podobną sieć autobusową w Czeskim Raju. Wystarczy przesiąść się rano w Jilemnicy – Hrabačov na autobus do Železnego Brodu lub Turnova.

 

Zdjęcia: MU Vrchlabi

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top