CZECHY: MAGICZNE ŚWIĄTECZNE JARMARKI

Jarmarki adwentowe w Czechach wprowadzają w prawdziwie świąteczny nastrój. Kupić na nich można oryginalne ręcznie wykonane prezenty, zobaczyć rzemieślników przy pracy, posłuchać koncertów lub po prostu posmakować świątecznej atmosfery z kubkiem grzanego wina czy gorącego miodu pitnego…

Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze jest uważany za największy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Staromiejskim, a także w innych miejscach Pragi, między innymi na placach: Wacława, Republiki i U Svatého Jiřího, nieopodal Zamku Praskiego. W sobotę 2 grudnia na Rynku Staromiejskim uroczyście zostaną zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. Jarmark potrwa do 6 stycznia.

Czeskie Budziejowice realizują ciekawy program świąteczny już od 18 listopada do końca grudnia. Na zabytkowym rynku, który należy do największych w Europie (jego powierzchnia wynosi dokładnie 1 hektar), na gości czekają stoiska z ozdobami świątecznymi i przysmakami.

Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 1 grudnia do 1 stycznia. Miasto to należy do najpiękniejszych w Czechach. Od 1992 roku jest wpisane na listę UNESCO. Tutejszy kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim co do wielkości w Republice Czeskiej, po Zamku Praskim.

Świąteczna atmosfera wypełni również stolicę Moraw Południowych, Brno. Jarmark bożonarodzeniowy na Placu Wolności i Placu Morawskim rozpocznie się 24 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym). Impreza potrwa do 23 grudnia.

Od 9 do 10 grudnia na jarmark świąteczny z tradycyjnymi rzemiosłami i smakołykami zaprasza Mikulov na Morawach Południowych.

Jarmark świąteczny w Ołomuńcu trwa od 19 listopada do 23 grudnia. W centrum pięknego miasta wpisanego na listę UNESCO na gości czeka ciekawy program kulturalny, między innymi wspólne śpiewanie kolęd, poczta i warsztat Świętego Mikołaja, lodowisko z wypożyczalnią sprzętu, duża drewniana szopka betlejemska, tradycyjne rzemiosła i typowe czeskie i morawskie potrawy związane z Bożym Narodzeniem. W tym roku organizatorzy planują również stworzyć „szlak ponczu”, który z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom tego tradycyjnego napoju.

Na jarmarku w Zlínie od 2 do 23 grudnia też można będzie spróbować ponczu, miodu pitnego, grzanego wina i mnóstwa innych przysmaków.

Ostrawski Jarmark Świąteczny należy do najważniejszych wydarzeń w mieście, dzięki któremu cały Plac Masaryka ożywa i oczarowuje swoim niepowtarzalnym świątecznym klimatem. Odbędzie się od 25 listopada do 1 stycznia. Program na rynku oferuje wiele ciekawych występów muzycznych znanych czeskich gwiazd, ale również dziecięcych zespołów szkolnych. Nierozłączną częścią wydarzenia są stoiska oferujące grzańce, czyli vánoční punč, grzane wina, czekolady na gorąco i przekąski słone i słodkie oraz ciepłe skarpetki, bombki, zestawy prezentowe, formy do ciastek i wiele innych wyrobów. Oczywiście nie zabraknie również wielkiego diabelskiego młyna, z którego będzie można podziwiać całą świąteczną panoramę Ostrawy.

W Pilźnie stoiska świąteczne pojawią się 23 listopada. Na gości czekają grzańce, staroczeskie trdelniki, pierniczki i inne przysmaki.

Świąteczna atmosfera zapanuje także w najsłynniejszym czeskim uzdrowisku, Karlowych Warach. Przez cały miesiąc od 2 do 26 grudnia centrum miasta zapełnią stoiska z przysmakami i ozdobami świątecznymi.

Jarmark bożonarodzeniowy w Libercu odbywa się będzie od 24 listopada do 23 grudnia na placu obok ratusza.

Bajkowe jarmarki szykują od końca listopada piękne miasta w regionie Wysoczyzna, między innymi Jihlava, Třebíč czy Světla nad Sázavou.

Na tradycyjnym jarmarku w Hradcu Králové od 8 do 22 grudnia na gości czeka szeroki asortyment świątecznych wyrobów – ozdób, ceramiki i regionalnych przysmaków.

Tradycyjne zwyczaje świąteczne zaprezentuje pobliski skansen Wesoły Pagórek (czes. Vesely Kopec) od 2 do 10 grudnia i rezerwat architektury ludowej, Betlem Hlinsko.

Malowniczy skansen wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm szykuje 9 i 10 grudnia tradycyjny jarmark świąteczny, na którym zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami, a także z ekspozycją skansenu. Rožnov pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Muzeum Wołoskie, najstarsze w swoim rodzaju w Europie Środkowej, należy do najatrakcyjniejszych zabytków sztuki ludowej.

Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń szykuje także większość czeskich zamków i pałaców.

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top