BEZDROŻA: BALI I LOMBOK – TRAVELBOOK

W serii travelbooków Bezdroży ukazało się drugie wydanie przewodnika po indonezyjskich wyspach Bali i Lombok, a także kulturze i sztuce oraz wypoczynku w Yogyakarcie na wyspie Jawie i niektórych atrakcjach wyspy Komodo. Faktycznie jest to wznowienie pierwszego wydania z 2016 roku, ze zmienioną okładką oraz drobnymi różnicami graficznymi wewnątrz i ceną wyższą o 2 złote. Reszta stanowi powtórzenie, chyba nawet dokładny przedruk, strona po stronie, z tymi samymi zdjęciami w tych samych miejscach. Bardziej szczegółowo omówiłem go w recenzji opublikowanej na naszych łamach przed dwoma laty, nadal do przeczytania, do tamtego tekstu odsyłam więc zainteresowanych. Przypomnę więc tylko, że był i jest to przewodnik dobry, kompetentnie i ciekawie napisany przez polskiego autora, od ponad 10 lat mieszkającego na Jawie w tamtejszej stolicy kultury i prowadzącego wraz z żoną pochodząca z Celebesu (Sulawesi) biuro podróży. Wart polecenia zarówno osobom wybierającym się na tamte wyspy zarówno indywidualnie oraz na wycieczkę z którymś z biur podróży, jak i interesujących się Indonezją. Zawiera bowiem tysiące ciekawych i przydatnych informacji, w tym cztery bardzo obszerne, kilkustronicowe w tekście:

 

„Owoce tropikalne”, „Aktywny wypoczynek na – kolejno: Bali, Lomboku i w Yogyakarcie na Jawie” oraz „Yogyakarta – kultura i sztuka”. Ponadto 54 krótkie, włamane w ramkach, 7 map i planów, w tym na wewnętrznych, rozkładanych okładkach całych tych wysp, i około 200 ciekawych kolorowych zdjęć. Autor prezentuje na wstępie i krótko informuje o najważniejszych atrakcjach obu wysp. Po pięć najciekawszych świątyń i urzekających widoków, po trzy niesamowite przeżycia i atrakcje dla dzieci – chociaż parki ptaków i motyli na pewno są interesujące również dla dorosłych. A także 4 hity okolic Yogyakarty i Komodo, a więc już poza obszarem tytułowych wysp. Bardzo ciekawe, ale i ważne, są rozdziały wstępne: Informacje praktyczne i Informacje krajoznawcze.

W pierwszym z nich czytelnik – turysta znajduje m.in. rady w jakim terminie (pora roku) wybrać się w tamte strony. A także o formalnościach granicznych z nieco skomplikowanym systemem wizowym i legalizacją tam pobytu. Bardzo istotne są informacje o ubezpieczeniach zdrowotnych, zabezpieczeniu medycznym oraz, niemałych, kosztach leczenia i lekarstw. Podobnie o dojeździe na te wyspy różnymi liniami lotniczymi, komunikacji lokalnej – z praktycznymi radami jak podróżować najtaniej, noclegach i wyżywieniu na miejscu oraz trudnościach z tym drugim w niektóre dni świąteczne. Równie ważne są Informacje krajoznawcze z Krajoznawczym ABC oraz cała część czysto przewodnikowa poświęcona tamtejszym atrakcjom turystycznym.

BALI I LOMBOK. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Piotr Śmieszek. Wydawnictwo Helion, wyd. II, Gliwice 2018, str. 239, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4558-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top