BEZDROŻA: CYPR – TRAVELBOOK, IV WYDANIE

Cypr, a zwłaszcza Republika Cypryjska, gdyż okupowana od 1974 r. przez Turcję północna część Wyspy Afrodyty i tamtejsza, tak zwana Turecka Republika Cypru Północnego nie uznawana przez żadne państwo poza okupantem, jest, zgodnie z zaleceniami polskiego MSZ, znacznie rzadziej odwiedzana przez naszych turystów, należy do popularnych kierunków wyjazdów urlopowych Polaków. Czy będzie tak również po ich wznowieniu, gdy skończy się pandemia koronawirusa, pokaże czas. Obiektywnie nie widzę na razie powodów, aby preferencje te miały ulec istotnej zmianie. Fakt, że w ostatnich latach wypoczywało nas na Cyprze coraz więcej, poza statystyką potwierdza również coroczne wznawianie przez Bezdroża przewodnika po nim, wydawanego w serii travelbooków. Ukazał się on już w IV wydaniu, niemal bez zmian, tylko z nieznacznymi aktualizacjami. Obszernie omówiłem jego II wydanie w roku 2017 i recenzja ta jest nadal do przeczytania na naszych łamach. Przypomnę tylko, że wyspa ta przyciąga turystów zarówno plażami i morzem ciepłym przez większość roku, jak i zabytkami z liczącej już ponad jedenaście tysiącleci historii. W tym pięknymi bizantyjskimi klasztorami i świątyniami.

A także górskimi i nadmorskimi krajobrazami, przyrodą, smaczną kuchnią oraz dobrymi winami i mocniejszymi trunkami. Oczywiście również życzliwością i gościnnością mieszkańców. Przewodnik zawiera mnóstwo informacji na temat przeszłości wyspy oraz jej atrakcji, wzbogaconych mapkami, planami, ciekawostkami oraz ponad 150-ma kolorowymi zdjęciami i ilustracjami. Nie brak w nim sugestii, co przede wszystkim warto tam zobaczyć i przeżyć. Przede wszystkim na terenie Republiki Cypryjskiej, gdyż okupowana północna część wyspy potraktowana została przez autora trochę marginesowo. Jest zresztą na niej mniej zabytków i wartych poznania miejsc. A turyści polscy, podobnie jak inni zagraniczni, poza tureckimi, nie są objęci tam opieką konsularną. Zastanawiając się nad tegorocznymi planami urlopowymi, o ile nie zostaną one pokrzyżowane przez epidemię i jej konsekwencje, warto zapoznać się również z ofertą i atrakcjami Cypru.

CYPR. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Peter Zralek, aktualizacja Dorota Magda. Wydawnictwo Helion, wyd. IV, Gliwice 2019, str. 191, cena 26,90 zł. ISBN 078-83-283-6284-0

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top