CZECHY: AUSTERLITZ – BITWA, KTÓRA PRZESZŁA DO HISTORII

W Slavkovie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew XIX wieku. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 210 rocznicę tamtej „Bitwy trzech cesarzy“, w dniach od 5 do 6 grudnia 2015 w Slavkovie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające ówczesne wydarzenia. Wielka rekonstrukcja bitwy planowana jest na sobotę 5 grudnia, na placu boju pod wzgórzem Santon. W starciu weźmie udział 2000 pasjonatów z całej Europy, w historycznych mundurach. Widzowie będą mieli także okazję odwiedzić targi militariów i zajrzeć do obozu polowego. Program zakończy wielki pokaz sztucznych ogni.

 

W niedzielę, 6 grudnia odbędą się uroczystości przy Mogile Pokoju, upamiętniające ofiary bitwy.

Wydarzenia z roku 1805 z okolic Slavkova przypominają nie tylko obchody rocznicowe.

Stanowiska poszczególnych armii i plac bojów łączy ścieżka edukacyjna bitwy trzech cesarzy.

Tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy przedstawiają schematy głównych operacji wojskowych oraz najznakomitszych przywódców. Bitwie pod Slavkovem poświęcona jest także stała wystawa Bitwa Trzech Cesarzy Slavkov/Austerlitz 1805, którą w Miejscu Pamięci Mogiła Pokoju przygotowało Muzeum Ziemi Brneńskiej.

Warto odwiedzić także pałac w Slavkovie, gdzie zobaczymy ekspozycję Wirtualna Bitwa 1805, przybliżającą dawne wydarzenia za pomocą nowoczesnej technologii 3D.

 

Więcej informacji: www.austerlitz.org

 

Zdjęcia: Czech Tourism 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top