CZECHY: ATRAKCJE POGRANICZA KŁODZKIEGO

 

Czech Tourism zaprasza na wycieczkę po ciekawym regionie Pogranicza Kłodzkiego.

 

Zwiedzić tam mozna fortyfikacje, zabytkowe miasta i pałace, punkty widokowe, romantyczną dolinę rzek Úpy i Metui, słynne miasta skalne.

 

Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają liczne trasy rowerowe, piesze, a zimą narciarskie.

 

 

 

SZLAKIEM FORTYFIKACJI

 

Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu są fortyfikacje. W pobliżu Nachodu znajduje się twierdza Dobrošov należąca do systemu fortyfikacji czechosłowackich zbudowanych w latach 1936-38. Turyści mogą zwiedzać około 1 750 metrów korytarzy znajdujących się na głębokości 20 – 39 metrów, a także wyruszyć na spacer po okolicy ścieżką edukacyjną o długości 4,5 km. Schron piechoty Březinka koło Náchodu powstał w roku 1937.

 

Po rekonstrukcji w 1990 roku otrzymał swój pierwotny wygląd, włącznie z wyposażeniem i został udostępniony dla zwiedzających. Polecamy odwiedzić także sąsiedni schron N-S 81 Lom, w którym znajduje się ekspozycja poświęcona fortyfikacji. Twierdza Josefov w mieście Jaroměř została zbudowana w latach 1780 – 1787 w celu ochrony wschodnich Czech od strony Prus. Turystom udostępniono część podziemnych korytarzy i kazamat. Działa tam również muzeum.

 

PEREŁKI ARCHITEKTURY

 

Miłośnikom pięknej architektury polecamy wycieczkę szlakiem zabytkowych zamków, pałaców i kościołów. Jednym z najciekawszych obiektów w regionie jest klasztor broumovski. W roku 1213 król czeski Ottokar I z dynastii Przemyślidów podarował ziemie w rejonie dzisiejszego Broumova zakonowi benedyktynów z praskiego Břevnova.

 

Po roku 1300 utworzono tam probostwo, a w miejscu ufortyfikowanego zamku gotyckiego zaczęto budowę klasztoru benedyktynów. W okresie wojen husyckich klasztor był kilkakrotnie oblegany, nie zdobyto go jednak nigdy dzięki mocnym murom obronnym. Obecny wygląd klasztor zawdzięcza przebudowie w latach 1728 – 1733 według projektu K.I. Dientzenhofera.

 

Po drugiej wojnie światowej niemieccy mnisi zostali stąd w większości wysiedleni, pozostali zakonnicy również musieli opuścić klasztor. Od 1950 roku budynek pełnił funkcję więzienia dla księży, zakonników i sióstr z różnych zakonów. W 1990 roku klasztor zwrócono benedyktynom. Obecnie kompleks klasztorny jest udostępniony dla zwiedzających.

 

W rozległych podziemiach znajdziemy 34 mumie pochodzące z krypty kościoła parafialnego św. Prokopa w oddalonym o 70 km od Broumova miasteczku Vamberk. Kolejną tutejszą ciekawostką jest unikatowa replika Całunu Turyńskiego z 1651 roku. Warto zajrzeć także do kościoła klasztornego i zakrystii z cennymi, inkrustowanymi meblami i refektarzem, w którym znajduje się wystawa szat liturgicznych.

 

Znajdziemy tam na przykład szatę zdobioną prawdziwymi granatami czeskimi. W klasztorze utworzono ogromną bibliotekę, której zbiory liczą około siedemdziesiąt tysięcy ksiąg. Godna uwagi jest też ekspozycja starych druków, głównie biblii oraz galeria z obrazami Piotra Brandla i Molitora. Nie można ominąć również kaplicy cmentarnej, będącej najstarszym zachowanym drewnianym obiektem sakralnym w środkowej Europie.

 

Najstarsze malowidła na ścianach kościółka i suficie powstały już w XV wieku, kolejne na początku XVI oraz w pierwszej połowie XVII wieku. Rozległy kompleks pałacowy znajduje się w mieście Náchod. Obecny jego wygląd pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Został wówczas przebudowany w stylu renesansowym i wczesnobarokowym. Do najcenniejszych eksponatów należą brukselskie gobeliny. Z wieży zamkowej rozciąga się piękny widok na okolicę. Atrakcją turystyczną są także niedźwiedzie Ludvík i Dasza w fosie zamkowej.

 

Warto zwiedzić również pałac w Nowym Mieście nad Metują i pałacyk w Ratibořicach z ciekawą kolekcją obrazów, grafiki, szkła i porcelany z XIX wieku. Romantyczne Skały Adrszpasko-Teplickie i Broumovskie Ściany urzekną każdego turystę. Możena tam wybrać się na spacer wąwozami skalnymi, odkrywać niezwykłe kształty skał, popłynąć łódką i podziwiać kilkudziesięciometrowe wieże skalne. Na cyklistów czekają trasy rowerowe po okolicy należące do najpiękniejszych w Czechach.

 

ATRAKCJE DLA CAŁYCH RODZIN

 

W malowniczej dolinie potoku Olšavka, na południowych krańcach rezerwatu przyrody Broumovsko stoi zabytkowy młyn Dřevíček pochodzący z lat trzydziestych XX wieku. Obejrzeć w nim można pierwotne wyposażenie młyna, a w sezonie wiosenno-letnim spróbować pysznego chleba z pełnoziarnistej mąki żytnej i pszennej upieczonego w zabytkowym piecu opalanym wyłącznie drewnem. Na dzieci czekają tam dwa leniwe diabełki młyńskie, które chętnie płatają różne drobne figle. (www.mlyndrevicek.cz).

 

W niezwykły świat iluzji przeniesiemy się odwiedzając Muzeum Magii w Jaroměřu (czynne od maja do września). To ciekawe miejsce z pewnością spodoba się nie tylko dzieciom (www.magickaloze.org). Mnóstwo atrakcji pod jednym dachem oferuje centrum rozrywkowe Walzel w Meziměstí. Obiekt powstał na terenie dawnej tkalni z 1852 roku. Fabryka Walzel działała przez dziewięćdziesiąt lat.

 

W okresie największego rozkwitu, przed pierwszą wojną światową, zatrudniała 300 pracowników. Po pierwszej wojnie zaczęła stopniowo podupadać. W roku 1941 została zamknięta, służyła armii niemieckiej jako magazyn. Po wojnie przez wiele lat niszczała. Od roku 2013 służy mieszkańcom i turystom jako miejsce relaksu i aktywnego wypoczynku.

 

W stylowej restauracji Szwejk spróbować można tradycyjnej kuchni czeskiej i doskonałego piwa. Zrelaksować się w jaskini solnej, w której podobno pięćdziesięciominutowy seans odpowiada kilku dniom spędzonym nad morzem. Na tych, którzy chcą potrenować strzelanie z łuku, z broni krótkiej lub długiej czeka strzelnica – najnowocześniejszy kryty obiekt tego typu w Czechach.

 

 

 

Są też ścianki wspinaczkowe o wysokości 13 metrów, winoteka i piwoteka z winami z Czech i Moraw i najlepszym czeskim piwem, włącznie z piwem Opat z tutejszego browaru i wiele innych atrakcji. (www.walzel.cz). Więcej informacji turystycznych o regionie znajdziemy na: www.kladskepomezi.cz

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top