BEZDROŻA: FERRATY – DOLOMITY: CIVETTA-MOIAZZA

Amatorów trudnych, wymagających odpowiedniego przygotowania i kondycji, ale bez stosowania technik alpinistycznych, wspinaczek wysokogórskich, ucieszy ukazanie się w Bezdrożach kolejnego tomu ciekawej serii przewodników „Najpiękniejsze ferraty”. Przypomnę, że tak nazywane są wysokogórskie szlaki w Dolomitach we Włoszech, ale także w innych krajach, z trudnymi do pokonania ich odcinkami wyposażonymi w stalowe łańcuchy i klamry. U nas najpopularniejszym, chociaż nie jedynym i nie tak nazywanym szlakiem, jest Orla Perć w Tatrach. Dotychczas oficyna ta wydała w 2021 roku „Najpiękniejsze ferraty. Dolomity. Tre Cime di Lavaredo, Popera, Countries, Odle, Putia, Puez” Andrea Greci, zrecenzowany przeze mnie (tekst jest nadal do przeczytania na naszych łamach) „Najpiękniejsze ferraty. Dolomity. Marmolada, Sassolungo, Sella, Sciliar, Catinaccio, Latemar” Andrea Greci i Federico Rossettiego i „Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda. 48 tras hikingowych” Poli Kryży i Dariusza Woźniczki. W przygotowaniu jest tom „Alpy: Mont Blanc. 44 trasy hikingowe wokół Courmayeur”. Recenzowany obecnie tom, tego samego autora co poprzednie Dolomity, ukazał się w takiej samej szacie graficznej, na dobrym papierze, z mnóstwem kolorowych zdjęć, mapek (także całego obszaru gór i szlaków w nich, które obejmuje ten przewodnik, na wewnętrznych stronach rozkładanej przedniej okładki) i planów. I w analogicznym układzie treści.

Zawiera wprowadzenie autora, prezentację obszaru oraz obszerny, 22-stronicowy, bardzo ważny wstęp od wydawcy polskiego. A w nim są ikonki informacyjne zastosowane w tym przewodniku oznaczające skalę trudności, czas podejścia, zejścia oraz całkowity, przewyższenia i osobno ferraty oraz stronę świata w którą zwrócona jest górska ściana, na której się one znajdują. Ponadto informacje czym jest ferrata, ich historia od XVII w., o niezbędnych ubezpieczeniach, wymogach bezpieczeństwa, zagrożeniach (spadające kamienie, śnieg, zmiany pogody, problemy aklimatyzacyjne), kondycji fizycznej oraz doświadczeniu w chodzeniu po trudnych i wysokich górach. A także o technikach pokonywania ferrat, potrzebnym do tego sprzęcie i wyposażeniu, asekuracji, zasadach poruszania się po nich oraz postępowania w przypadku wypadków. Druga obszerna część wstępna, której autorem jest Denis Perilli, prezentuje prowincję Belluno w Dolomitach, a więc tę, w której znajdują się szlaki opisane w przewodniku. Jej historię od ponad 250 lat, góry, wodę. przyrodę, krajobrazy itp. Trzecia wstępna część zawiera informacje o znajdującej się tam bazie noclegowej – schroniskach i kempingach. Z ich nazwami, zdjęciami, lokalizacją, również wysokością n.p.m., dostępnością itp.

Są też krótkie przydatne informacje o dojeździe, kontaktach, bibliografii, a także 10 Zasad i porad dotyczących poruszania się w górach tego regionu oraz systemu ocen trudności i ich skali. Część ściśle przewodnikowa obejmuje 26 tras omawianych na kilku stronach każda. Ze wspomnianymi ikonkami, informacjami o dojeździe, zapleczu gastronomicznym lub jego braku, dojściu do punktu początkowego, dosyć szczegółowymi opisami drogi w górę i zejścia, z uwagami czego unikać, kierowania się znakami lub kierunkowskazami itp.. Z mapkami oraz kolorowymi zdjęciami. Kierowanie się tymi opisami i uwagami zapewnia nie tylko bezpieczne, bo sprawdzone, poruszanie się szlakami z ferratami, ale również odpoczynek w odpowiednich miejscach, optymalnie korzystne oglądanie widoków itp. Ponadto w przewodniku omówionych jest 10 szlaków z numeracją poprzedzoną literą „E” z krótkimi, jednostronicowymi (w tym zdjęciem i ikonkami) informacjami. Jest też w nim trochę ciekawostek. Trudno więc sobie wyobrazić bezpieczną i maksymalnie ciekawą wyprawę tymi szlakami, przynajmniej po raz pierwszy, bez znajomości tego przewodnika.

NAJPIĘKNIEJSZE FERRATY. DOLOMITY. CIVETTA-MOIAZZA, PELMO. MARMAROLE. ANTELAO. BOSCONERO, SCHIARA. Przewodnik Bezdroży. Autor: Andrea Greci. Przekład z języka angielskiego: Radek Kucharski. Wstęp od wydawcy polskiego: Polka Kryża, Dariusz Woźniczka, climb2change. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2022, str. 268, cena 79,00 zł. ISBN 978-83-283-6755-5

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top