BESKID NISKI: ZJEŻDŻALNIA NA ŁYSULI

Wieża widokowa na Łysuli. Fot. Anna Ochremiak
Wieża widokowa na Łysuli. Fot. Anna Ochremiak

To stosunkowo nowa atrakcja, ale zdobyła już wielu amatorów. W majowy weekend można było dojść do wieży na Łysuli kierując słuchem. Było głośno.


A to dlatego, że wybudowana w 2024 roku wieża widokowa na szczycie Łysula (551 m n.p.m.) w Beskidzie Niskim ponad miejscowością Dominikowice jest nie tylko wybitnym punktem widokowym, ale ma też zjeżdżalnię. Jedni wchodzą tam po widoki, inni – by zjechać metalową rurą.

Tak czy siak, trzeba pokonać 160 stopni, by dostać się na najwyższą kondygnację. Wieża wysoka jest na 32 metry. Na najwyższej platformie znajduje się taras widokowy (28 m) wyposażony w ilustracje panoram we wszystkich kierunkach. Widać stad pasmo Magury Wątkowskiej, Małastowskiej, Obniżenie Gorlickie, Pogórze Ciężkowickie, a przy wyjątkowo dobrej widoczności nawet odległe Tatry.

Do rury

Kondygnację niżej znajduje się wlot zjeżdżalni. Rura długa na 54 m oplata wewnątrz konstrukcję wieży. Dla bezpieczeństwa korzystanie z niej reguluje sygnalizacja świetlna. Czerwone – czekać, zielone – można jechać. W ostatnią majówkę system nie podołał. Zjeżdżający się jednak zorganizowali: każdy kto kończył zjazd krzyczał do rury: „Wolne, można jechać”. Działało.
Zjeżdżają i dzieci, i dorośli. Jedni krzyczą, inni piszczą, kolejni milczą z godnością.

Warto zauważyć, że naprawdę długa rura wyposażona jest raz po raz świetliki, więc zjazd nie odbywa się w zupełnych ciemnościach.
Na wieżę nie powinno wchodzić jednocześnie więcej niż 50 osób. Tego bronią również elektroniczne bramki. Obnoszę wrażenie, że w czasie majówki również nie działały…
Na polanie jest kilka stolików z ławkami i drogowskaz węzła szlaków.

Jak tam dotrzeć

* Z Dominikowic (dojazd autobusem z Gorlic) – drogą najpierw asfaltową, potem szutrową za drogowskazami i zielonymi znakami szlaku turystycznego z Gorlic do Folusza. Drogą tą można wjechać samochodem aż na przełęcz między Łysulą a wzniesieniem Zagórze (505 m n.p.m.), gdzie urządzono niewielki parking. Jeśli nie ma miejsc, dodatkowy parking znajduje się nieco poniżej (ok. 1 km). Z parkingu na przełęczy ok. 20 min. spacerem. Po drodze mijamy widokową platformę w kształcie ogromnej ławki. Wrócić można wzdłuż poprowadzonej równolegle drogi krzyżowej.
* Z Męciny Małej – kontynuacją wspomnianej drogi na ten sam parking. Przy drodze głównej (z Sękowej do Wapiennego) jest drogowskaz.
* z Męciny Wielkiej – za znakami wspomnianego już szlaku zielonego. Start przy cerkwi (jest parking). Ładna, widokowa wycieczka.

Zdjęcia autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top