CZECHY: DZIESIĘĆ BUDOWLI SANTINIEGO

Dokładnie przed 340 laty, 3 lutego 1677 roku w Pradze, w rodzinie włoskiego kamieniarza narodził się jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych architektów barokowych Jan Blažej Santini-Aichel. Projektował najczęściej budowle dla zakonów, ale niekiedy także dla szlachty. Nadawał wyjątkowy charakter nie tylko okazałym obiektom, lecz również małym kapliczkom czy kościółkom. W swych projektach w genialny sposób łączył znajomość matematyki, geometrii, numerologii i symboliki katolickiej. W ciągu 23 lat pracy zaprojektował niemal sto budowli sakralnych, pałacowych i gospodarczych. Poniżej przedstawiamy dziesięć miejsc na wycieczki szlakiem dzieł tego słynnego architekta.

* Kościół pielgrzymkowy NMP w miejscowości Křtiny na Morawach Południowych Znaczący zabytek architektury barokowej, największa budowla Santiniego na planie krzyża greckiego i jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych na Morawach.

* Klasztor cystersów w miasteczku Plasy w Czechach Zachodnich Rozległy zespół klasztorny, zbudowany na ponad pięciu tysiącach dębowych filarów umieszczonych w bagnistym gruncie. Dzieje klasztoru sięgają XII wieku.

* Zelená Hora – kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena koło Žďáru nad Sázavou Kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena koło Žďáru nad Sázavou (region Wysoczyzna) zbudowany został przez Santiniego w latach 1719 – 1722. Należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech. Od roku 1994 znajduje się na Liście UNESCO.

* Dolny cmentarz w Žďárze nad Sázavou Unikatowy cmentarz morowy zbudowany w roku 1709 według projektu Santiniego. Znajduje się w odległosci 350 metrów na północny zachód od dawnego klasztoru.

* Kościół w Obyčtovie W odległości około 8 kilometrów na południe od Zelenej Hory w Žďárze nad Sázavou leży Obyčtov, zabytkowe sanktuarium maryjne. Kościół zaprojektowany przez Santiniego został wzniesiony dopiero po śmierci architekta. \

* Katedra Wniebowzięcia NMP w Kutnej Horze – Sedlcu Odnowiona katedra Wniebowzięcia NMP i przepiękna gotycka świątynia pod wezwaniem świętej Barbary zaliczane są do najważniejszych zabytków Kutnej Hory, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

* Klasztor Kladruby w Czechach Zachodnich Najciekawszą budowlą kompleksu klasztornego jest zaprojektowany przez Santiniego barokowo – gotycki kościół. Budynek nowego klasztoru jest dziełem Kiliána Ignáca Dienzenhofera.

* Klasztor w Želivie na Wysoczyźnie Założony w 1139 roku. Początkowo stał się siedzibą benedyktynów z pobliskiego opactwa w Sázavě, potem osiedliła się w nim wspólnota premonstratensów ze Steinfeldu nad Renem. Przez cały okres dziejów klasztor przeszedł wiele przemian. Po licznych pożarach był kilkakrotnie odbudowany, ale największych zmian architektonicznych dokonał w latach 1713–1720 Jan Blažej Santini. W czasach komunizmu w XX wieku klasztor służył jako miejsce internowania księży. Kompleks jest położony pośród malowniczej przyrody, prowadzi do niego wiele szlaków turystycznych i rowerowych. W skład obiektu wchodzi browar, który w tradycyjny sposób produkuje kilka rodzajów piwa.

* Pałac Karlova Koruna w Chlumcu nad Cidlinou w Czechach Wschodnich Uważany za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski.

* Klasztor w Rajhradzie koło Brna Należy do najstarszych i najsłynniejszych klasztorów na Morawach. Możemy tu zwiedzić kościół św. Piotra i Pawła i Muzeum Piśmiennictwa na Morawach z zabytkową biblioteką. Więcej informacji: www.czechtourism.com

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top