CHORWACJA: RIJEKA EUROPEJSKĄ STOLICĄ KULTURY 2020

Przypłyń, przyleć lub przyjedź do Portu Różnorodności i poznaj Rijekę – Europejską Stolicę Kultury 2020. W roku 2020, podczas chorwackiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, największy port w Chorwacji, Rijeka stanie się Europejską Stolicą Kultury.

 

Mieszkańcy przez wieki pielęgnują w niej ducha tolerancji, akceptacji i współ egzystencji. Rijeka jako miasto portowe pełne różnorodności kulturowej i historycznej jest symbolem symbiozy oraz otwartości i w ten sposób idealnie wpisuje się w koncepcję Unii Europejskiej. To pierwsze chorwackie miasto, które dołączy do rodziny ponad 60 europejskich miast posiadających prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Główne trzy tematy programowe Rijeka 2020 to: woda, praca i migracja. Idealnie oddają one portową tożsamość miasta, ale są również aktualne w szerszym europejskim kontekście i ścisłe łączą się ze sobą tworząc „Port Różnorodności”.

Wartości, które w sposób szczególny wplatają się w koncepcję programową to odwaga, indywidualizm, rozwój i ambicja. Oficjalny program rozpoczyna się 1 lutego 2020 i trwać będzie do końca stycznia 2021, oferując wartościowe oraz interesujące wydarzenia skierowanie do wszystkich pokoleń. Obejmować będzie ponad 600 wydarzeń na terenie miasta i najbliższej okolicy. Zostaną one podzielone na siedem tematycznych bloków, a każdy z nich zawierać będzie inne przesłanie.

Od Kuchni Różnorodności poprzez Dom Dzieci i Sztukę na Lungomare, aż po odkrywanie 27 lokalnych i europejskich sąsiadów. Partnerami strategicznymi miasta Rijeka w implementacji projektu Europejskiej Stolicy Kultury są Rząd Republiki Chorwacji, Województwo Primorsko-Gorańske, Uniwersytet w Rijece i Wspólnota Turystyczna Miasta Rijeki oraz inne liczne organizacje i instytucje. Mieszkańcy miasta także będą brali czynny udział w tworzeniu wspomnianych wydarzeń.

Szczegółowy program imprez ESK 2020 to dokument o objętości 137 stron w języku angielskim. Oto link do niego : https://app.box.com/s/v1gem99xye4f8wwfo270hyks1nabo5e8?fbclid=IwAR25cOzAyYKipinG-SwSNx0Mm-bgxqO6gIRdzYhkwV2v24fbP8RT1qWxSYU

Natomiast do filmu promocyjnego Rijeka 2020: https://www.youtube.com/watch?v=uI0jvD5h9ds

Od czerwca 2020 Warszawę połączy z Rijeką bezpośrednie połączenie lotnicze obsługiwane przez PLL LOT.

Zdjęcie: Ivo Biočina

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top