BEZDROŻA: NIEZWYKŁY PODRĘCZNIK WSPINACZKOWY

Wydany przez Bezdroża „Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych – WSPINACZKA” jest książką dosyć niezwykłą. Już na wstępie zawiera ostrzeżenie, że sport ten jest bardzo niebezpieczny i uprawianie go może doprowadzić do śmierci lub kalectwa. Autor zaś, na 270 stronach formatu albumowego, na których tekst wzbogaca prawie 400 zdjęć, w tym mnóstwo instruktażowych, ilustrujących „krok po kroku” poszczególne działania w trakcie przygotowań i wspinaczki, a także mnóstwo rysunków, informuje i doradza jak wspinać się bezpiecznie. A wie, co pisze, bo lista jego osobistych osiągnięć jest imponująca. Ponad 250 dróg pokonanych latem i zimą w Tatrach i z górą 30 w Alpach. Ponadto na Alasce, w Kanadzie, Grenlandii, Norwegii, w argentyńskiej Patagonii, Wenezueli, Nepalu, Pakistanie, Indiach, Chinach. Dodać do tego trzeba 25 różnych nagród i wyróżnień za osiągnięcia wspinaczkowe tylko od roku 2000, chociaż uprawiać ten sport zaczął kilka lat wcześniej. To chyba wystarczająca rekomendacja, aby mu zaufać i mieć pewność, że wie, co pisze, zresztą także ciekawie, i doradza. Poradnik ten składa się z 23 części o różnej objętości i znaczeniu.

Od wstępu autora, przypominającego, jak i dlaczego sam zaczynał uprawiać ten sport, poprzez informacje, czym jest wspinaczka, jak i gdzie należy zaczynać jej uprawianie, skale trudności oraz style i rodzaje, przepisy prawne i etykę oraz zasady obowiązujące wspinaczy, do rozdziałów szczegółowych poświęconych wspinaczce. Jej ogólnym podstawom, wspinaczce na sztucznej ścianie, skałkowej i jednodniowej wielo wyciągowej. A następnie krócej o zjazdach na linie, podchodzeniu po niej, autoratownictwie, podstawach treningu itp. W sumie poradnik ten, wydany ładnie, czytelnie i przejrzyście, zawiera mnóstwo ważnych i niezbędnych informacji dla tych, którzy dopiero zamierzają uprawiać wspinaczki, lub mają w tym jeszcze niewielkie doświadczenie. W wielu miejscach praktycznego instruktażu opartego na zasadach ogólnych i osobistych doświadczeniach autora, co czyni je jeszcze bardziej wiarogodnymi. Zanim zacznie się uprawiać ten sport wymagający sprawności fizycznej i odporności psychicznej, lub ma w tej dziedzinie mały dorobek, warto, chyba wręcz trzeba, przeczytać „Wspinaczkę”. I to nie raz, a następnie korzystać z zawartych w niej rad i instrukcji, aby uprawianie tego sportu dawało radość i zapewniało sukcesy, nie zaś stało się zagrożeniem zdrowia, a nawet życia.

WSPINACZKA. PODRĘCZNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH I ŚREDNIO ZAAWANSOWANYCH. Autor: Marcin „Yeti” Tomaszewski. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Helion Gliwice 2021 r., str. 270, cena 59 zł. ISBN 978-83-283-5838-6

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top