CZECHY: ŻATEC – ŚWIĄTYNIA CHMIELU I PIWA

Miasto Żatec, leżące w północno-zachodnich Czechach nad rzeką Ohrzą, około godziny jazdy z Pragi lub Karlowych Warów, szczyci się tysiącletnią historią.

 

Należy do najstarszych miast w Czechach, pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z roku 1004. Ważną rolę w dziejach miasta odgrywa aromatyczny chmiel, uprawiany w tym regionie już od ośmiuset lat.

 

Ulokowane w zabytkowym centrum unikatowe obiekty chmielarskie kandydują do wpisu na listę UNESCO. Żatec już tysiąc lat temu był znaczącym ośrodkiem chmielarskim. Tutejszy chmiel ze względu na swoje specyficzne właściwości stał się miernikiem jakości i cen na światowym rynku.

 

 

W wieku XX eksportowano go do około 70 krajów na świecie. Obecnie uprawia się tu chmiel dla najsłynniejszych marek piwa. W historycznym centrum Żatca otwarto w tym roku wspaniały kompleks edukacyjno-rozrywkowy o nazwie Świątynia Chmielu i Piwa. W ramach dużej inwestycji odnowione zostały cztery zabytkowe budynki i dawne magazyny chmielu, ogrody klasztorne, drogi i chodniki na rynku Prokopa Wielkiego. Powstały tu także nowe fontanny i wieża widokowa.

 

Opuszczone zabytkowe pomieszczenia znów zaczęły tętnić życiem. Kompleks jest codziennie odwiedzany przez turystów z kraju i zagranicy. Zwiedzający mają okazję odkryć tu tajemnice związane z uprawą chmielu i warzeniem najlepszego piwa. Wycieczkę rozpoczniemy od wizyty w wieży widokowej Chmielowa Latarnia Morska, o wysokości 43 m. Na jej szczyt wejdziemy na piechotę lub wjedziemy windą, w której czeka na nas niespodzianka – projekcje 3D prezentujące ciekawostki turystyczne z regionu i z dziejów chmielarstwa.

 

Nocą możemy podziwiać niezwykłe oświetlenie szczytu wieży – skierowane w niebo strumienie światła. Następnym punktem zwiedzania jest niezwykły, rozległy Labirynt znajdujący się w zabytkowym budynku dawnego magazynu chmielu. Chmielowa Latarnia Morska i Labirynt są czynne od kwietnia do października. Ciekawym obiektem jest Chmielowy Orloj, zegar wieżowy, jedyny w swoim rodzaju. Ulokowany obok Orloja mały browar ,,U Orloje“ organizuje dla swych gości pokazy warzenia wyśmienitego piwa.

 

Tutaj przekonamy się, jak smakuje prawdziwe, czeskie piwo. W restauracji browarnianej możemy odpocząć i delektować się smacznymi, regionalnymi potrawami. http://chchp.cz/cz/chram-chmele-a-piva Na terenie kompleksu znajdziemy również Muzeum Chmielarstwa, które szczyci się największą w swoim rodzaju ekspozycją na świecie. Na powierzchni 4.000 m2 prezentowane są dzieje chmielarstwa od wczesnego średniowiecza po współczesność.

 

Dowiemy się, dlaczego najlepszy chmiel na świecie rośnie właśnie w okolicach Żatca, obejrzymy stare fotografie i zabytkowe urządzenia. Ciekawy jest także budynek, w którym mieści się muzeum, pochodzący z końca XIX wieku, należący do zabytków techniki. http://www.muzeum.chmelarstvi.cz/ Kolejną ciekawostką jest Ogród Klasztorny zajmujący powierzchnię 1 hektara. Jest tu chmielnik, mała winnica, mini ZOO, ogródek zielarski a także ciekawa fontanna. Zwiedzając miasto nie możemy oczywiście pominąć Browaru Żateckiego.

 

Organizowane są tu wycieczki połączone z degustacją dla grup (minimum 6 osób). Browar stoi w miejscu dawnego zamku, zbudowany został w latach 1797-1801. http://www.zateckypivovar.cz Każdego roku na początku września w Żatcu odbywa się tradycyjny festiwal piwny Dočesná Na gości czeka urozmaicony program, między innymi konkursy tańca z kuflem piwa na głowie oraz ponad 40 rodzajów piwa z oferty czeskich i zagranicznych browarów. www.docesna.cz http://cs.zatec-thum.eu/

 

Zdjęcie: CHCHP Żatec

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top