AUSTRIA: NA LODOWCACH NADAL ZIMA

Słońce coraz wyżej, pełna wiosna coraz bliżej. Ale na alpejskich lodowcach nadal są świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Oto 5 tyrolskich lodowców i 5 wskazówek, jak spędzić tam dzień na nartach w pełnym słońcu Im wyżej, tym lepiej.

Motto 5 tyrolskich lodowców obowiązuje nawet pod koniec sezonu, gwarantując szusującym na stokach niezapomniane emocje. Doskonałe warunki do jazdy panują tu aż do czerwca, a na lodowcu Hintertux nawet przez cały rok. Poniżej prezentujemy 5 wskazówek, jak najlepiej spędzić dzień na 5 tyrolskich lodowcach.

* Lodowiec Kaunertal – impreza Spring Classics, a w snowparku najdłuższa Half Mile Jib Line Lodowiec Kaunertal oferował snowboardzistom najlepsze warunki już ponad 30 lat temu – jako jeden z pierwszych ośrodków narciarskich w Austrii. Z tego właśnie okresu pochodzą też imprezy takie jak Spring Classics, które dziś cieszą się już kultowym statusem. Z pierwszych ramp typu halfpipe rozwinął się cały snowpark Kaunertal, który wiosną 2019 roku zostanie zaprezentowany w zupełnie nowej odsłonie: z nowymi trasami i najdłuższą Half Mile Jib Line w Alpach.

A to wszystko wspaniale wkomponowane w otaczającą naturę. W tym roku legendarne wydarzenie Spring Classics z licznymi imprezami i wyjątkowymi niespodziankami odbędzie się od 6 kwietnia do 12 maja. Natomiast jeśli chcesz po prostu cieszyć się słońcem na nartach, do maja czekają tu na Ciebie idealne naturalne stoki narciarskie i pokryte śniegiem zbocza na lodowcu Kaunertal.

* Lodowiec Pitztal – Polski tydzień na lodowcu i zawody Gletscher Vertical 3440 Na lodowcu Pitztal 1 maja wyłoniony zostanie mistrz lodowca. Do pokonania jest dystans 2,5 km i różnica wysokości 600 metrów. Ale nie – jak to normalnie bywa – na nartach z góry na dół. 1 maja linia startowa znajdować się będzie przy stacji dolnej kolejki Gletscherexpress, meta zaś przy kawiarni na wysokości 3440 metrów.

Sposób pokonania tego dystansu każdy może wybrać sam – na nartach skiturowych, pieszo lub na rakietach śnieżnych. Wszystko jest dozwolone. „Mistrzem” zostanie ten, kto jako pierwszy dotrze na szczyt. A popołudniu organizatorzy zapraszają na imprezę z muzyką w stylu Volxrock i porządną dawkę Après-Ski. Na gości z Polski czeka w tym roku wyjątkowa niespodzianka. Od 28.04. do 05.05.2019 lodowiec świętować będzie swoje 35-lecie. Na polskich narciarzy czekają w tym okresie same atrakcje!

* Lodowiec Sölden/Ötztal – Robin Schulz, Hannibal i najlepsi na świecie freestylerzy W dolinie Ötztal na koniec sezonu w programie znajdują się trzy wydarzenia dużego formatu. W dniach 4 i 5 kwietnia 2019 r. na Giggijoch odbędzie się wielki finał festiwalu Electric Mountain Festival z udziałem Robina Schulza, Lost Frequencies i wielu innych czołowych DJ-ów. Następnie 12 kwietnia na lodowcu odbędzie się widowisko pt. „Hannibal”.

Jest to imponujący i zachwycający spektakl z udziałem ponad 500 aktorów, ratraków, base-jumper’ów, samolotów, śmigłowców, skuterów śnieżnych, paralotniarzy i narciarzy. Aktorzy, kaskaderzy i sportowcy odegrają na lodowcu Rettenbach przeprawę Hannibala przez Alpy. W 2019 roku, od 22 do 27 kwietnia, zawody Audi Nines odbędą się po raz pierwszy jednocześnie w dwóch różnych miejscach. Podczas gdy mężczyźni będą mierzyć się w konkurencjach freestyle na lodowcu w Sölden, w Obergurgl-Hochgurgl odbędą się ekskluzywne zawody kobiet. Impreza zakończy się 27 kwietnia na lodowcu Tiefenbach.

* Lodowiec Stubai – jazda w stylu freeride po Powder Department Dzięki gwarancji śniegu i różnorodności wariantów, lodowiec Stubai jest jednym z najlepszych w Austrii miejsc do uprawiania freerideu. W strefie Powder Department panują idealne warunki dla freeriderów w otwartym terenie. Na tablicach informacyjnych znajdują się opisy 13 wariantów w otwartym terenie a w checkpointach sprawdzić można sygnał z detektorów lawinowych. Z tras można korzystać przy pomocy freeride’owej mapy lub współrzędnych GPS. Do końca sezonu w programie pojawiać się będą także liczne obozy szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa lawinowego, takie jak SAAC Basic Lawinencamp w dniach 13-14 kwietnia 2019 r.

* Lodowiec Hintertux – nowa trasa dla dzieci i zachwycający program podczas Flower Pow(d)er Week Lodowiec Hintertux gwarantuje niezapomniany urlop zimowy dla wszystkich członków rodziny – od dzieci po dorosłych. Młodzi narciarze mogą rozpocząć pełen przeżyć dzień na nowym, dziecięcym stoku Rastkogel. Na starcie można przybić piątkę maskotce o imieniu Luis, następnie przejechać przez tunel, teren z muldami, przez bramki i stromy zakręt.

Podczas gdy najmłodsi zajęci są eksploracją stoku dziecięcego, starsi fani jazdy na nartach mogą wyszaleć się w snowparku Betterpark Hintertux, który jest otwarty od kwietnia do czerwca – z różnorodnymi formami na wysokości 3200 m n.p.m. Wiele będzie się działo także podczas tygodni Flower Pow(d)er od 20 kwietnia do 5 maja 2019: oferta obejmuje zarówno warsztaty telemarkowe, brunch z jogą, jak również jazdę na nartach we wczesnych godzinach porannych. A na tych, którzy od zawsze marzyli, aby poprowadzić ratrak, czeka Pistenbully Test Area, gdzie każdy może poczuć imponującą moc koni mechanicznych tych potężnych maszyn.

Specjalne oferty wiosenne w hotelach w pobliżu lodowców. Hotele w pobliżu 5 tyrolskich lodowców oferują niedrogie pakiety noclegowe, w tym karnet narciarski w cenie. Świetna okazja, aby jeszcze wiosną wybrać się na narty. Informacje i rezerwacje dostępne są na stronie www.gletscherhotels.at

Zdjęcia NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top