BESKID ŚLĄSKI: SZUSOWANIE Z WIŚLAŃSKIM SKIPASSEM

Tegoroczne ferie zimowe jako pierwsi – 16 stycznia 2023 r. – rozpoczną uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Potem z kolejnych. Warto, by je wykorzystali na poprawę kondycji po miesiącach spędzonych na nauce. Tanio – niestety – nie jest, ale ci, którzy nie skorzystali dotąd, mogą zrealizować Polski Bon Turystyczny. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że czas na wykorzystanie dofinansowania mija z końcem marca br. Do popularnych miejsc spędzania zimowego wypoczynku należą znajdujące się w Beskidzie Śląskim.

Tamtejsze ośrodki kilka lat temu postanowiły działać razem. Wprowadziły udogodnienie dla turystów – Wiślański Skipass, uprawniający do szusowania na jednym karnecie na stokach o różnym stopniu trudności 12 stacji w Wiśle, Ustroniu i Istebnej: Złoty Groń, Pasieki, Siglany, Soszów, Stok, Poniwiec, Partecznik, Stożek, Klepki, Sarajewo, Cieńków, Nowa Osada (aktualne informacje o ich dostępności są na www.wislanskiskipass.pl).

Łączna długość tras to ponad 30 km. Narciarski karnet można kupić i doładować online. Ceny w Internecie są niższe niż kasach, a ponadto nie trzeba stać do nich w kolejce. Stacje są oświetlone, dzięki czemu oferują nocne jazdy. Stoki są dośnieżane i ratrakowane. Przy ośrodkach znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu, jak i szkółek narciarskich.

Udogodnieniem są duże parkingi, a także organizacja przez ośrodki dojazdów do stoków. Działają też serwisy, gdzie można sprawdzić lub podreperować narty i snowboardy. Nie trzeba też się martwić o posiłki, bo przy stokach, a także w tamtejszych miejscowościach, działa wiele punktów gastronomicznych. Gospodarze ośrodków przypominają wybierającym się na białe szaleństwo o kremie ochronnym z filtrem UV.

Słoneczne promienie odbijają się od śniegu, jak od lustra. A im wyżej nad poziomem morza, tym silniejsze jest promieniowanie UV. W przerwie między zjazdami warto zaś znaleźć chwilę, by się posilić i uzupełnić kalorie. Godzina jazdy na nartach pozwala spalić nawet 500 kcal! Ważne jest zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek, a w plecaku mieć małe przekąski, sycące, ale i lekkostrawne.

Przyda się też termos z ciepłą herbatą. Aby podczas nawet krótkiej przerwy w jeździe nie tracić ciepła lub trochę się ogrzać, niezastąpione są chemiczne ogrzewacze, które z łatwością można schować do kieszeni. Dla bezpieczeństwa nie należy zaś zapominać o karcie ICE, dodatkowym ubezpieczeniu oraz naładowanym telefonie. Po nartach w beskidzkich miejscowościach nudno też nie jest.

Najwięcej atrakcji jest w Wiśle, jednej z najpiękniejszych miejscowości w woj. śląskim. Na jej terenie swoje źródła ma największa polska rzeka. Jest tam wiele ciekawej architektury, muzeów (np. narciarstwa i …spadochroniarstwa), Aleja Gwiazd Sportu, galeria trofeów, czekoladowa figura i skocznia narciarska imienia najsłynniejszego mieszkańca – Adama Małysza.

W malowniczo położonym w dolinie Wisły Ustroniu działa zaś Leśny Park Niespodzianek i Extreme Park (m.in. tor saneczkowy, kino 4D, planetarium, piracka strzelnica). Z kolei w Istebnej jest Park Wodny Olza. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) niedawno opublikowała listę „Najlepszych wsi turystycznych”, a także 20 miejscowości aspirujących do tego grona.

Wśród nich znalazła się również miejscowość z województwa śląskiego – Istebna. Wyróżnienie jest przyznawane miejscom wiejskim, które wykorzystują turystykę jako siłę napędową rozwoju i nowych możliwości zatrudnienia i dochodów, przy jednoczesnym zachowaniu i promowaniu wartości i produktów opartych na społeczności

.

Fot. Wiślański Skipass

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top