CZECHY: FLOLKLOR W STRAŻNICACH

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Strážnice 2010 odbędzie się w br w dniach 24-27.06. Miejscowość ta, położona na Morawach około 90 km na południowy wschód od ich stolicy Brna, w regionie Slovacko, słynie z barwnych, wciąż żywych tradycji folklorystycznych i winiarskich.

 

A doroczny festiwal należy do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie. W ostatni czerwcowy weekend amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełnią muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa.

 

 

Na gości czeka między innymi przegląd zespołów dziecięcych, muzyki cymbałowej, występy taneczne i wokalne mniejszości narodowych i gości z zagranicy: ze Słowacji, Albanii, Bułgarii, Indii, Rumunii i Włoch. W programie festiwalu nie zabraknie konkursu na najlepszego wykonawcę tradycyjnego, improwizowanego tańca Verbuňk z regionu Slovacka, wpisanego na listę UNESCO, wykonywanego przez miejscowych chłopców i mężczyzn.

 

Nazwa tańca pochodzi od niemieckiego słowa „Werbung” (przekształconego w czeskie „Verbuňk”). Nawiązuje do historycznych początków tego tańca w XVIII w. – wykonywali go młodzi rekruci przed odejściem do wojska.

 

Taniec wyrażał ich emocje, czasem gniew i bezsilność, pomagał rozładować napięcie psychiczne spowodowane zbliżającą się zmianą w życiu. Obecnie Verbuňk wykonywany jest przez ludowe grupy taneczne w większości miast i wsi regionu Slovacka, głównie podczas corocznych imprez folklorystycznych. Więcej informacji: www.slovacko.cz , www.nulk.cz

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top