CZECHY: HEFAISTON, CZYLI SPOTKANIE KOWALI ARTYSTYCZNYCH

Pod koniec wakacji (27-28 sierpnia 2011) warto odwiedzić zamek Helfštýn na Morawach Środkowych (około 30 km na wschód od Ołomuńca).

 

Odbywać się tam będzie bowiem tradycyjna impreza Hefaiston – spotkanie kowali artystycznych z całego świata, organizowana od roku 1982 przez Muzeum Komenskiego w Přerovie.

 

 Podczas imprezy zwiedzający zapoznają się z pracą kowali, będzie można zakupić niektóre eksponaty. Na zamku dostepna jest także stała ekspozycja kowalstwa artystycznego i zabytkowych urządzeń do tłoczenia monet.

 

 

W tej tradycyjnej imprezie uczestniczy corocznie około sześciuset zgłoszonych osób z ponad dwudziestu krajów. W ciągu dwóch dni Hefaiston odwiedza średnio 11 tysięcy gości. Zamek Helfštýn od roku 1982 zaczął się stopniowo specjalizować w kowalstwie artystycznym. Przygotowano specjalne pomieszczenia na stałą ekspozycję, zrekonstruowano zabytkowe kuźnie na trzecim dziedzińcu.

 

Odnowiony budynek dawnej piekarni przerobiono na Studio Kowalskie z atelier. Odbywają się tu kursy kowalstwa artystycznego a od roku 1989, zawsze na tydzień przed Hefaistonem, Forum Kowalskie, na którym prezentują się wybrane pracownie kowalskie. Wykonane przez nie dzieła wzbogacają stałą ekspozycję zamkową. www.helfstyn.cz

 

Zdjęcie: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top