CZECHY: COŚ DLA PODNIEBIENIA

 

 

Czechy zapraszają nie tylko na wypoczynek i zwiedzanie zabytków oraz interesujących miejsc, ale również na coś dla podniebienia. Wiosenną wycieczkę warto połączyć z udziałem np. w jednym z ciekawych wydarzeń gastronomicznych. Na smakoszy czekają festiwale kuchni, podczas których można delektować się typowymi regionalnymi przysmakami i znakomitymi trunkami. Miłośników piwa zainteresuje zapewne szósta edycja Czeskiego Festiwalu Piwnego w Pradze, największego wydarzenia gastronomicznego w Czechach (www.ceskypivnifestival.cz). Odbędzie się on w dniach od 16 maja do 1 czerwca 2013.

 

Na gości czeka bogata oferta czeskich browarów (70 gatunków piwa), najlepszych restauracji i firm cateringowych, rzeźników i piekarzy. Do dyspozycji będzie 10 tysięcy miejsc siedzących w wielkim namiocie i 200 osób z obsługi, ubranych w czeskie stroje ludowe. Program urozmaicą wystąpienia muzyczne oraz weekendowe imprezy do samego rana. Festiwal odbędzie się w na terenie praskiego centrum wystawowego Výstaviště. Wstęp jest bezpłatny, za piwo i przysmaki kulinarne zapłacimy specjalnymi monetami Talarami, które będzie można nabyć na miejscu.

 

W ostatni majowy weekend (od 24 do 26 maja 2013) na smakoszy czeka w Pradze kolejna tradycyjna impreza gastronomiczna – Prague Food Festival (www.praguefoodfestival.cz). Oprócz degustacji czeskich specjałów oferowanych przez dziesiątki najlepszych restauracji czeskich, ciekawostek gastronomicznych, nie zabraknie także barwnego programu towarzyszącego, między innymi przedstawień artystycznych, konkursów i spotkań z dietetykami. Festiwal odbędzie się w Ogrodzie Królewskim Zamku Praskiego.

 

Litomyšl, miasto rodzinne słynnego kompozytora czeskiego Bedřicha Smetany, zaprasza na imprezę kulinarną o nazwie Gastroslavnosti Magdaleny Dobromily Rettigovej 2013 (www.gastroslavnosti.cz). Nawiązuje ona do postaci legendarnej kucharki, Magdaleny Dobromily Rettigovej. Spędziła ona w tym mieście ostatnie lata swego życia, była aktywną działaczką społeczną.

 

Prowadziła naukę gotowania i prac domowych dla kobiet i dziewcząt, jak również czytania i literatury czeskiej. Uroczystości gastronomiczne potrwają przez cały tydzień (od 13 do 19 maja 2013). Restauracje w mieście i okolicy będą oferować specjalne menu według przepisów M. D. Rettigovej. Na gości czekają także konkursy i imprezy kulturalne. Więcej informacji: www.czechtourism.com

 

Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top