AUSTRIA: LODOWIEC KAUNERTAL

Na lodowcu Kaunertal (1273 do 3113 m n.p.m.) wybudowano wyjątkową kolejkę linową Falginjochbahn. Pierwszą w Austrii z serii 100er-Funiforod firmy Doppelmayr. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i szerokości toru wynoszącej 4,6 metra jest ona wyjątkowo odporna na wiatr. Ponadto jest pionierem pod względem ekologicznym dzięki płaskim, zwartym budynkom stacji oraz wykorzystaniu ciepła i energii: odpadowe z jednostek napędowych jest wykorzystywane do ogrzewania budynku.

 

Kiedy kabina jedzie w dół, energia siły hamowania jest przekazywana z powrotem do sieci energetycznej. Nowa kolejka linowa prowadzi z parkingu przy restauracji przy lodowcu po zaledwie dwóch podporach w niecałe cztery minuty, pokonując 2000 metrów różnicy wysokości, do najwyższego punktu lodowcowego ośrodka narciarskiego,

Falginjoch na wysokości 3113 metrów. Stare wyciągi orczykowe Weissseeferner 1 i 2 z lat 1980 i 1998 (obecnie są demontowane) potrzebowały w sumie dwanaście minut na pokonanie tej trasy. Nowoczesna kabina wyrusza co dziesięć minut ze stacji dolnej i może pomieścić do 100 osób.

Podobnie jak wszystkie koleje i stacje w Kaunertal, jest całkowicie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Liczni fani jazdy na nartach typu mono-ski na lodowcu Kaunertal mogą teraz samodzielnie jeździć nową Falginjochbahn. Nowa kolejka oznacza także nowe stoki we wszystkich poziomach trudności.

Dla początkujących przygotowano szczególnie łatwą trasę jasnoniebieską, dzięki której każdy będzie mógł cieszyć się widokiem z Falginjoch, a następnie łatwo wrócić do stacji dolnej na nartach. Nowe stacje kolejki są skromne i wykonane z wykorzystaniem dużej ilości szkła, dzięki czemu zawsze widać maszynerię będącą jej sercem kolejki.

Snowpark, droga na lodowiec i bliskość granicy z Włochami

Lodowiec Kaunertal jest szczególnie popularny wśród snowboardzistów. Otwarcie w Snowparku Kaunertal, KTO, odbyło się 11-13 października już po raz 34. Nowością tej zimy jest „Nature-Run”, która jest w wyjątkowy sposób wkomponowana w krajobraz i wykorzystuje specyfikę terenu.

Także w nowym sezonie częścią snowparku będzie ponownie najdłuższa 1/2 Mile Jib Line z wieloma przeszkodami. Liczący prawie dwa kilometry długości snowpark, jest jednym z najdłuższych w Europie. Wjazd na krawędź lodowca na wysokości 2750 metrów jest prawdziwie spektakularny.

Droga na lodowiec wiedzie wśród 3000-metrowych szczytów i obok dużego zbiornika Gepatsch aż do ośrodka narciarskiego, który nadal uważany jest za wciąż jeszcze nie odkryty powszechnie. W regionie dominują szerokie i nie zatłoczone stoki. Przy wyciągu na lodowiec Kaunertal nie trzeba stać w kolejce.

Narciarze, którzy wjadą kolejką Karlesjochbahn na wysokość 3108 metrów, znajdą się o rzut beretem od Włoch i mogą bez zatrzymywania się przejechać 1000 metrów różnicy wzniesienia terenu aż do stacji dolnej kolejki Ochsenalmbahn na wysokości 2150 metrów. 

Freeriding – wolność i przygoda na lodowcu

„The wild side of the Kaunertal Glacier” – to inaczej emocje, nie spreparowane stoki w zgodzie z naturą i wyjątkowa przyroda poza stokami. Wśród freeriderów lodowiec Kaunertal to jeszcze nie odkryte miejsce. Teren jest bardzo przestronny, interesujący i zawsze można znaleźć tu dziewicze stoki, aby przeżyć przygodę z freeride’em na swój sposób.

Na odkrycie czeka łącznie 26 kilometrów wariantów zjazdów we wszystkich poziomach trudności. W lutym i marcu 2020 r. po raz pierwszy odbędą się tam tygodnie „My wild side”.

W tym czasie w każdy weekend będzie miało miejsce inne wydarzenie związane z jazdą w stylu freeride.

Punktem kulminacyjnym tej serii będzie Freeride Testival, który odbędzie się od 21 do 22 marca 2020 r. Ten prawdopodobnie największy test sprzętu narciarskiego w Alpach jest obowiązkowym punktem dla wszystkich fanów jazdy poza stokami.

Na lodowcu Kaunertal sezon narciarski trwa od 28 września 2019 roku do 7 czerwca 2020 roku.

Zdjęcia: NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top