CZECHY DLA WODNIAKÓW

W Czechach znajdują się atrakcyjne miejsca dla miłośników sportów wodnych. Największym zbiornikiem wodnym u naszych poludniowych sąsiadów jest zapora Lipno. To ogromne jezioro w przepięknym krajobrazie Szumawy należy do ulubionych miejsc wypoczynku.

 

W lecie można tam kąpać się, uprawiać windsurfing, jachting lub po prostu przyjemnie odpoczywać na jednej z plaż nad wodą. Amatorom adrenaliny polecamy rafting na rzece Jizerze czy na Moravie w okolicach Ołomuńca. Trasa na Jizerze rozpoczyna się w Harrachovie w Karkonoszach, mierzy 20,5 km, wiedzie przez Jablonec nad Jizerou do Vilémova koło Rokytnicy nad Jizerou i do Horní Sytovej. Najlepszą porą roku na spływ jest wiosna.

Ulubionym miejscem wodniaków jest zapora wodna Rozkoš (20 km od Kudowy-Zdroju), nazywana wschodnioczeskim morzem, malowniczo położona na pogórzu Gór Orlickich i Karkonoszy. Ma powierzchnię 800 hektarów, średnia głębokość wynosi 10 metrów. Na miłośników sportów wodnych czeka tam między innymi windsurfing i inne sporty wodne.

Zapora wodna Pastviny (20 km od Międzylesia) została zbudowana na górnym biegu rzeki Divoka Orlice w latach 1933–1938. Tama ma długość ok. 7 kilometrów i zajmuje powierzchnię 110 hektarów. Latem korzystają z zapory wodnej miłośnicy kąpieli, windsurfingu, nurkowania i wędkarstwa. W okolicach Zapory pastvinskiej znajduje się wiele szlaków turystycznych i rowerowych.

Zapora Sečská (123 km od Międzylesia), zbudowana rzece Chrudimce, służy jako ochrona przed powodziami oraz do celów wodniackich i rekreacyjnych. Jest to największy zbiornik wodny w Kraju Pardubickim. Jej murowana zapora ma 42 metry wysokości i 165 metrów długości. Sečská zapora stanowit ważne centrum rekreacyjne. Można uprawiać tam windsurfing, aquazorbing, nurkowanie, pływać na kajakach, żaglówkach, łodziach motorowych i innych.

Popularnym miejscem wodniaków jest także zbiornik wodny zwany Jeziorem Machy (118 km od Szklarskiej Poręby). Został założony już w roku 1366 przez króla Karola IV. Powierzchnia zbiornika wynosi 284 ha. Jezioro Machy ze statkami wycieczkowymi, żaglówkami i windsurfingiem, otoczone piaszczystymi plażami i głębokimi lasami, jest idealnym miejscem na wakacyjny pobyt. Na głównych plażach w miejscowościach Doksy oraz Staré Splavy znajdują się zjeżdżalnie wodne i inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Skorzystać można z wypożyczalni łodzi i rowerów wodnych, boiska do piłki nożnej, siatkówki, siatkówki plażowej. Od maja do września oferowane są także rejsy statkiem wycieczkowym.

Kilkudziesięciokilometrowa trasa Kanałem Baty, łącząca miasto Kroměříž z Hodonínem, stała się w ostatnich latach bardzo popularną atrakcją turystyczną. Na rejs można wyruszyć statkiem wycieczkowym lub łodzią wypożyczoną w jednej z przystani. Podczas wycieczki ogląda się piękne krajobrazy, rezerwaty ptaków. Po drodze można zatrzymać się w piwniczkach winnych w miejscowości Petrov lub Strážnice i spróbować wyśmienitego morawskiego wina, a także zwiedzić zabytkowe miasta Uherské Hradiště i Kroměříž. Można wybrać się także na spacer ścieżką edukacyjną lub zwiedzić zamek Buchlov.

Więcej informacji: www.czechtourism.com, www.ceskojede.cz

Zdjęcia: Czech Tourism.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top