CYPR: CORAZ WIĘCEJ TURYSTÓW

Cypryjska Organizacja Turystyczna CTO wraz z partnerami z wyspy, firmami Suncare DMC i Top Kinisis DMC, zorganizowała w Warszawie Wieczór Cypryjski poświęcony tym razem „Konferencjom i podróżom motywacyjnym na słonecznym Cyprze”. Kolację w stylu cypryjskim z tamtejszą muzyką w wykonaniu Duetu Cypryjskiego: Krzysztof Gerus i Maciej Michalak, poprzedził dwugodzinny workshope, podczas którego przedstawiciele polskiej branży turystycznej mieli możliwość zapoznania się z ofertą obecnych firm cypryjskich. Na Wieczór, przede wszystkim dla reprezentantów polskich biur podróży i firm turystycznych, zaproszono również kilkoro dziennikarzy, w tym przedstawiciela naszego portalu.

 

Cypryjską kolację zaszczycili swoją obecnością: J.E. Ambasador Cypru w Polsce Pan Petros Kestoras z małżonką oraz I sekretarz ambasady Lukas Evgeniou. Wieczór prowadziła Marzena Henszel, dyrektor przedstawicielstwa CTO w Warszawie. Z danych, jakie w nim uzyskałem wynika, że turystyka cypryjska rozwija się znakomicie, a gości ze świata przybywa na Wyspę Afrodyty coraz więcej.

Liczby są naprawdę imponujące. W 2014 r. odwiedziło Cypr, a ściślej jego grecką część bez okupowanej przez wojska tureckie tak zwanej Tureckiej Republiki Północnego Cypru, nieco ponad 2.440 tys. turystów zagranicznych. W 2015 r. już niemal 2.660 tys., a w 2016 r. blisko 3.200 tys., co stanowiło 19,8% wzrost do roku poprzedniego. Największy skok, o nieco ponad 50%, miał miejsce w przypadku gości z Izraela i niemal 49% z Rosji.

Nieznaczny spadek, o 1,6%, w przyjazdach Polaków i o 4,8% Finów. Dominowali – 50% – turyści w wieku 20-44 lata i – 38,6% – 45-64. Według ich deklaracji blisko 52% przybyło na urlopy, prawie 34% aby odwiedzić rodziny i przyjaciół, reszta w celach biznesowych.

Znakomicie rozpoczął się również rok bieżący. Wzrost za 5 miesięcy w stosunku do roku ubiegłego wyniósł 17,6%. Ale łączny z państw Unii Europejskiej aż o ponad 120%. Zaś z pozostałych krajów naszego kontynentu o 60%. Jeszcze więcej, gdyż o ponad 67% z krajów afrykańskich, o 45% amerykańskich i ponad 47% azjatyckich. Znaczące zmniejszenie liczby przyjazdów, o blisko 32%, odnotowano tylko w przypadku Ukrainy.

Mimo iż w miesiącach zimowych nie latają z Polski na Cypr samoloty czarterowe, co było przyczyną znaczącego spadku wizyt naszych turystów w I kwartale, to już skok ich liczby o 10% w kwietniu i o 46% w maju, w sumie przełożył się na 2,5% wzrost za 5 miesięcy br.

Wrócę jednak do Wieczoru. Obie cypryjskie firmy uczestniczące w wieczorze przedstawiły w trakcie prezentacji poprzedzającej kolację zarówno swoje oferty, jak i najważniejsze atrakcje wyspy. Przedstawicielka Suncare DMC podkreślając, że jest to firma profesjonalna dla profesjonalistów, przypomniała, że Cypr ma historię liczącą 10 tysięcy lat.

Turystom zapewnia słoneczne plaże, ma oferty dla aktywnych oraz mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc. Posługując się wyświetlaną na ekranie mapą i zdjęciami mówiła o tym, co warto poznać m.in. w Pafos, Nikozji, Larnace i Troodos. Na zdjęciach przedstawiła także port jachtowy w Limassol oraz możliwości aktywnego spędzania czasu.

właszcza uprawiając sporty wodne i plażowe oraz uczestnicząc, lub obserwując, rajdy samochodowe. Sporo uwagi poświeciła sportom ekstremalnym, m.in. w parkach linowych i dla wspinaczy, czy żeglarstwu. Przypomniała tradycje cypryjskiej sztuki, tamtejsze mozaiki i rzemiosło artystyczne. Mówiła, że wyspę można zwiedzać pieszo, na rowerach, jeżdżąc na osłach, a także samochodami. I uczestniczyć w safari w jeepach.

Czy pływając nocnymi rejsami statków. Prelegentka zaprezentowała na ekranie imprezy organizowane na brzegu morza koło słynnej skały Afrodyty, mówiła też o różnorodnych shows – także ze światłami laserowymi. Oczywiście nie zapomniała wspomnieć o walorach cypryjskiej kuchni i tamtejszych win, organizowanych przez jej firmę galach, uroczystościach z występami artystycznymi, czy tradycyjnymi kolacjami. Zaprezentowała również, nawet chyba zbyt szczegółowo, hotele w jakich mieszkają klienci.

Prezentacja firmy Top Kinisis założonej w 1987 roku była krótsza, ale rzeczowa. Organizuje ona imprezy incentive oraz konferencje z udziałem od 25 nawet do 1600 uczestników z licznych krajów, m.in. konferencję UNESCO i wielu innych znanych organizacji i firm. Obsługuje też grupy specjalistyczne, prowadzi one line sprzedaż biletów.

Oferta tej firmy na lato 2017 r. zawiera wypoczynek aktywny – lądowy i morski oraz różnorodne atrakcje, m.in. imprezy muzyczne, taneczne i kulinarne. Są w niej również propozycje dla grup o specjalnych zainteresowaniach. Urządza też imprezy sportowe, m.in. turniejów siatkówki, koszykówki i strzelania. Oczywiście zapewnia chętnym zwiedzanie cypryjskich zabytków.

Przedstawicielki firmy zaprezentowały też hotele i bungalowy, w których lokowani są klienci firmy. 5* w Limassol i 4* w Larnace. Imponująca okazała się lista jej klientów – dużych i znanych organizacji, przedsiębiorstw i firm. W trakcie bardzo smacznej kolacji z cypryjskimi smakołykami i winami, odbyła się tradycyjna loteria wizytówkowa.

Wylosowano krótkie pobyty w cypryjskich hotelach oraz torby z drobnymi upominkami. Był to więc kolejny bardzo udany wieczór cypryjski, przybliżający obecnym na nim atrakcje i aktualną ofertę wyspy popularnej wśród turystów, również polskich.

Zdjęcia autora.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top