CZECHY: ATRAKCJE ZIEMI KRAWARSKIEJ

Brzegi porastają malownicze wierzby, dęby i olchy, bujne łąki i pastwiska. To są typowe krajobrazy Ziemi Krawarskiej (cz. Moravské Kravařsko), leżącej na pograniczu Moraw i Śląska Opawskiego, ciekawego regionu o bogatej historii, ale wciąż niedocenianego przez turystów. Radzimy odwiedzić na przykład miasteczka Fulnek i Bílovec, dom rodzinny słynnego przyrodnika i prekursora genetyki Gregora Johanna Mendla w Hynčicach, czy Muzeum Wagonów w Studénce.

 

Najstarszy platan w Czechach i Srebrne Jeziorko

Na miłośników wypoczynku na łonie natury czekają piękne Góry Odrzańskie i Park Krajobrazowy Nadodrze oraz inne atrakcje przyrodnicze. Między Novą Horką i Studénką wiedzie trasa edukacyjna Kotvice, prezentująca faunę i florę Nadodrza – lasy łęgowe porośnięte prastarymi dębami, malownicze stawy rybne, liczne gatunki ptaków.

W miejscowości Bartošovice zwiedzić można pałac i park z wieloma cennymi drzewami. Jednym z nich jest platan klonolistny, należący do najstarszych i najpotężniejszych drzew w Czechach: obwód jego pnia wynosi 780 centymetrów, a wysokość 36 metrów.

Niedaleko miasteczka Fulnek warto zobaczyć Srebrne Jeziorko, powstałe w wyrobisku dawnej kopalni galenitu, w której prace wydobywcze ukończono w połowie XVII wieku. Powierzchnia jeziora wynosi 500 metrów kwadratowych. Z Fulneku wiedzie do niego oznaczony szlak turystyczny.

Ciekawa, interaktywna trasa turystyczna, polecana szczególnie dla rodzin z dziećmi, prowadzi przez rozlewiska rzeki Odry, między Jeseníkiem, Bernarticami i Suchdolem nad Odrou. Na każdym przystanku na trasie znajdują się interaktywne elementy, między innymi przykłady skał z Nadodrza, ślady bobrów, a nawet karylion.

Zabytkowe pałace i młyny

Ziemia Krawarska obfituje także w liczne perełki architektury, np. pałace, zabytkowe wiatraki i młyny. W pałacu Studénka warto zwiedzić unikatowe Muzeum Wagonów. Znajduje się tam wystawa poświęcona historii miejscowej fabryki wagonów, włącznie z makietami wagonów i lokomotyw.

Pierwsza wzmianka o zamku w Studénce pochodzi z 1478 roku. W roku 1567 ówczesny właściciel włości, Karel Herbort z Fulštejna, przebudował twierdzę na renesansowy pałac. Został on przez kolejnych właścicieli rozbudowany, następnie urządzono tam browar. Obok powstała nowa, jednopiętrowa budowla w stylu barokowym, zwana Nowym Pałacem.

W roku 1936 posiadłość została odkupiona przez gminę Studénka od ostatniego właściciela, księcia Blüchera i do dziś jest własnością miasta Studénki. Prawdziwą barokową perłą regionu jest pałac Kunín, jedyna na ziemiach czeskich budowla słynnego architekta Johanna Lucasa von Hildebrandta.

Goście mogą zajrzeć do szesnastu sal z oryginalnym wyposażeniem. Ciekawostką jest unikatowy system kominowy, jedyny w swoim rodzaju w środkowej Europie. Pałac w mieście Bílovec, które szczyci się największą w Czechach wybrukowaną szachownicą, przetrwał liczne zawieruchy dziejów.

Pod koniec II wojny światowej został doszczętnie zniszczony przez pożar. Po kosztownej odbudowie w 1997 roku budynek ucierpiał w czasie powodzi. Obecnie stopniowo otwiera się dla zwiedzających. Zobaczyć w nim można wystawę mebli, apartament ostatnich właścicieli pałacu i trofea myśliwskie. Najmłodszym gościom spodobają się zabytkowe zabawki, mini muzeum strażackie i zbrojownia.

Atrakcją regionu są także zabytkowe młyny i wiatraki. Unikatowy młyn wodny Wesselsky z XVI wieku stoi w malowniczej wiosce Loučky, koło miasta Odry. Zobaczyć można tam zabytkowe koło młyńskie, którego średnica wynosi 4 metry, a szerokość 2 metry. Wiedzie do niego młynówka z rzeki Odry, o długości 3 kilometrów. Kilka zabytkowych wiatraków znajdziemy także w okolicy Bílovca.

Kopalnia łupka w Odrach

W lipcu 2020 roku otwarto dla zwiedzających unikatową Kopalnię Flaschara koło miasteczka Odry, jedną z dwóch dostępnych kopalń łupka w Czechach, pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzającym udostępniono około 400 metrów korytarzy i kilka komór.

Tuż za portalem zabezpieczonym dębową bramą znajduje się mały ołtarzyk z figurą św. Barbary. To tam górnicy schodząc do podziemi, prosili świętą Barbarę o opiekę. Na zakończenie zwiedzania kopalni można zobaczyć, w jaki sposób za pomocą specjalnej gilotyny można wyciąć z łupka najróżniejsze kształty.

Informacje turystyczne o Czechach w języku polskim: www.visitczechrepublic.com/pl-PL .

Zdjęcia: MS Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top