BUDAPESZT: WIELKA WYSTAWA OBRAZÓW EL GRECA

Do 19 lutego 2023 r. w budapeszteńskim Muzeum Sztuk Pięknych można zobaczyć wystawę dzieł El Greca. Wśród niemal 70 prezentowanych prac znajduje się ponad 50 obrazów sygnowanych przez pochodzącego z Krety malarza.

 

Ostatnia tak kompleksowa ekspozycja dzieł Domenikosa Theotokopoulosa w tej części Europy odbyła się w Wiedniu ponad 20 lat temu. Celem budapeszteńskiej jest zaprezentowanie szerokiego spojrzenia na dzieło życia jednego z największych mistrzów europejskiego malarstwa, Domenikosa Theotokopoulosa (1541-1614), szerzej znanego jako El Greco, poprzez pokazanie złożoności jego wizualnego świata i porywającego rozwoju ekspresji form.

Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie gości niezwykle ważną kolekcję malarstwa hiszpańskiego, obejmującą największą liczbę obrazów El Greca w Europie, poza Hiszpanią. Oprócz dzieł z zasobów własnych, na wystawie znajdują się eksponaty wypożyczone z ponad 40 prywatnych i publicznych kolekcji, w tym Museo Nacional del Prado oraz Museo Nacional Thyssen-Bornemisza w Madrycie, Museo del Greco w Toledo, Musée du Louvre w Paryżu, National Gallery of Art w Waszyngtonie i National Gallery w Londynie.

Dzięki temu znalazło się na niej wiele wybitnych prac, w tym Święty Sebastian z zakrystii katedry w Palencii, Chrzest Chrystusa z Muzeum Prado, Laokoon z National Gallery of Art w Waszyngtonie, Święty Ludwik król Francji i paź z paryskiego Luwru,

Wypędzenie przekupniów ze świątyni z National Gallery w Londynie oraz Święty Jakub Starszy jako pielgrzym z Bazyliki Św. Mikołaja w Bari, podlegającej pod jurysdykcję Archidiecezji Toledo, i Zmartwychwstanie wypożyczone przez Klasztor Santo Domingo el Antiguo z Toledo, które opuściło to miasto po raz pierwszy.

Wystawa prowadzi odwiedzających przez miejsca i ośrodki sztuki, do których podróżował El Greco, ze szczególnym uwzględnieniem Wenecji i Rzymu, które wywarły decydujący wpływ na jego rozwój jako malarza, aż do Toledo, gdzie mistrz spędził ponad połowę życia i jego sztuka osiągnęła swoją szczytową formę. Ekspozycja prezentuje prace w siedmiu ułożonych tematycznie i chronologicznie sekcjach.

Opisy historyczne, wyjaśnienia, podpisy i narzędzia audiowizualne pomagają zwiedzającym zbudować kompleksowy obraz wyjątkowego dzieła hiszpańskiego mistrza o kreteńskich korzeniach.

Ponad pięćdziesiąt arcydzieł sygnowanych przez El Greco – w tym kilka znamiennych przedstawień, które cieszyły się ogromną popularnością jeszcze za jego życia – prezentuje dzieło mistrza i niezwykły rozwój jego malarstwa, począwszy od małych, panelowych obrazów stworzonych we Włoszech, wciąż pod silnym wpływem bizantyjskiej tradycji pisania ikon.

Przez wielkoformatowe nastawy ołtarzowe wykonane w Hiszpanii, obrazy o tematyce religijnej dla prywatnych klientów, portrety świeckie, aż po wizjonerskie dzieła pochodzące z ostatniego okresu jego twórczości. Poza kompleksową prezentacją obrazów El Greca, wystawa nawiązuje również do środowisk, w których żył, studiował i pracował, pokazując kontekst i wpływy innych tworzących wówczas w Wenecji i Rzymie mistrzów malarstwa.

Na wystawie są także prace dwóch najbliższych naśladowców El Greca: jego syna Jorge Manuela Theotokopulosa oraz Luisa Tristána. Jako że przetrwały tylko cztery szkice El Greca, niezwykłym jest, iż dwa z nich, Święty Jan Chrzciciel oraz Święty Jan Ewangelista, są prezentowane w Budapeszcie

.

Fot. Museum of Fine Arts Budapest

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top