CZECHY: IMPREZY ŚWIĘTOMARCIŃSKIE

Dzień świętego Marcina (11 listopada) kojarzy się w Czechach z degustacją młodego wina oraz ucztą z gęsiny. Tradycja świętomarcińska pochodzi z XVIII wieku. Za panowania cesarza Józefa II, w dzień świętego Marcina, właściciele winnic próbowali młodego wina i decydowali, czy przedłużą umowę ze swymi winiarzami na kolejny rok.

Legenda mówi, że święty Marcin był rzymskim żołnierzem. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej został misjonarzem, a następnie biskupem. A dlaczego w dzień świętego Marcina piecze się gęsi? Podobno gęsi przeszkadzały świętemu Marcinowi w wygłaszaniu kazań, dlatego odbywają swoją karę piekąc się w brytfannach. Dziś to tradycyjne świętomarcińskie danie oferuje każda restauracja w Czechach.

Gęś podawana jest zazwyczaj z czerwoną duszoną kapustą, jabłkami oraz knedlami czy delikatnymi kluseczkami ziemniaczanymi. Niemal wszystkie czeskie miasta i miasteczka szykują na świętego Marcina festiwale z ciekawym program kulturalnym i wesołą zabawą.

Ołomuniec na Morawach Środkowych zaprasza 11 i 12 listopada na degustacje wina świętomarcińskiego, a także bogaty program towarzyszący dla dorosłych i dzieci. Miasto Kroměříž na Morawach Wschodnich, słynące z barokowego pałacu wpisanego razem z Ogrodem Kwiatowym na listę UNESCO, organizuje Festiwal Świętomarciński na rynku. Będą mu towarzyszyć jarmarki farmerskie. Artyści ludowi i rzemieślnicy zaprezentują tradycyjne wyroby. Na gości czekać będą także przysmaki regionalne i wino.

Do Uherskiego Hradišta, serca regionu winiarskiego Slovacko, 11 listopada przybędzie święty Marcin i przywiezie młode wino. Impreza na Placu Masaryka potrwa do późnych godzin popołudniowych. Warto odwiedzić także zabytkowe piwnice winne w dzielnicy Mařatice i spróbować tamtejszych win. W pobliskim Kyjovie słynącym z barwnego, żywego folkloru, gości czeka tradycyjne świętowanie na rynku – młode wino, przysmaki i wesoła zabawa. Miasto przemierzy także barwny pochód w strojach ludowych.

W Bzencu świętomarcińskie uroczystości odbędą się 17 listopada. W programie nie tylko degustacje tutejszych win i przysmaków, lecz także atrakcje historyczne – przemarsz wojsk napoleońskich, austriackich i rosyjskich przez miasto. Każdy, kto chciałby bliżej zapoznać się z tradycyjną ludową architekturą piwniczek winnych, powinien odwiedzić jeden z najstarszych kompleksów Petrov-Plže. Pierwsze małe piwniczki powstały tam już w XV wieku. Biało – niebieskie małe domki zdobione ornamentami są wspaniałym przykładem ludowej architektury typowej dla tego regionu.

Południowomorawskie miasto Mikulov w dniach od 9 do 18 listopada organizuje Jarmark Świętomarciński na rynku, z programem artystycznym dla dzieci i dorosłych. W restauracjach można będzie spróbować młodych win i specjałów świętomarcińskich. Miasto szykuje także nietypowe zwiedzanie historycznych obiektów, na przykład grobowca Dietrichsteinów w kostiumach z epoki, czy wycieczkę na Świętą Górkę z przewodnikiem, który opowie o bogatej historii miasta i winiarstwie. Po drodze uczestnicy będą mogli spróbować wina w piwniczce winnej.

Uroczysty toast pierwszym tegorocznym winem wznieść można będzie również w zabytkowych podziemiach w pobliskim miasteczku Valtice. Słynne Podziemia Valtickie to unikatowy labirynt korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów. Większość znajduje się na głębokości 6-12 metrów.

11 listopada na dziedzińcu pałacu w Čejkovicach miejscowi winiarze zaprezentują swoje wyroby. Historia tamtejszych piwnic winnych wiąże się z przybyciem zakonu templariuszy w latach trzydziestych XIII wieku. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Rozpoczęła się wtedy nowy era hodowli winorośli w Čejkovicach i okolicy.

Na imprezy świętomarcińskie zaprasza także Hradec Králové, jedno z najstarszych miast czeskich, o wyjątkowej koncepcji urbanistycznej z pierwszej połowy XX wieku. Zobaczymy tu między innymi dzieła jednego z najwybitniejszych czeskich architektów i urbanistów XX wieku, Josefa Gočára. Tak jak każdego roku, 11 listopada przybędzie pod Białą Wieżę święty Marcin na białym koniu, symbolicznie rozpoczynając sezon zimowy. Na gości czekać będą rogaliki świętomarcińskie, wino i mnóstwo innych przysmaków. W programie imprezy będą również pokazy rzemiosł i zwiedzanie katedry św. Ducha.

Tradycyjnie 11 listopada do Czeskiego Krumlova (173 km na południe od Pragi) przybędzie święty Marcin na białym koniu, przywożąc ze sobą nie tylko pierwszy śnieg, lecz także pierwsze tegoroczne wino. Przyjazd świętego Marcina zainauguruje festiwal winiarski, który potrwa niemal do końca miesiąca. Wybrane krumlovskie restauracje oferować będą tradycyjne świętomarcińskie wina i przysmaki.

Impreza świętomarcińska odbędzie się także w Ogrodzie Botanicznym w Pradze, w winnicy świętej Klary. Polecamy przy okazji zwiedzić unikatową szklarnię tropikalną Fata Morgana, rozciągającą się na powierzchni około 1750 m2. W mieście Liberec (63 km od Szklarskiej Poręby) 11 listopada odbędzie się jedna z największych imprez świętomarcińskich w regionie północnych Czech. Na gości w centrum miasta czekać będzie degustacja dziesiątków gatunków tegorocznych win morawskich i specjały gastronomiczne. W Libercu polecamy zwiedzić między innymi centrum miasta z zabytkowym ratuszem. Możemy stąd także wyruszyć na wycieczkę na najwyższy szczyt Gór Izerskich, Jeszczed.

Więcej informacji: www.czechtourism.com

Zdjęcia Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top