BUŁGARIA: LATO 2022 – POLSCY TURYŚCI ZAWSZE MILE WIDZIANI

 

            Narodowe Przedstawicielstwo Turystyczne przy Ambasadzie Bułgarii i Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie wraz w Melia Hotels International – Bułgaria, spotkaniem z polską prasą zainaugurowały promocję tegorocznego sezonu turystycznego w tym kraju. Główny, nadmorski, trwa tam, w przypadku dużych hoteli nadmorskich i ich sieci, od kwietnia do października, co jest związane z terminami lotniczych połączeń czarterowych, głównego środka transportowego dla zagranicznych turystów.

 

            Kompania hotelowa Melia Hotels International, która przygotowała prezentację swojej tegorocznej oferty, jest, co podkreślono, firmą rodzinną założoną w 1956 roku w Palma de Mallorca w Hiszpanii. Aktualnie jedną z największych na świecie, posiadającą ponad 350 hoteli w 35 krajach na 4 kontynentach. W Bułgarii siedem, głównie luksusowych, zlokalizowanych w najpopularniejszych miejscowościach nad Morzem Czarnym. Melia Grand Hermitage, 5* w Złotych Piaskach k. Warny oraz: Melia Sunny Beach, 4* w Słonecznym Brzegu; Sol Luna Bay Resort, 4* koło Warny; Sol Nessebar Resort obejmujący 5* Palace, i 4* Bay i Mare oraz także 4* Sol Marina Palace w tym popularnym mieście historycznym oraz uzdrowisku.

 

            Spotkanie z prasą otworzył radca – dyrektor NPT Bułgarii w Warszawie Nikolai Kostov. Zaszczyciła je J.E. Pani Margarita Ganeva, ambasadorka Bułgarii w Polsce. Wyraziła zadowolenie z ponownego spotkania z polskimi dziennikarzami turystycznymi (o poprzednim, z członkami Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” w ub.r. napisaliśmy 20 listopada i relacja z niego jest nadal do przeczytania na naszych łamach), dodając, że odbywa się ono w tak trudnym czasie, gdy sąsiadka Bułgarii (przez Morze Czarne) prowadzi walkę z rosyjską agresja reżymu Putina. Podkreśliła, że naród bułgarski jest solidarny z ukraińskimi braćmi.   

 

 

            Przypomniała niektóre fakty związane zarówno z Bułgarią jak i Ukrainą. M.in. że w kraju tym żyje około 300 tys. Bułgarów i ludzi z bułgarskimi korzeniami, którzy w przeszłości osiedlili się w Odessie i innych, głównie południowych miastach i miejscowościach Ukrainy. Bułgaria obecnie również przyjmuje uchodźców wojennych z Ukrainy i otworzyła dla nich swoje kurorty oraz nadmorskie hotele. W ramach przygotowań do tegorocznego letniego sezonu oferuje im pracę w obiektach turystycznych. Podkreśliła, że turyści z Polski są w Bułgarii zawsze mile widziani. W ub. roku było ich tam około 220 tysięcy i stanowili największą grupę gości zagranicznych z krajów nie będących sąsiadami Bułgarii.

 

            Pani Ambasadorka stwierdziła też, że turystyka w jej kraju jest w br. jeszcze lepiej przygotowana do sezonu niż w ubiegłym. A jak on wyglądał w miejscowościach nadmorskich i jakie oferował atrakcje poza kąpielami morskimi oraz plażowaniem, miałem okazję napisać w dużym cyklu relacji z dziennikarskiego wyjazdu studyjnego na zaproszenie bułgarskiego Ministerstwa Turystyki, w którym uczestniczyłem w niewielkim gronie polskich koleżanek i kolegów. Również one, bogato ilustrowane aktualnymi zdjęciami, są nadal do przeczytania na naszych łamach. Pani Margarita Ganeva zachęciła też uczestników spotkania prasowego do obejrzenia wystawy fotograficznej „Bułgaria oczyma Polaków” eksponowanej zarówno w siedzibie ambasady, jak i na jej ogrodzeniu w Alejach Ujazdowskich. Powiedziała, że zobaczyła na niej wiele miejsc w jej kraju, w których jeszcze nie była, zdjęcia te stały się więc dla niej inspiracja do ich odwiedzenia w przyszłości. Jeszcze raz, na koniec wystąpienia, podkreśliła, że Polacy są zawsze mile widziani w Bułgarii.      

            W czasie przeznaczonym na zadawanie pytań po prezentacji hoteli kompanii Meila, zapytałem, jak poważne skutki dla turystyki bułgarskiej w nadchodzącym sezonie może mieć fakt, że ze względu na agresję rosyjską na Ukrainę i jej skutki, raczej trudno spodziewać się w br. przyjazdów turystów z tych krajów, a tradycyjnie bywali oni w przeszłości bardzo liczni. W odpowiedzi usłyszałem, że gości z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii przyjeżdżało do Bułgarii, głównie nad morze, po około milionie rocznie, A w rekordowym, przed pandemią koronawirusa Covid-19 roku 2019 Bułgarię odwiedziło około 5 milionów turystów zagranicznych. W ostatnich dwu latach „pandemicznych”, wykorzystanie miejsc hotelowych wyniosło w 2020 roku tylko 30%, a w 2021 r. 60%.


 

            Przyjazdów turystycznych z wymienionych czterech krajów „poradzieckich” na pewno w br. będzie mniej, ale – usłyszałem w odpowiedzi – Bułgaria liczy, że jednak trochę gości z nich przyjedzie na wypoczynek. Kraj najbardziej jednak liczy na turystów polskich i niemieckich. A także rumuńskich, czeskich oraz, to raczej nowość, brytyjskich i skandynawskich. O tym, co gościom oferuje jedna z dwu największych sieci hoteli nadmorskich w Bułgarii, Melia Hotels International, mówili, prezentując zdjęcia i filmy, jej przedstawiciele, którzy przylecieli na spotkanie w ambasadzie w Warszawie. Menedżerowie ds. sprzedaży i marketingu: Dymitr Taczew (Dimitar Tachev w anglosaskiej pisowni) i Asia Georgiewa (Asya Georgieva),

 

            Przedstawili oni dosyć szczegółowo wszystkie hotele tej kompanii na bułgarskim wybrzeżu czarnomorskim, podkreślając ich walory. Przede wszystkim wysokie kategorie, 5 i 4 *, generalnie system all inclusive, świetne położenie bezpośrednio nad morzem, z własnymi plażami, obszernymi terenami zielonymi, specjalnymi miejscami zabaw dla dzieci, gdyż hotele nastawione są przede wszystkim na wypoczynek rodzinny, chociaż są w nich także miejsca dla osób samotnych, lubiących spokojny wypoczynek. Kolejne plusy tych hoteli, to liczna sieć w nich restauracji i barów, także na plażach lub nad basenami, z różnorodną kuchnią. Obok bułgarskiej i europejskiej, przede wszystkim włoską, ale w niektórych również niemiecką, chińską czy indyjską, prowadzonych przez szefów z tamtych krajów. Hotele oferują również wiele możliwości aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów, specjalne zajęcia dla dzieci w kilku grupach wiekowych, a także wieczorne i nocne bary dla dorosłych.

 

            Dziennikarze uczestniczący w prezentacji otrzymali obszerne foldery z informacjami o każdym z hoteli w języku angielskim, a także o Bułgarii w języku polskim. Czytelnicy zainteresowani możliwością spędzenia urlopu w którymś z tych hoteli, więcej szczegółowych informacje znajdą na www.melia.com. Przedstawiciele Meila Hotels International – Bulgaria poinformowali też, że kompania współpracuje z największymi touroperatorami w Polsce. I u nich można uzyskać bardziej szczegółowe informacje oraz kupić miejsca hotelowe z wyżywieniem oraz transportem

      Zdjęcia autora.

 

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top