CHORWACJA 2021: W TURYSTYCE, MIMO PANDEMII, UDANY ROK

W 2021 roku do Chorwacji przyjechało 13,8 mln Gości, którzy skorzystali z 84,1 mln noclegów, czyli było o 77% więcej przyjazdów i 55% więcej noclegów niż w tym samym okresie 2020 roku. Goście zagraniczni skorzystali z 71,9 mln noclegów, a krajowi z12,3 mln noclegów.

 

To dane pochodzące z systemu eVisitor, który monitoruje ruch turystyczny w obiektach komercyjnych i niekomercyjnych oraz czarterze żeglarskim. Porównując wyniki do 2019, w 2021 r. odnotowano spadki: tylko 67% przyjazdów i 77% noclegów.

„Za nami drugi rok pandemii, w którym pomimo wyzwań, Chorwacja osiągnęła najlepszy wynik turystyczny w basenie Morza Śródziemnego. Jest to efekt konsekwentnej i ciężkiej pracy wszystkich pracowników sektora turystycznego.

Podejmując szybkie i skoordynowane działania zapewnili oni naszemu krajowi status bezpiecznej i dobrze przygotowanego kierunku podróży.

W 2022 rok wchodzimy z ogromnym optymizmem, ale również z planami zakładającymi realizację 90% ruchu turystycznego z rekordowego 2019 roku. Będziemy nadal promować Chorwację jako kraj bezpieczny i zrównoważony.

Planujemy to osiągnąć dzięki kampaniom marketingowym i informacyjnym, które będą prowadzone przez cały rok z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej na każdym z rynków” powiedział Dyrektor Generalny Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, Kristjan Staničić, podkreślając, że dobre wskaźniki ruchu turystycznego potwierdzają również wyniki finansowe, takie jak przychody z turystyki.

Najwięcej noclegów odnotowano w województwie istryjskim (23,5 mln), województwie splicko-dalmatyńskim (15,5 mln) i województwie primorsko-gorańskim (15,3 mln). Kolejne miejsca zajmują województwo zadarskie (12,7 mln), szybenicko-knińskie (5,9 mln) i dubrownicko-neretwiańskie (5,4 mln).

Miastami, które przyciągnęły najwięcej odwiedzających były: Zagrzeb (638 tys. przyjazdów), Rovinj (549 tys.), Dubrownik (543 tys.), Split (529 tys.) oraz Poreč (431 tys.). Jeśli chodzi o kraje macierzyste zagranicznych gości, w 2021 roku najwięcej przyjazdów odnotowano z Niemiec (2,9 mln, 84% wzrost w porównaniu do 2020).

Na drugim miejscu znaleźli się turyści krajowi (2,3 mln, 41% wzrost w porównaniu do 2020), Słoweńcy (1,2 mln, wzrost o 18% w porównaniu do 2020), Austriacy (1,1 mln, wzrost o 180% w porównaniu do 2020), Polacy (1 mln, wzrost o 50% w porównaniu do 2020) i Czesi (775 tys., 50% więcej w porównaniu do 2020).

Dodajmy, że w porównaniu z 2019 Polacy zrealizowali o 8% więcej noclegów, Niemcy zrównali się z rekordowym 2019, Czesi zrealizowali 97% noclegów, a Słoweńcy i Austriacy około 82%.

„Gratulujemy wszystkim podmiotom branży turystycznej udanego roku. W 2021 Chorwacja ugruntowała wizerunek kraju bezpiecznego i odpowiedzialnego, który docenili nasi goście. Oprócz bezpieczeństwa, zwłaszcza w dobie pandemii, biorą oni coraz częściej pod uwagę zrównoważony rozwój, co staje się dla nich dodatkową motywacją do podróżowania.

Aby jeszcze bardziej podkreślić nowy strategiczny kierunek rozwoju chorwackiej turystyki, ministerstwo uruchamia specjalną platformę w języku angielskim poświęconą właśnie tej tematyce. Znajdą się tam informacje o ważnych dokumentach, źródłach finansowania, projektach, dobrych praktykach i certyfikatach ekologicznych, a także o innych ważnych działaniach podejmowanych przez podmioty w tym zakresie”

– powiedziała Minister Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji, Nikolina Brnjac. Dodając, że w ramach tego projektu stworzono również specjalne oznaczenie dla zrównoważonego rozwoju turystyki chorwackiej, Croatia Naturally Yours (chorw. Hrvatska Prirodno Tvoja).

Zdjecia:: Hrvoje Serdar, Ivo Biocina, Igor Seler, Zoran Jelaca / ChWT

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top