CHOPIN PROMUJE WARSZAWĘ

Postać Fryderyka Chopina sprzed półtora wieku ożyła na warszawskich ulicach na nowo – niemal dosłownie. Stało się to dzięki nowoczesnym technologiom zaprzęgniętym w służbę kultury w projekcie „Warszawa Chopina”. Z nowoczesnych narzędzi, stworzonych w ramach projektu, skorzystają przede wszystkim polscy i zagraniczni turyści odwiedzający miasto w sezonie letnim. Elementy projektu będą także promować stolicę poza jej granicami. Skąd pomysł na odświeżenie postaci Fryderyka Chopina? Twórcy projektu: Stołeczne Biuro Turystyki we współpracy z Biurem Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego, chcą promować miasto i dotrzeć do młodych odbiorców, nie tylko znających się na muzyce klasycznej. W tym celu sięgnęli po innowacyjne technologie.

„Selfie” z Fryderykiem

Szczególna niespodzianka czeka na miłośników popularnych „selfie”. Aplikacja „Selfie with Chopin” pozwala wykonać fotografię, na której – oprócz autora – automatycznie pojawi się także wirtualny Fryderyk. Wystarczy stanąć w pobliżu jednej z siedmiu lokalizacji, z którymi związany był artysta: m.in. Kampusu Głównego UW, Ogrodu Saskiego czy Pałacu Ostrogskich, gdzie obecnie mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. Kompozytor powita także podróżnych z całego świata na stołecznym lotnisku swojego imienia.

Warszawa Chopina w kieszeni

W ramach projektu powstała również aplikacja mobilna „Chopin in Warsaw” (na systemy operacyjne iOS i Android). Niczym wehikuł czasu umożliwi ona użytkownikom przeniesienie się do miasta młodości Fryderyka. Dziewiętnastowieczne ryciny uświadomią skalę zmian w architekturze miasta i wyglądzie jego ulic, a technologia AR (Augmented Reality) pozwoli ujrzeć nieistniejący Pałac Saski, w którym mieszkał kompozytor i salonik rodzinny w Pałacu Czapskich niemal oczami kompozytora.

Aplikacja to także idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ciekawych wydarzeń poświęconych artyście: w jednym miejscu znajdą informacje o międzynarodowych festiwalach, koncertach i wystawach. Choć aplikacja funkcjonuje od niedawna, już zdobyła bardzo pozytywne recenzje w branży nowych technologii i znalazła się w wąskim gronie nominowanych do prestiżowej nagrody Mobile Trends Awards 2015 w kategorii Aplikacja/strona mobilna – podróże i komunikacja.

Spotkanie z geniuszem

Wirtualnym sercem projektu jest strona internetowa. To tu można pobrać aplikacje mobilne, obejrzeć filmy prezentujące tętniącą życiem Warszawę Chopina oraz koncerty w Łazienkach Królewskich, które co roku przyciągają tysiące młodych ludzi. Na stronie przeczytać można obfitującą w ciekawostki biografię kompozytora w dziewięciu językach czy obejrzeć obiekty i miejsca związane z Chopinem prezentowane na panoramach sferycznych, umożliwiających rozglądanie się we wszystkich kierunkach.

Monidło

Na tych, którzy lubią zwiedzanie w tradycyjny sposób, w punktach Informacji Turystycznej, np. w Pałacu Kultury i Nauki lub w Rynku Starego Miasta, czeka ciekawy, pełen wartościowych informacji folder poświęcony kompozytorowi, wydrukowany w dziewięciu wersjach językowych. W jednym z punktów stoi też monidło, czyli Fryderyk Chopin wymalowany we własnej osobie z towarzyszącą mu damą, odzianą w strój z epoki.

W pustym owalu twarzy owej damy mogą umieścić swą twarz wszyscy chętni i uwiecznić się u boku kompozytora. Modnie skrojony frak, fantazyjnie zawiązany fular i zawadiackie spojrzenie – tak wygląda postać Fryderyka stworzona przez Stołeczne Biuro Turystyki na potrzeby projektu „Warszawa Chopina”. Młodzieńcza aparycja kompozytora nie jest przypadkowa: artysta spędził w stolicy pierwsze 20 lat swojego życia.

Pokazać światu

Nazwisko naszego największego kompozytora – Fryderyka Chopina coraz częściej staje się marką promującą Stolicę i kraj. Już nie tylko dzięki konkursowi Chopinowskiemu, ale także nowym projektom promocyjnym takim jak opisany. Elementy projektu będą także promować stolicę także poza jej granicami. Aplikacje zaprezentowano już na targach turystycznych FITUR w Madrycie, a w najbliższym czasie będą prezentowane także w innych polskich i europejskich miastach. Selfie z wirtualną postacią Fryderyka będą mogli zrobić sobie odwiedzający stoisko Warszawy na największych europejskich targach turystycznych ITB w Berlinie, a także w Poznaniu, Łodzi czy Katowicach.

Występy Beatboksera Bladego Krisa

Mocnym akcentem muzycznym każdego z wydarzeń będą występy popularnego beatboksera Bladego Krisa, który udowadnia, że Chopin inspiruje młodych niezależnie od czasów i stylów muzycznych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Partnerami projektu są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Uniwersytet Warszawski.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top