CZECHY: 857 SEZON UZDROWISKA TEPLICE

Uzdrowiska czeskie otwierają kolejny sezon. Teplice już osiemset pięćdziesiąty siódmy. W najstarszym czeskim uzdrowisku, Teplicach (www.teplice.cz), uroczystość poświęcenia źródeł i towarzyszące jej liczne atrakcje czekają na gości tradycyjnie w ostatni majowy weekend.

 

W tym roku Teplice będą wspominać także 200 rocznicę pobytu w uzdrowisku niemieckiego kompozytora Ludwiga van Beethovena. Wszystkim, którzy odwiedzą miasteczko polecamy tutejszą specjalność – wyśmienitą kawę. Delikatny napój z prażonych ziaren pochodzących z południowej i środkowej Ameryki został przygotowany specjalnie dla Teplic.

 

 

Kawa najlepiej smakuje z tradycyjnymi wafelkami uzdrowiskowymi. W najsłynniejszym czeskim kurorcie, Karlowych Warach (www.karlovy-vary.cz), sezon zainauguruje 6 i 7 maja sam Karol IV ze swą świtą, założyciel uzdrowiska. Na gości czeka barwny program, na przykład jarmark historyczny czy święto porcelany przed Grandhotelem Pupp.

 

Karlowe Wary również przygotowały liczne nowości. 105 rocznicę świętuje w tym roku tutejsze sanatorium Elżbiety (www.spa5.cz), które swą nazwę zawdzięcza cesarzowej Sissi. Dla swych klientów przygotowało na przykład specjalne kąpiele Elżbiety, antystresowe hinduskie masaże głowy czy relaksujące masaże hawajskie.

 

Mariańskie Łaźnie (www.marianskelazne.cz) rozpoczną sezon 13 – 15 maja, już po raz 202. W sobotę po uroczystej mszy w kościele Wniebowzięcia NMP, przez miasto przejdzie procesja premonstratensów z klasztoru Teplá, w stronę pomnika założyciela uzdrowiska Karla Kašpara Reitenbergra, do źródła Krzyżowego.

 

Nowością tegorocznego sezonu jest otwarcie, po kosztownym remoncie, sanatorium Nowa Maria (www.marienbad.cz). Oprócz komfortowego zakwaterowania goście znajdą tu szeroką ofertę usług i zabiegów z zastosowaniem przede wszystkim CO2 i borowiny.

 

W najstarszym na świecie uzdrowisku radonowym Jachymov (www.laznejachymov.cz) sezon rozpocznie się w ostatni weekend majowy (27.-29 maja). Na turystów czeka ciekawy program, między innymi przejazd przez miasto zabytkowych samochodów i rowerów. Zgodnie z tradycją na czele korowodu pojedzie na tandemie Maria Skłodowska-Curie ze swym mężem.

 

Luhačovice (www.lazneluhacovice.cz) uroczyście zainaugurują letni sezon kulturalny 13 – 15 maja. Proponowaną nowością będą pobyty o nazwie Tradycyjna kuracja uzdrowiskowa, obejmujące zabiegi z wykorzystaniem tutejszych źródeł mineralnych, tradycyjne zabiegi wodolecznicze i ćwiczenia na świeżym powietrzu.

 

W Teplicach nad Bečvou (www.ltnb.cz) sezon rozpocznie pokaz 120 zabytkowych samochodów i motocykli wyprodukowanych przed rokiem 1939. Nie zabraknie konkursów dla dzieci i dorosłych czy praktycznych informacji o nordic walking i oczywiście wystąpień muzycznych. W tegorocznym sezonie na pacjentów czeka wyjątkowa propozycja – oryginalne masaże ajurwedyjskie wykonywane przez hinduskich masażystów pod okiem wybitnego lekarza z Kerali, kolebki medycyny wschodniej.

 

Sezon w uzdrowisku Velké Losiny (www.lazne-losiny.cz) rozpoczyna się tradycyjnie 1 maja. Wtedy otwarte zostaje sezonowe kąpielisko termalne, przeznaczone dla dorosłych i dzieci. W ubiegłym roku powstał tu nowy ośrodek narciarski Kouty z kolejką linową, która działa także latem. Przy jej stacji czeka na turystów niezwykły skansen Las Koutecki, gdzie znajdziemy ciekawe informacje i sceny przedstawiające życie dawnych mieszkańców regionu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top