CZECHY: KAPELUSZE, MOTOROWERY, MOTOCYKLE

W ogrodach jednego z najpiękniejszych rokokowych pałaców Nowe Zamki w Czechach Wschodnich, w pobliżu historycznego miasta Litomyszl, znajdują się dwa ciekawe muzea. W dawnej pałacowej oranżerii, tuż obok niewielkiego, zielonego amfiteatru oraz skomplikowanego labiryntu utworzonego z odpowiednio posadzonych i przystrzyganych krzewów, mieści się galeria kapeluszy. A nieco dalej, w XVIII wiecznym, barokowym spichlerzu, największe w Czechach muzeum motorowerów, mopedów, rowerów wspomaganych motorkami i z silnikami elektrycznymi.

 

CO NOSIŁY ANGIELSKIE DAMY?

   Ekspozycja kapeluszy zawiera ich ponad sto, wyłącznie angielskich, przede wszystkim z XX wieku. O różnych kształtach, barwach oraz wykonanych z różnorodnych materiałów.

   Rozmieszczone efektownie w długiej, prostokątnej i dobrze oświetlonej oranżerii, przyciągają uwagę nie tylko pań odwiedzających Nowe Zamki, lecz także panów.

   Przy czym dla dam są tym bardziej atrakcyjne, że niektóre z nich można przymierzać oraz fotografować się w nich. Ich wystawę wzbogacają manekiny w sukniach ślubnych.

   W galerii tej można nie tylko oglądać, i, jak wspomniałem, również dotykać i przymierzać niektóre kapelusze, ale także sporo dowiedzieć się, z informacyjnych tabliczek, na temat historii kapeluszy i ich noszenia, technologii wyrabiania oraz materiałów, z których są wykonywane.

 

HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ JEDNOŚLADÓW

 

   Natomiast kolekcja motorowej cyklistyki jest pierwszą, a zarazem największą w kraju naszych południowych sąsiadów. Zajmuje rozległe pomieszczenia na trzech poziomach dawnego pałacowego spichlerza, między którymi przejścia są tylko po drewnianych schodach.

   A więc muzeum jest niedostępne dla osób niepełnosprawnych, o czym gospodarze uprzedzają z ubolewaniem. Ekspozycja przedstawia historię cyklistyki, od pierwszych welocypedów, po nowoczesne rowery wyścigowe. Ale jej trzonem są jednoślady z silnikami, zarówno pomocniczymi, jak i, w przypadku motorowerów oraz rowerów elektrycznych, stanowiącymi jeden z ich podstawowych elementów.

 

CZESKIE I ZAGRANICZNE

 

   Kolekcja obejmuje dziesiątki eksponatów, od przedwojennych i powojennych, po najnowsze – rowery elektryczne firmy Apache. Wśród rowerów, motorowerów i mopedów są egzemplarze zarówno produkcji czeskiej, jak i zagranicznej z wielu krajów świata.

   Obok każdego egzemplarza, lub kilku podobnych, jest tabliczka z informacjami o jego nazwie, typie, roku produkcji, pochodzeniu, danych technicznych itp. Można tu nie tylko zobaczyć sporo interesującego, ale również dowiedzieć się o historii i współczesności cyklistyki, przede wszystkim z motorami, lub wspomaganej silnikami spalinowymi, a obecnie także elektrycznymi.

 

Zdjęcia autora

Autor uczestniczył w wyjeździe prasowym do Czech Wschodnich na zaproszenie przedstawicielstwa w Polsce Czech Tourism oraz organizacji turystycznych w Litomyszli i Pardubicach, w ramach projektu Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Dla Rozwoju Pogranicza Polsko – Czeskiego „Wspólne dziedzictwo”.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top