CZECHY: ELEKTROWNIA DLOUHE STRANE – JEDEN Z 7 CUDÓW KRAJU

 

Elektrownia Dlouhé Straně, znajdująca się w Parku Krajobrazowym Jesioniki, jest trzecią pod względem wielkości szczytowo-pompową na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach. Górny zbiornik elektrowni powstał po usunięciu wierzchołka góry Mravenečník na wysokości 1 350 m. nad poziomem morza. W czasie zwiedzania elektrowni można obejrzeć film o powstaniu tego obiektu oraz podziemną maszynownię, z największą rewersyjną turbiną wodną w Europie.

 

Z poziomu górnego zbiornika rozciągają się przepiękne widoki na szczyty Jesioników, a także na pasmo Beskidów, Gór Orlickich i Karkonoszy. Elektrownię można zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą czynny dla zwiedzajacych jest tylko dolny zbiornik). Na miejsce dojeżdża się autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową.

 

Zawozi ona turystów 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak pieszy. Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu obok centrum informacji turystycznej w Koutach nad Desną. Więcej na ten temat na: www.dlouhe-strane.cz

 

Zdjęcie: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top