AUSTRIA: LETNIE WĘDRÓWKI

Nie tylko doświadczeni alpiniści mogą w Austrii zasmakować uczucia wolności ponad chmurami. Każdy, kto pragnie bez nadmiernego wysiłku napawać się widokiem Alp i zaczerpnąć czystego górskiego powietrza, powinien skorzystać z oferty austriackich kolei górskich.

Nowoczesne koleje linowe unoszą na szczyty pasażerów w każdym wieku, dzięki czemu kondycja fizyczna nie ma tu decydującego znaczenia dla ciekawych świata. Po wjeździe na szczyt, przed gośćmi otwierają się natomiast rozległe alpejskie krajobrazy i niezwykły, tajemniczy świat gór, w którym dominuje pierwotna natura w całej swej wspaniałości. Warto wiedzieć, że niektóre kolejki umożliwiają wjazd z wózkami dziecięcymi. A oto dalsze informacje na temat wędrówek po austriackich górach

 

Dreszczyk emocji na lodowcu

Lodowiec Dachstein to gwarancja emocji przez cały rok! Radość ogarnia już podczas jazdy gondolą, kiedy przez wielkie okna wagonika obseruje się szybko zbliżające się, białe szczyty. Po dotarciu na górę, pierwsze kroki warto skierować ku zawieszonej na skałach tuż przy stacji kolejki, platformie widokowej Skywalk.

Znajdujący się tam teleskop umożliwia dokładną obserwację górskich pasm, na tle których wybijają się najwyższe szczyty Austrii: Großglockner, Hochkönig i Großvenediger. Spacer po moście wiszącym, który wydaje się unosić kilkaset metrów nad przepaścią, to propozycja dla naprawdę odważnych. Przy dobrej pogodzie widok sięga dna doliny, kiedy indziej można z kolei poczuć, jak to jest, kiedy dosłownie buja się w chmurach.

Kolejnym, budzącym skok adrenaliny wyzwaniem są „Schody donikąd” – 14 stopni prowadzących na szklaną platformę, przez którą widać ostre granie grzbietu Dachsteinu. Unikatową atrakcją jest także Lodowy Pałac w sercu lodowca, w którym rzeźby z przezroczystego lodu lśnią w świetle feerią barw, tworząc niezwykłą, magiczną atmosferę.

Dachstein Gletscherbahn Ramsau

Strona internetowa: www.derdachstein.at

Wędrówki z wózkiem dziecięcym

Nassfeld na południu Karyntii zaprasza rodziny do fascynującej zabawy z żywiołem wody. Przy górnej stacji ekspresu Millennium swój początek ma dostępny dla wózków dziecięcych szlak „Aqua Trail”, który oswaja małych turystów z żywiołem wody.

Po drodze dzieci m.in. mogą zbudować zaporę wodną czy na wysokości 1900 m n.p.m. eksplorować prawdziwą żaglówkę. W tym czasie rodzice i dziadkowie mogą odpocząć na pobliskich ławkach, nie tracąc pociech z oczu. Kolejka kabinowa Millennium-Express, kolejki krzesełkowe Gartnerkofel i Madritschen umożliwiają rodzinom z małymi dziećmi łatwy dostęp do wielu górskich atrakcji.

Przy górnej stacji kolejki Gartnerkofel Sesselbahn dzieci otrzymują do wykonania zadania (takie jak przejazd mini tyrolką, gimnastyka w „domku na szczudłach” czy wspinaczka), których celem jest ochrona alpejskiej fauny i flory. Pomocą służy im sympatyczna maskotka o imieniu „Almrausch”. Poszukującą adrenaliny młodzież niewątpliwie zainteresuje tu natomiast letni tor saneczkowy Pendolino.

NLW Tourismus Marketing GmbH

Strona internetowa: www.nassfeld.at

Tyrol: wysoko i smacznie

Ahornbahn – największa w Austrii kolejka wahadłowa – w lipcu i sierpniu zabiera pasażerów na wysokogórskie śniadanie o wschodzie słońca. Do kolejki wsiąść trzeba jeszcze przed świtem (między godziną 5.00 a 6.00), by zdążyć powitać dzień na na szczycie góry.

Na powitanie goście otrzymują filiżankę gorącej herbaty, podczas gdy słońce wznosi się ponad szczytami. Następnie w Café Bistro „Freiraum” serwowane jest obfite, górskie śniadanie. To swoiste poranne, kulinarne święto odbywa się w każdy czwartek lipca oraz sierpnia.

Po śniadaniu warto wybrać się na wycieczkę po płaskowyżu Ahorn lub też zwiedzić zabytkową gondolę w pobliżu górnej stacji kolejki – wspaniały eksponat ilustrujący historię technologii kolei linowych. Mayrhofner Bergbahnen Aktiengesellschaft Strona internetowa: www.mayrhofner-bergbahnen.com

Spotkanie z naturą na wysokości 3000 metrów

Górna stacja kolejki na Kitzsteinhornie (3029 m n.p.m.) to najwyższy punkt Ziemi Salzburskiej, do którego w wygodny sposób można dotrzeć. Fascynacja przyrodą wysokich gór widoczna tu jest i na każdym kroku. Turyści wysiadają z kolejki na terenie zwanym „Gipfelwelt 3000”, gdzie zanurzyć się mogą w ciszy otaczających gór.

Przez Kitzsteinhorn biegnie sztolnia o długości 360 m, na której trasie znajduje się 6 stacji prezentujących informacje o zjawiskach takich jak górski kryształ czy wieczna zmarzlina. Szlak prowadzi do platformy widokowej galerii Parku Narodowego, gdzie zwiedzający stają oko w oko z Großglocknerem i najwyższymi górami Austrii. Efektowny widok na lodowiec Kitzsteinhorn oferuje na swym wielkim ekranie Cinema 3000, a znajdująca się na zewnątrz „Ice Area” proponuje bliskie spotkania ze śniegiem i lodem nawet w lecie.

Gletscherbahnen Kaprun AG

Strona internetowa: www.kitzsteinhorn.at

Zdjęcia: NBPA

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top