CZECHY – ATRAKCJE DLA CAŁEJ RODZINY

W Czechach oprócz licznych zabytków wysokiej klasy, muzeów, budowli, parków narodowych, krajobrazów i innych atrakcji turystycznych, jest wiele obiektów zapewniających rozrywkę i aktywny wypoczynek całym rodzinom. Oto kilka przykładów.

 

Nauka wcale nie musi być nudna. Przekonają sie o tym dzieci i dorośli w interaktywnym muzeum Techmania Science Center w Pilznie. Zwiedzający mogą eksperymentować na eksponatach z dziedziny fizyki, matematyki i biologii.

 

Zobaczymy na przykład, co dzieje sie w próżni, odkryjemy przyciąganie magnesów a odważni mogą dotknąć 200 000 woltów (www.techmania.cz). Wiele ciekawych eksperymentów czeka na zwiedzających także w science centrum iQpark w Libercu (www.iqpark.cz).

 

 

Niezwykłe labirynty

 

Jeśli szukamy niespotykanych atrakcji wybierzmy się na zamek Loučeň (60 km na północny-wschód od Pragi). W parku zamkowym znajdziemy bowiem tzw. labiryntarium, jedyne w Czechach, a nawet w Europie, składające się z dziesięciu różnych labiryntów, wkomponowanych w krajobraz parkowy.

 

Na przykład labirynt świetlny, bukszpanowy, palisadowy czy kamienny. Świetna zabawa nie tylko dla dzieci! (www.zamekloucen.cz). Zabłądzić można także w Pradze, w lustrzanym labiryncie na Petřínie (http://www.prague-info.cz).

 

Podróż do pradziejów

 

Odwiedzając miasto Pilzno lub Vyškov i Ostrawę na Morawach możemy wyruszyć w ciekawą podróż w odległą przeszłość. Znajdziemy tam bowiem Parki Dinozaurów z modelami prehistorycznych zwierząt naturalnej wielkości (http://www.dinopark.cz).

 

Samochody i pociągi nie tylko dla chłopców

 

Miłośników motoryzacji zapraszamy do Muzeum Skody w Mladej Boleslavi. Ekspozycja zapozna nas z ponad stuletnią historią produkcji samochodów marki Skoda (http://www.skoda-auto.cz). Modele pociągów natomiast obejrzymy w Królestwie Kolei w praskiej dzielnicy Smíchov (http://www.kralovstvi-zeleznic.cz).

 

Do ZOO statkiem parowym

 

W praskim ogrodzie zoologicznym znajdziemy kilkaset gatunków zwierząt ze wszystkich zakątków świata. Dodatkową atrakcją jest tu kolejka linowa czy wieża widokowa (www.zoopraha.cz). Z centrum Pragi do ZOO można popłynąć statkiem parowym (www.paroplavba.cz).

 

Zabawa w parku wodnym

 

Całej rodzinie z pewnością spodoba się w centrum sportowo-relaksacyjnym Aquapalace Praha, z największym w środkowej Europie parkiem wodnym, rozciągającym się na powierzchni ponad dziewięciu tysięcy m2, z mnóstwem niezwykłych atrakcji dla dzieci i dorosłych. (www.aquapalace.cz).

 

Jak żyło się dawniej?

 

Czy próbowałeś kiedyś zrobić samemu garnek, świeczkę czy papier? Możesz spróbować swych umiejętności w niezwykłym miejscu – centrum Botanicus w miejscowości Ostra (około 40 km na północny-wschód od Pragi). Oprócz pokazów rzemiosł tradycyjnych na turystów czekają piękne, rozległe ogrody. Czynne: od 1 maja do 30 września, codziennie, oprócz poniedziałków (www.botanicus.cz).

 

Coś z folkloru

 

Z tradycjami ludowymi zapoznamy się także w innych, licznych skansenach w Czechach, na przykład w Rožnovie pod Radhoštěm ma Morawach (www.vmp.cz), najstarszym i największym skansenie ludowej architektury góralskiej w środkowej Europie.

 

Dokąd jeszcze?

 

W miasteczku westernowym Šiklův mlýn (50 km od Brna) możemy udać się na poszukiwanie złota czy postrzelać z łuku (http://www.western.cz/) a w parku linowym Tarzánia (50 km od Czeskiego Cieszyna) zabawić się w prawdziwego Tarzana. (www.tarzanie.cz).

 

Spragnionych adrenalinowych wrażeń zapraszamy także do Relaxparku w Karkonoszach, w Pecu pod Śniezką (www.relaxpark.cz) czy unikatowego centrum sportowo–rekreacyjnego Żółta Pływalnia, leżącego w samym sercu Czeskiego Raju, z parkiem linowym, wypożyczalnią łodzi raftingowych, kajaków i rowerów (www.zlutaplovarna.cz).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top