AUSTRIA: SPORT I ZABAWA W ALPACH KITZBUHELSKICH

 

 

Pomiędzy najważniejszymi wzniesieniami Alp Kitzbühelskich – szczytem Kitzbüheler Horn z jednej i charakterystycznym pasmem Kaisergebirge z drugiej strony – leżą cztery malownicze miejscowości: St. Johann w Tyrolu, Oberndorf, Kirchdorf oraz Erpfendorf. Geograficzne ukształtowanie wiosek – od łagodnych trawiastych wzgórz po strome szczyty gór – oraz bogata oferta dla rodzin, okraszona wrodzoną gościnnością Tyrolczyków i ich kulinarnymi talentami, przyciąga urlopowiczów z najdalszych zakątków świata.

 

Rowerowe eldorado

 

Alpy Kitzbühelskie przecina kilkaset kilometrów górskich tras i ścieżek rowerowych. W zależności od upodobań można więc albo w pocie czoła pokonywać kolejne odcinki górskich ścieżek o dużej różnicy poziomów albo też, już bardziej na luzie, mijając malownicze krajobrazy i gościnne zajazdy, przemierzać rozległe doliny.

 

Różnorodne szlaki gwarantują moc wrażeń zarówno początkującym, jak i doświadczonym cyklistom. Wzniesienia przerastające nasze siły możemy przechytrzyć przy pomocy e-bike’a – region dysponuje bowiem wypożyczalniami oraz stacjami ładowania i wymiany akumulatorów.

 

Pod koniec sierpnia malownicza dolina u stóp szczytu Wilder Kaiser zamienia się w pole walki kolarzy z całego świata, którzy na spektakularnej trasie rowerowego Pucharu Świata i MŚ Rad Masters walczą o zwycięstwo.

 

Alpy Kitzbühelskie zachęcają do wędrowania

 

Różnorodnych krajobrazów Alp Kitzbühelskich doświadczymy najintensywniej podczas pieszych wycieczek. Wędrując dobrze oznaczonymi szlakami pieszymi i leśnymi drogami miłośnicy przyrody przemierzają hale, zdobywają szczyty gór, odkrywają romantyczne górskie jeziora i wodospady lub eksplorują tajemnicze wąwozy. Szlaki tematyczne, ścieżki dydaktyczne i wycieczki w towarzystwie profesjonalnych przewodników urozmaicają letnie urlopy.

 

W St. Johann w Tyrolu zaczyna się tyrolski Szlak Orła, który następnie biegnie przez góry Karwendel do St. Anton am Arlberg i do doliny rzeki Lech. Góry Kaisergebirge należą do najważniejszych i najpopularniejszych terenów wspinaczkowych w Alpach. Serca wszystkich alpinistów biją mocniej na myśl o wielu tutejszych trasach i szczytach, jak Fleischbank, Teufelskanzel, Ellmauer Tor, Akcerplspitze czy Mauckspitze. „Kaiser” oferuje więc niepowtarzalne warunki dla uprawiania turystyki alpejskiej, amatorskiej oraz sportowej wspinaczki.

 

Golf w wersji alpejskiej

 

W Alpach Kitzbühelskich amatorzy golfa muszą zmierzyć się z trudnym wyborem: w zasięgu ręki czeka na nich aż 13 doskonale przygotowanych pól golfowych w niepowtarzalnej alpejskiej scenerii. Wielokrotnie wyróżniany „Golf- und Country-Club Lärchenhof” w miejscowości Erpfendorf należy do najpiękniejszych pól golfowych w całej Austrii. Jest też tutaj sporo szkół i akademii golfa, gdzie początkujący mogą odkryć w sobie zamiłowanie do tego sportu, a doświadczeni golfiści doskonalić uderzenia.

 

Na spotkanie z przygodą

 

Oprócz zajęć sportowych, malowniczego piękna przyrody i romantycznych krajobrazów, miejscowości St. Johann w Tyrolu, Oberndorf, Kirchdorf i Erpfendorf oferują też pełen repertuar atrakcyjnych rozrywek, które podnoszą co nieco poziom adrenaliny. Do urlopowych atrakcji należą zarówno skoki spadochronowe, tandemowe loty na paralotni, park linowy z tyrolką, loty balonem, canyoning i rafting, jak i letni szlak zabaw dla dzieci, Park Rozrywki „Moor & More”, kryte i otwarte baseny ze ślizgawkami oraz sauny.

 

Stół po tyrolsku

 

Alpy Kitzbühelskie to także kopalnia wybornych smaków. W rustykalnych schroniskach i zajazdach królują tradycyjne solidne przysmaki, a cieszące się świetną opinią restauracje regionu mają w swych kartach pełną ofertę kulinarną – od miejscowych specjalności po haute cuisine.

 

Niezależnie jednak od kulinarnego stylu tutejszą gastronomię wyróżniają świeże i naturalne produkty oraz potrawy serwowane zawsze z ujmującą tyrolską serdecznością. Przydrożne zajazdy kuszą swymi kulinarnymi przysmakami wędrowców przemierzających długie piesze i rowerowe szlaki – naprawdę nie warto się wzbraniać!

 

Knedle jak okiem sięgnąć

 

Lato w Alpach Kitzbühelskich jest wypełnione imprezami i wydarzeniami, których żaden porządny urlopowicz nie powinien przegapić. Zaliczają się do nich m.in.: najdłuższy na świecie stół zastawiony knedlami (ponad 300 metrów i prawie 25 000 knedli), jesienny festiwal Almfestwochen, Rowerowy Puchar Świata, wieczory muzyczne z udziałem znanych artystów i zespołów, które pełnią już niemal rolę instytucji, „nightshopping” oraz wiele innych regionalnych i międzynarodowych imprez.

 

Gdy nadejdzie zima

 

Alpy Kitzbühelskie dysponują obszerną ofertą urlopową również na zimą. Stoki narciarskie o wszystkich stopniach trudności – oczywiście w razie potrzeby także sztucznie naśnieżane – oraz doskonale rozwinięta sieć narciarskich tras biegowych przyciągają miłośników sportów zimowych z całego świata.

 

Narciarze mają naprawdę szeroki wybór: kameralny teren narciarski St. Johann w Tyrolu i Oberndorf w Tyrolu, rozległy Schneewinkel obejmujący tereny Waidringer Steinplatte i Fieberbrunn, który ze względu na bajeczne trasy alternatywne cieszy się uznaniem freeriderów, no i wreszcie teren All-Star-Card, który łączy 10 regionów narciarskich w Tyrolu i Salzburgu (w sumie 350 wyciągów) i na 100% gwarantuje śnieg.

 

Romantyczne wieczory w schronisku, przejażdżki konnymi zaprzęgami, dalekie wycieczki zimowymi szlakami, wyprawy na sanki i do spa… Tyrol spełnia marzenia o idealnym zimowym urlopie.

 

Kalendarz pełen wydarzeń

 

St. Johann w Tyrolu, Oberndorf, Kirchdorf i Erpfendorf urozmaicają urlopowe pobyty swoich gości całym szeregiem atrakcyjnych imprez i tygodniowym programem rozrywkowym. Lato w wypoczynkowych miejscowościach Alp Kitzbühelskich stoi pod znakiem zabawy i emocji w najpiękniejszych zakątkach Tyrolu. Miłośników sportu na pewno zainteresują imprezy sportowe, jak turniej piłkarski Int. Cordial Cup czy Rowerowy Puchar Świata w St. Johann w Tyrolu. Smakoszom polecamy na przykład Święto Knedla w St. Johann w Tyrolu.

 

Program uzupełniają skromniejsze imprezy i lokalne uroczystości. Alpy Kitzbühelskie zapraszają do zabawy! 21.6.2014 Góry w płomieniach 6.7.2014 TT Wandercup w St. Johann w Tyrolu 23.8 – 30.8.2014 Rowerowy Puchar Świata w St. Johann w Tyrolu 30.8 – 6.9.2014 Gore-Tex Transalpine Run 12.9 – 27.9.2014 Święto Hal (Almfestwochen) 20.9.2014 Święto Knedla w St. Johann w Tyrolu

 

Zdjęcia:  Kitzbüheler Alpen

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top