CZECHY: MFF W KARLOWYCH WARACH

Za  kilka dni w popularnym czeskim uzdrowisko Karlowe Wary rozpocznie jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Niektórzy sądzą, że tylko nieliczni, prawdziwi miłośnicy filmu są w stanie spędzić cały dzień w sali kinowej, w czasie gdy na dworze jest piękna, letnia pogoda.

 

Wystarczy jednak przyjechać tam w czasie festiwalu filmowego, by przekonać się, że takich fanatyków kina, którzy na tydzień są w stanie zapomnieć o otaczającym ich świecie, są tysiące. Ci, którzy mają jednak dość siedzenia przez cały dzień w mrocznej sali, mogą wyskoczyć na koncert lub na spacer pięknymi uliczkami słynnego kurortu.

 

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach od 2 do 10.lipca 2010 roku. Uważany za najsłynniejszy festiwal filmowy w środkowej Europie, jest zarazem jedynym festiwalem kategorii A w Czechach. W br obchodzi on 45 urodziny. Corocznie na festiwalu prezentowanych jest na nim ponad 200 nowych filmów z całego świata.

 

Najbrdziej popularną sekcją karlowarskiego festiwalu jest tradycyjnie międzynarodowy konkurs filmów fabularnych, w którym obok dzieł znanych twórców przedstawiane są filmy utalentowanych, debiutujących autorów. Swój debiutancki obraz Matka Teresa od kotów zaprezentuje na przykład w tym roku polski dramatopisarz, scenarzysta i realizator filmowy Paweł Sala. Do gwiazd, które odwiedziły festiwal w ostatnich latach należą m.in: Sean Connery, Nastassja Kinski, Keira Knightley, Elijah Wood… Wiecej informacji: www.kviff.com. 

 

W połowie wakacji (23.07.-01.08.2010) warto odwiedzić też Uherské Hradiště (ok. 70 km na wschód od Brna), gdzie będzie można uzupełnić wiedzę z zakresu kinematografii w Letniej Szkole Filmowej. www.lfs.cz A oto ozostałe festiwale filmowe w Czechach:

 

* Festiwal nad rzeką, Pisek, 30.07.- 07.08.2010, www.festivalnadrekou.cz

* Międzynarodowy Alpinistyczny Festiwal Filmowy, Teplice nad Metuji, 26.-29.08.2010, www.horolezeckyfestival.cz

* Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych TOURFILM, Karlowe Wary, 06-08.10.2010, www.tourfilm.cz

* Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Jihlava, 26.-31.10.2010, www.dokument-festival.cz 22.6.2010

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top