BEZDROŻA: GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE – TRAVELBOOK

Regionowi Gór Świętokrzyskich i miastom: Kielce oraz Sandomierz i ich okolicom poświęcony został kolejny z tegorocznych przewodników Bezdroży z serii travelbooków.óJak wszystkie w niej zawiera sporo, bo 115 głównie kolorowych fotografii, 4 mapki nie ujęte jednak w spisie, 3 duże wkładki tematyczne oraz 23 krótszych informacji i ciekawostek włamanych w tekst. Autor, także innych przewodników wydanych przez tę oficynę, również po innych krajach, na wstępie prezentuje główne atrakcje tej części Polski, sugerując przede wszystkim ich poznanie. Po cztery: „Spacerkiem przez Kielce”, „Przez ziemię sandomierską”, „Osobliwości przyrody świętokrzyskiej” i „Szlakiem zabytków Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego”. Ponadto pięć „Zamków i pałaców”. Oba rozdziały wstępne: Informacje praktyczne, tym razem bez A-Z i Informacje krajoznawcze z ABC, zawierają chyba wszystko ważne, o czym powinien wiedzieć czytelnik – turysta. Ze stosunkowo obszernymi informacjami o dojazdach w te regiony i lokalnej komunikacji publicznej. W ABC uwagę zwracają: wykaz dorocznych wydarzeń kulturalnych i turystycznych oraz kalendarium historyczne od 3900 roku p.n.e. do 1998 r. – powstania woj. świętokrzyskiego.

 

Część przewodnikowa podzielona została na: Kielce, Wokół Łysogór, Sandomierz i Wyżyna Sandomierska, W Dolinie Kamiennej i Zachodnią część Gór Świętokrzyskich. W każdej znajduje się krótki wstęp, historia miejscowości oraz co warto zobaczyć w miastach tytułowych, lub uwzględnionych mniejszych oraz ich okolicach. Z krótkimi informacjami praktycznymi na końcu przynajmniej większych, na temat IT, komunikacji, noclegów i wyżywienia. Opisy poszczególnych obiektów i miejsc są zwięzłe, ale chyba wystarczające dla tych, którzy nie zamierzają wgłębiać się w szczegóły. Nazwy, adresy – także stron internetowych oraz dni i godziny otwarcia muzeów oraz podobnych placówek wyróżnione są kolorowym drukiem.

Brak natomiast informacji o cenach biletów, ew. zniżkach, wstępach bezpłatnych itp. Ramki z informacjami włamanymi w tekst zawierają sporo ciekawostek. M.in.: „Pomnik Quo Vadisa” (Henryka Sienkiewicza w Kielcach, początkowo bez informacji kogo przedstawia, ale z widocznym napisem „Quo vadis”, więc nazywanym tak, jak w tytule tej informacji). „Niezwykłe samorodki” (galeny). „Ślady diabelskich pazurów”. „Świętokrzyski pielgrzym” (kamienny posąg w Nowej Słupi). „Legenda o św. Emeryku”. „Sołtys z Wąchocka”. „Republika Ostrowiecka” (1905 r.). „Chęcińscy Żydzi”. „Szlakiem Witolda Gombrowicza”. Podsumowując: jest do przewodnik poręczny, ładnie i ciekawie napisany, bogato ilustrowany, zawierający mnóstwo informacji i ciekawostek, wart polecenia.

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE. KIELCE I SANDOMIERZ. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Krzysztof Bzowski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 208, cena 26,90 zl. ISBN 978-83-283-5170-7.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top