Miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej znajdą w czeskich Karkonoszach idealne miejsca do aktywnego wypoczynku. Udogodnieniem dla cyklistów są kursujące tutaj już od końca maja autobusy do przewozu rowerów, tak zwane cyklobusy.
W lipcu i sierpniu jeżdżą codziennie, we wrześniu w każdy czwartek, sobotę i niedzielę. Rozkłady jazdy są dostępne na przystankach autobusowych oraz w karkonoskich centrach informacji.
W tym sezonie na cyklistów czekają także nowe trasy rowerowe, w większości o utwardzonej nawierzchni. Są to samodzielne trasy okrężne lub nawiązujące do istniejących już tras rowerowych.
Cyklobusem można przejechać na przykład z Vrchlabí do Janských Lázní, stamtąd kolejką linową bezpłatnie przewieźć rower na Czarną Górę (Černá hora) i na rowerze zjechać z powrotem do Vrchlabí. Przykładowe trasy rowerowe dla rodzin z dziećmi: Szpindlerowy Młyn – Labsky Dul. Trasa wiedzie z dolnej stacji kolejki Medvedin, niebieskim szlakiem turystycznym na początek kotliny Labsky Dul – jednego z najpiękniejszych miejsc Karkonoszy. Mierzy 8 km i prowadzi po asfaltowej drodze.
Trasa do Wodospadów Mumlavskich. Trasa rowerowa nr 2A zaczyna się w Harrachovie przy Muzeum Szkła i prowadzi do Wodospadu Mumlavskiego. Wiedzie po asfalcie, ma długość 3 km. Trasa Vrchlabi – Lanov. Prowadzi wzdłuż szosy z Vrchlabi na Trutnov. Obok szosy znajduje się asfaltowa ścieżka rowerowa o szerokości 2 metrów, odpowiednia na krótkie wycieczki rodzinne zarówno na rowerach, jak i na rolkach. Trasa ma minimalne różnice wysokości, jej długość wynosi 2 km.
Podgórska gmina Lánov leży na wysokości 462 m n.p.m. Znajdziemy tu duży kamieniołom wapienny, który powstał pod koniec XVIII wieku. Lanov i całe Karkonosze możemy też podziwiać z ptasiej perspektywy korzystając z oferty lotów widokowych z miejscowego lotniska. Oprócz lotów widokowych na terenie lotniska można zimą jeździć na skuterach, organizowane są tu tradycyjnie zawody psich zaprzęgów.
Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wiodą poprzez najciekawsze miejsca liczne piesze turystyczne i edukacyjne trasy, do których należą między innymi: Strefa chroniona Dvorský las to najwyższe miejsce na grzebieniu Rýchor w Karkonoszach, leżące między Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi i Babím. Poprzez teren Rýchor wiedzie trasa edukacyjna.
Jest to bardzo cenne pod względem naukowo-przyrodniczym terytorium, należące do I. i II. strefy Karkonoskiego Parku Narodowego. Pierwotna nazwa Złote Rýchory pochodzi z okresu, kiedy na zboczu grzbietu górskiego wydobywano srebro i złoto. W wyższych partiach zachowały się tu puszcze (Dvorský las), rzadka roślinność i zabytki kultury, do których należy na przykład barokowy krzyż z początku XIX wieku czy pozostałości po dawnej osadzie Sklenářovice.
Poprzez okolice Rýchor wiedzie trasa edukacyjna rozpoczynająca się od schroniska Rýchorska bouda. Trasa ma 10 przystanków i prowadzi przez najciekawsze partie Karkonoskiego Parku Narodowego. Wiedzie po oznaczonych szlakach turystycznych, od wieży widokowej Maxovka w kierunku rozstajów dróg Kutná, na Dvorský las. Nie znajdziemy tu klasycznych tablic informacyjnych, ale jedynie małe drewniane tabliczki z numerami. Opisy są w drukowanych przewodnikach, dostępnych na początku trasy w schronisku Rýchorska bouda.
Wycieczka z Benecka na wieżę widokową Žalý. Trasa zawiedzie nas na najstarszą w Karkonoszach osiemnastometrową kamienną wieżę widokową, wybudowaną na polecenie hrabiego Harracha. Z wieży rozciąga się piękny, widok na dużą część Karkonoszy, także na Czeski Raj i dalszą okolicę. Trasa do stadniny koni huculskich (Farma Hucul). W oddalonej o 12 km od Benecka farmie znajdziemy około 300 koni huculskich. Pasą się one na 300 hektarach pastwisk, na wysokości około 1000 m.n.p.m. Farma oferuje naukę jazdy na koniach, przejażdżki po okolicy, zakwaterowanie i usługi gastronomiczne.
Więcej propozycji na wycieczki piesze i rowerowe w Karkonoszach znajdziemy na: www.krkonose.eu