CHORWACJA: WAKACJE W MIEŚCIE? – DZIŚ OSIJEK

Ostatnim przystankiem w naszej podróży po miastach Chorwacji, przed jej stolicą – Zagrzebiem, będzie Osijek leżący w kontynentalnej części kraju. To miasto położone na styku Slawonii, Baranji i Srijemu samo w sobie jest niezwykle interesujących. To również idealna baza do odkrywania tych niezwykle ciekawych regionów.

 

Obszar wyznaczają trzy rzeki: Sawa, Drawa i Dunaj. Slawonia uważana jest za spichlerz Chorwacji, Baranja słynie z wytrawnych win, zaś Srijem to najmniejsza kraina historyczna w Chorwacji. Wszystkie są zdecydowanie multikulturowe, głównie ze względu na bogatą historię.

Historia miasta Osijek sięga antycznego Rzymu, kiedy to w miejscu dzisiejszego miasta znajdowała się osada, broniąca strategicznego dostępu do rzeki Sawy. Przez wieki był zawsze ważnym portem śródlądowym i punktem na szlakach handlowych. O tym, jak ważnym miejscem było miasto stanowi fakt, że sułtan Sulejman Wspaniały, w XVI wieku, rozkazał właśnie przy nim wybudować most, przez który wojska tureckie miały się dostać do Wiednia.

Most uważany jest do dziś za wyjątkowo innowacyjne rozwiązanie drogowe z tamtych czasów. Miał 7 kilometrów długości i 6 metrów szerokości drogi, na której mijały się dwa zaprzęgi konne oraz po obu stronach ścieżkę dla pieszych. Nawet dzisiaj bardzo ważną część miasta stanowi również most. Chodzi jednak o zupełnie inny, Most Młodości, który symbolicznie łączy Slawonię z Baranią.

Na obu brzegach Drawy rozciągają się ścieżki spacerowe, które są ulubionym miejscem mieszkańców. Jest tam również miejska plaża oraz liczne kawiarnie. Twierdza położona nad brzegiem Drawy jest swoistym „miastem w mieście”. Obecnie mieszczą się w niej muzea, kościoły, uczelnie oraz liczne kawiarnie i restauracje. Stanowi niewątpliwie jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców.

Będąc w mieście warto także zobaczyć neogotycką konkatedrę, która jest uznawana za drugą co do wysokości katedrę w Chorwacji. Ma 94 metry wysokości, 4 dzwony, 40 witraży i wybudowaną ją z 3.000.000 cegieł. Wielbiciele kulinarnych smakołyków znajdą w tej części Chorwacji same pyszności. Poprzez pikantny kulen, čvarki do paprykarzy i zup rybnych.

Co koniecznie trzeba odwiedzić w samym mieście:

• Pomnik Czerwonego Ficia, związany z najnowszą historią miasta; • Zabytkowe kościoły katolickie i prawosławne; • Muzeum Slawonii, największe muzeum w regionie z ponad 300.000 eksponatów i 116 kolekcjami muzealnymi.

     Co odwiedzić w okolicy:

• Park Krajobrazowy Kopački Rit; • Miasto Đakovo ze słynną stadniną koni Lipicańskich i nie mniej słynną katedrą; • Miasto Vukovar i pobliskie Muzeum Kultury Vučedolskiej; • Obiekty agroturystyczne, które zapewnią wspaniałe doznania kulinarne.

 

 

Zdjęcia: Ivo Biočina / CNTB, Julien Duval / CNTB, Visit Osijek – Turistička zajednica grada Osijeka

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top