CZECHY: JASKINIE MORAWSKIEGO KRASU JUŻ CZYNNE

Po zimowej przerwie turyści mogą już ponownie zwiedzać wszystkie udostępnione jaskinie Morawskiego Krasu. W sezonie zimowym czynne były jedynie Jaskinie Punkvy, Výpustek i kilka tras w jaskiniach Sloupsko-šošůvskich. Od marca na miłośników krasowych podziemi czekają także jaskinie Balcarka i Kateřinská, które były od grudnia do końca lutego zamknięte z powodu ochrony zimujących tam nietoperzy. Morawski Kras, ulokowany na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tam ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających.

 

Najliczniej odwiedzane są Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha, o głębokości 138 metrów. Rocznie przybywa do niej około 200 tysięcy turystów z całego świata. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Do zwiedzania udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią. Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy.

Jeśli nie ma się ochoty na spacer, do jaskiń można podjechać kolejką turystyczną. Podczas prawie godzinnej wycieczki zwiedza się olbrzymie groty i korytarze zdobione stalaktytami oraz stalagmitami, wiodące aż na dno przepaści Macocha. Tam czeka turystów rejs łodzią po głębokiej, podziemnej rzeczce Punkvie. Po drodze robi się postój, aby zwiedzić Grotę Masaryka, słynącą z pięknych nacieków skalnych.

Jaskinia Balcarka w Ostrovie u Macochy jest uważana za najbogatszą pod względem ozdób krasowych w Morawskim Krasie. W niej oraz w jaskiniach Kateřinskiej, Sloupsko-šošůvskich i Výpustek prezentowane są także ciekawe ekspozycje „Jaskinie i ludzie“, poświęcone Morawskiemu Krasowi, geologii, odkryciom archeologicznym i paleontologicznym.

 

Zdjęcie: Libor Sváček

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top