Tam, gdzie ziemia i niebo wydają się spotykać i gdzie mamy wrażenie, że za chwilę czubkami palców dotkniemy błękitu nieba, musi być gdzieś blisko jezioro Traunsee. Co to znaczy? Że to idealne miejsce dla miłośników wędrówki i fanów sportów wodnych. Region wypoczynkowy Traunsee jest uważany za wschodnią bramę Salzkammergut. Wzniesienia Przedgórza Alpejskiego malowniczo przechodzą tam w majestatyczne górskie krajobrazy Północnych Alp Wapiennych. A pośrodku leży jezioro o przejrzyście czystych wodach i 12,2 km długości, 2,9 km szerokości i aż 191 m głębokości – tym samym jest to więc najgłębsze jezioro w Austrii. Charakterystyczny, potężny Traunstein (1691 m n.p.m.), którego skalne ściany wznoszą się na 1200 metrów ponad taflą wody, uchodzi nie tylko za symbol regionu Traunsee, ale również za strażnika Salzkammergut.
Góry Martwe i Höllengebirge otaczają Traunsee od południa, współtworząc spektakularną scenerię jeziora. Bezpośrednio na brzegu tego jeziora leży GMUNDEN, eleganckie miasto ceramiki, oraz trzy miejscowości wypoczynkowe: ALTMÜNSTER, TRAUNKIRCHEN i EBENSEE. Każde z tych miejsc ma swój nieodparty urok i wyróżnia się indywidualnością i oryginalnością. W regionie tym znajdują się jeszcze inne jeziora – Laudachsee, Offensee, Langbathsee i Taferlklaussee. Mimo, że są łatwo dostępne, cieszą się opinią jednych z najładniejszych górskich jezior. Tak malownicze okolice jak najbardziej więc sprzyjają relaksowi.
Gościnni gospodarze i wyśmienita kuchnia
Czym byłby urlop bez dobrego jedzenia, wygodnej kwatery i szczerej gościnności? W regionie Traunsee jest około 250 obiektów noclegowych, których gospodarze z całych sił starają się, aby zapewnić swoim gościom udany pobyt – w ofercie znajduje się 4-gwiazdkowy hotel nad samym brzegiem jeziora i gospodarstwo agroturystyczne, apartament z własną plażą i wygodny domek na wysokości 1600 m n.p.m.
Miejscowa gastronomia również cechuje się dużą różnorodnością i oferuje pełne spektrum lokali – od schronisk na halach, po wykwintne restauracje. Co prawda największą popularnością cieszy się kuchnia regionalna z najwyższej jakości produktów, ale fani kuchni światowej również nie będą zawiedzeni.
Czar schronisk
Góry czy jezioro? Region Traunsee to rozwiązanie dla osób, które raz mają ochotę na to, a raz na tamto, a najlepiej na jedno i drugie: piesze wędrówki, a do tego kąpiele. Świeże powietrze i orzeźwiający chłód wody. Od maja można się nimi cieszyć do woli, gdyż rozpoczął się program „Hütten-Wander(S)pass 2016/17“. O co w nim chodzi?
O to, żeby dostać pieczątkę! Na wielu szlakach wędrownych tego regionu można nie tylko chłonąć nieskazitelnie czyste powietrze, ale również zdobywać stempelki. Na końcu każdej trasy – niezależnie czy będzie to rodzinna wycieczka brzegiem jeziora, czy też trudna wyprawa w góry albo alpejska wspinaczka – czeka gościnne schronisko ze zdrową przekąską. I z upragnioną pieczątką, która zostanie odciśnięta w książeczce turystycznej.
Kto się postara i zbierze 15 stempelków, dostanie nagrodę: srebrną, a zdobywcy 20 stempelków nawet złotą odznakę turystyczną regionu Traunsee. Wszystkie osoby, które dodatkowo otrzymają pieczątkę ze schroniska Traunsteinhaus (na Traunsteinie), otrzymają prawdziwą „szarotkę z Traunsteinu”.
Wodne hity
Podobnie jak region Traunsee w ostatnich latach zyskał status mekki wśród miłośników turystyki pieszej, tak samo jezioro awansowało do rangi centrum sportów wodnych. Stałe wiatry i ogromna powierzchnia wody zapewniają idealne warunki dla uprawiania różnych dyscyplin sportu. Nie tylko światowa elita żeglarstwa – jak podczas regat „RC44“ czy w tym roku „GC32“ – rywalizuje na Traunsee.
W różnego rodzaju wyścigach w ramach „Allianz Traunseewoche“ może wystartować każdy zapalony żeglarz. Jeżeli natomiast ktoś chce dogłębnie poznać Traunsee, nie ma problemu. Dla nurków stanowi ono optymalny teren. Ze względu na dużą liczbę interesujących punktów dostępu i miejsc o różnych stopniach trudności – od płaskich podwodnych krajobrazów z niepowtarzalną roślinnością, po fascynujące strome ściany, niektóre o fantazyjnych nazwach, jak „Biały kamieniołom” czy „Madonna z Siegesbach” – jezioro zapewnia niezapomniane wrażenia.
Traunsee znajduje się kilka szkół nurkowania z wypożyczalniami sprzętu i obszerną ofertą kursów, w tym także specjalistycznych, jak nurkowanie na nitroksie lub jaskiniowe. Można też uprawiać tam nowoczesne sporty wodne, np. kitesurfing – kitesurferom polecane jest Ebensee, gdzie warunki wiatrowe są niemal idealne – lub narty wodne, wakeboarding, surfing i wiosłowanie na desce.
Wassersportarena zapewnia pomoc instruktorów, którzy wprowadzają początkujących w tajniki tych sportów. Osoby, które jeszcze się nie zdecydowały, co by najbardziej chciały robić, mogą spróbować swych sił w różnych dyscyplinach w ramach niedrogich kursów „na zachętę”. Jeśli jednak to nie wystarczy, do dyspozycji jest też rafting, kajaki albo zwykłe wędkowanie.
Wędrowanie nad Traunsee
Ciekawą ofertą jest możliwość spędzenia 4 dni/ 3 nocy lub 5 dni/ 4 nocy we wszystkich czterech miejscowościach nad Traunsee. To idealna propozycja dla osób, które chcą wygodnie pomieszkać i odpocząć wśród przyjaciół. Wszystko, co zechcą robić – wędrówki, wspinaczka, rowerowe wycieczki – będzie wspaniałą przygodą. W cenie oferty jest też osobista książeczka turystyczna Traunsee, jedna wycieczka z przewodnikiem i solidne śniadanie wędrowca.
Corporate Data
Region wypoczynkowy Traunsee-Salzkammergut leży w sercu Austrii. Obejmuje on miejscowości: Altmünster, Ebensee, Gmunden, Gschwandt, Pinsdorf i Traunkirchen. Starożytni Rzymianie, uległszy urokowi jeziora, nazwali je niegdyś „lacus felix“ – szczęśliwym jeziorem. Region szczyci się swą kulturą i sztuką, tradycjami i zwyczajami oraz oferuje nieograniczone możliwości aktywnego wypoczynku, a także wystarczająco dużo przestrzeni i czasu na ucieczkę od codzienności.
Salzkammergut spełnia marzenia o sile i radości życia. Region ten rozciąga się na terenie trzech austriackich landów: Górnej Austrii, Salzburga i Styrii. Salzkammergut Tourismus-Marketing GmbH prowadzi działalność w zakresie marketingu usług turystycznych dla 54 gmin i 10 regionów turystycznych, w tym także dla regionu Traunsee.
Salzkammergut wyróżnia się także największym na świecie zagęszczeniem miejsc emanujących życiodajną energią – aż 212 takich punktów zostało odkrytych i umieszczonych na mapie. Ponad milion przyjazdów turystów rocznie i około 4,2 miliona noclegów zapewniły mu miejsce w czołowej trójce austriackich regionów turystycznych.
Zdjęcia: Austria Werbung