AUSTRIA: LINZ – W POSZUKIWANIU NOWYCH PERSPEKTYW

Linz nad Dunajem, to jedno najbardziej innowacyjnych miast świata, w którym kultura, natura i gospodarka funkcjonują w pełnej symbiozie. Oto niektóre z jego atutów.

 

 

UNESCO CITY OF MEDIA ARTS

 

Festiwal Ars Electronica, w ramach którego przyznawana jest nagroda Prix Ars Electronica w dziedzinie sztuki nowych mediów, cieszy się światową renomą. Futurelab, stanowiący jego część, uznany został przez magazyn Wired za jedno z dziesięciu najlepszych laboratoriów multimedialnych na świecie.

Interesujące przykłady kreatywnego rozwoju miasta stanowią niewątpliwie ogromne graffiti mieszczące się w plenerowej galerii „Mural Harbor“ w linckim porcie, które najpiękniej prezentuje się podczas rejsu statkiem, czy dawna Fabryka Wyrobów Tytoniowych. Otwarcie „Archiwum Valie Export” w muzeum sztuki Lentos stanowi natomiast wyraz uznania dla zasług urodzonej w Linzu prekursorki sztuki nowych mediów.

 

ATRAKCJE KULTURALNE I… KULINARNE

 

Obok wizjonerskiej sztuki mediów, miasto oferuje także cały szereg atrakcji kulturalnych i historycznych perełek. Aleja Kultury nad brzegiem Dunaju pełni latem rolę sceny plenerowej, a „Höhenrausch“ – projekt artystyczny ponad dachami miasta – otwiera nowe perspektywy.

Dobre jedzenie to w Linzu oczywistość. Kulinarna oferta miasta sięga od słynnego już tortu linckiego po regionalne przysmaki, obejmując przy tym wszelkie rodzaje sztuki kulinarnej, takie jak slow food, nowoczesna kuchnia fusion czy tradycyjna kultura gastronomiczna.

 

W POBLIŻU MIASTA

 

Turystom pragnącym połączyć aktywny wypoczynek z kulturalną „ucztą dla ducha” można polecić wycieczkę na południowy wschód od Linzu. Brzegiem Dunaju biegnie bowiem szlak rowerowy Antona Brucknera, na którego trasie znajduje się St. Florian i Ansfelden – najważniejsze miejsca w życiu słynnego kompozytora.

W barokowym klasztorze św. Floriana znajdują się organy Brucknera – największe działające w Austrii. Od połowy maja do października można ich posłuchać podczas odbywających się kilka razy w tygodniu koncertów. Więcej na temat tego klasztoru można znaleźć na: http://upperaustria.at/monesticdays

 

Zdjęcia: Linz Tourismus

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top