CIECHOCINEK : LECZENIE, REHABILITACJA, SPA

CIECHOCINEK : LECZENIE, REHABILITACJA, SPA

 

Klinika uzdrowiskowa „Pod Tężniami” zaprasza

 

 

            Gośćmi drugiego wrześniowego spotkania w „Globtroterze” byli przedstawiciele Kliniki uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku: dr Izabela Panowicz – kierowniczka działu zabiegowego, Mirosław Dębski – specjalista d/s ortopedycznej terapii manualnej oraz Grzegorz Sobczyński – z-ca kierownika działu sprzedaży i marketingu.

 

            Grzegorz Sobczyński przypomniał, że ciechocińskie źródła solanek odkryto już w XIII wieku. Uzdrowisko powstało na początku XIX wieku, a wszystko zaczęło się, gdy w 1826 roku wybudowano tężnie w których odparowywano sól. Nawiasem mówiąc najdłuższą w Europie i największą w świecie konstrukcję drewnianą. Szybko okazało się, że tężnie zbudowane w celach przemysłowych mogą pełnić również funkcje lecznicze. Ciechocinek stał się miastem – parkiem z temperaturami wyższymi niż średnie w Polsce, niskim ciśnieniem oraz miejsce, w którym organizmy kuracjuszy aklimatyzują się bardzo szybko.

 

                                               Własność mleczarzy

 

            Klinika uzdrowiskowa „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II to dawne, powstałe w 1979 roku, sanatorium Związku Spółdzielni Mleczarskich. Po jego likwidacji przekształcone w Spółdzielnię Usług Medycznych której udziałowcami jest 150 mleczarni. Ich pracownicy oraz rodziny, a także rolnicy – dostawcy mleka z rodzinami, korzystają z 50% zniżek na pobyty i zabiegi. Klinika jest największym kompleksem hotelowo – leczniczym w Ciechocinku, a zarazem jednym z największych w Polsce kompleksów SPA i Welles. Działa na zasadach komercyjnych, dysponuje 269 komfortowymi pokojami łącznie na około 400 miejsc oraz  dwiema doskonałymi restauracjami serwującymi posiłki w systemie szwedzkiego stołu.

            Do dyspozycji gości jest nowoczesny kompleks balneologiczny z basenami: wewnętrznym i zewnętrznym z nierdzewnej stali i wodą podgrzewaną do temperatury 37 stopni C, grotą solną z własną tężnią solankową, zespołem saun i jacuzzi z profesjonalna bazą zabiegową. Klinika posiada też Centrum Dermatologii Estetycznej oraz Laboratorium Badawczo – Rozwojowym układu ruchu. Dysponuje również nowoczesna salą konferencyjną przystosowana do organizacji wszelkiego rodzaju konferencji, szkoleń, promocji i bankietów. Głównym zadaniem placówki jest leczenie oraz profilaktyka.

            Kuracjusze mogą korzystać z konsultacji kardiologicznej, ortopedycznej i diagnostyki w różnych innych schorzeniach oraz licznych zabiegów balneologicznych, krio -, hydro – i fizykoterapii, usług stomatologicznych. Jak również z wielu zabiegów relaksujących. Urodę można sobie poprawiać korzystając z nowoczesnej aparatury oraz linii kosmetyków znanych firm. Nie brak również rozrywek: koncertów, wieczorków tanecznych i innych imprez. O działalności leczniczej – podstawowej w klinice –  mówiła dr Izabela Panowicz. Leczy ona głownie choroby przewlekłe, zajmuje się też rehabilitacja poszpitalną oraz profilaktyką.

 

                                            Przede wszystkim  leczenie

 

            Przede wszystkim z wykorzystaniem naturalnych metod leczniczych. W zakresie ortopedii urazowej, reumatologii, neurologii, chorób kobiecych i metabolicznych, osteoporozy oraz kardiologii. Stosuje się m.in. okłady z podgrzewanego torfu leczniczego, nowoczesne zabiegi fizykoterapeutyczne z zastosowaniem laserów, pola akustyczno – magnetycznego, pozaustrojową terapię zogniskowaną falą uderzeniową ESWT stanowiącą alternatywę dla chirurgii w przypadkach braku zrostów kości, masaże lecznicze itp. Wspomniane już Laboratorium Badawczo – Rozwojowe Narządów Ruchu współpracuje z Collegium Medium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

            Natomiast Mirosław Dębski przedstawił szerzej stosowane w klinice leczenie ruchem – kinezyterapię. W zależności o wskazań lekarskich kuracjusze mogą korzystać z aerobiku i aquaareobiku, indywidualnych ćwiczeń w wodzie, terapii manualnej, gimnastyki grupowej, Nornic Walkingu czyli chodzenia z kijkami narciarskimi, a także z dobrze wyposażonej siłowni. Oprócz klientów komercyjnych, klinika przyjmuje również na pobyty rehabilitacyjne osoby dofinansowywane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  Około 20% kuracjuszy komercyjnych stanowią osoby przyjeżdżające z zagranicy – zwłaszcza Polonusi z Izraela, Kanady, Norwegii, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii.

            Koszt pobytu zależy od terminu oraz rodzaju zakwaterowania. Przykładowo doba w pokoju 1 – osobowym, z pełnym wyżywieniem, opieką lekarska oraz jednym zabiegiem grupowym – pozostałe są płatne – kosztuje 125 zł. Jak już wspomniałem, pracownicy mleczarni i ich dostawcy mleka wraz z rodzinami korzystają z 50% zniżek. Kierownictwo kliniki zaprosiło 20 dziennikarzy – członków SD-P „Globtroter” do bliższego zapoznania się z pracą tej placówki podczas wyjazdu do niej w dniach 24 – 26 października br. Będzie więc okazja do zobaczenia, jak to, o czym słyszeliśmy, wygląda w praktyce.

 

Cezary Rudziński

Zdjęcia: Andrzej Zarzecki

           

 

 

Dodane 21 09 08

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top