AUSTRIA: LETNIE ATRAKCJE DOLINY ÖTZTAL

Otoczona przez 250 trzytysięczników dolina Ötztal zamienia się latem w gigantyczny plac zabaw dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, wspinaczki, sportów ekstremalnych, spokojnego relaksu, dzieci i dorosłych. Naturalny krajobraz tworzy harmonijną całość z doskonałą infrastrukturą turystyczną, a karta ÖTZTAL PREMIUM CARD udostępnia turystom praktycznie wszystkie atrakcyjne miejsca.

           Góry na piechotę

„Tylko tam, dokąd doszedłeś na piechotę, byłeś naprawdę“ – twierdził kiedyś Goethe. Dobrze więc, że w dolinie Ötztal można wędrować na wiele różnych sposobów. Wśród 1800 km pieszych szlaków odpowiednią dla siebie trasę znajdą zarówno doświadczeni piechurzy, jak i rodziny z dziećmi.

Szczytem malowniczości w Tyrolu są – obok Wildspitze, najwyższej góry północnego Tyrolu – górskie tereny otaczające dolinę Ötztal, poprzecinane gęstą siecią szlaków wędrownych. Region dysponuje ponadto szeroką paletą tras wędrówek po halach połączonych z usługami kolei linowych oraz autobusów (Wanderbus). Posiadacze karty ÖTZTAL PREMIUM CARD mogą korzystać z kolei i autobusów całkowicie bezpłatnie.

 

Pełen odjazd: Bike Republic Sölden

 

Dolina Ötztal jest wymarzonym miejscem dla rowerzystów – zarówno amatorów, jak i zawodowców – nie tylko z powodu legendarnego już maratonu rowerowego. W „Bike Republic Sölden“ każdy może przeżyć swoją rowerową przygodę. W premierowym sezonie republiki otwarto 6-kilometrową „Teäre Line“, która stanowi pierwszy krok w drodze do stworzenia mekki rowerzystów.

700 km tras rowerowych we wszystkich możliwych wariantach, od single trailu po oznaczoną leśną drogę, nie zawiedzie zwolenników żadnej z dyscyplin rowerowych, czy to będzie all mountain, enduro, klasyczne kolarstwo górskie czy też rekreacyjne rodzinne wycieczki rowerowe. Najnowszej generacji sprzęt na każdego rodzaju rowerową trasę można wypożyczyć w miejscowych sklepach sportowych – z kartą ÖTZTAL PREMIUM CARD nawet ze zniżką.

 

          Top Mountain Motorcycle Museum

 

Muzeum motocykli, nowoczesna stacja kolejki linowej, punkt opłat Timmelsjoch Hochalpenstraße (jednej z najpopularniejszych tras widokowych kraju związkowego) oraz duża restauracja – wszystkie te obiekty mieści nowo otwarty Top Mountain Crosspoint w Hochgurgl. Od kwietnia w Mountain Motorcycle Museum można podziwiać jedną z najcenniejszych kolekcji historycznych motocykli.

 

Przygoda i dreszczyk emocji

 

19 terenów i 700 dróg wspinaczkowych, różnorodne via ferraty, a także rwące wody Ötztaler Ache – najbardziej uczęszczanej dzikiej rzeki w Europie Środkowej – to tylko niewielki fragment oferty dla urlopowiczów szukających mocnych wrażeń. Pełną gamę outdoorowych aktywności proponuje AREA 47 (z kartą ÖTZTAL PREMIUM CARD wstęp wolny).

Na powierzchni ok. 6,5 ha u wejścia do doliny Ötztal powstała ogromna strefa rekreacji: sporty outdoorowe, wydarzenia kulturalne, park wodny, niekonwencjonalna gastronomia, a także pole dla rozwoju biznesu – wszystko, co dzieje się na 47 stopniu szerokości gwarantuje zastrzyk adrenaliny.

 

Góry dla najmłodszych

 

Maskotka „Widi“ to sympatyczna owieczka, towarzysząca małym i dużym urlopowiczom podczas wakacji w dolinie Ötztal. Wśród atrakcji, jakie proponuje Widi, znajduje się m.in. nowe Widiversum w przyjaznym rodzinom regionie Hochoetz, gdzie najmłodsi goście mogą wyruszyć na poszukiwanie zaczarowanego kryształu, program aktywnego wypoczynku dla dzieci oraz tematyczny plac zabaw KIDS PARK w Oetz, w którym można się wspinać, balansować, huśtać, ślizgać, a nawet znaleźć złoto.

 

Pierwotne siły i zielone hale – wakacyjna przygoda dla całej rodziny

 

W gminie Umhausen znajdują się aż cztery obowiązkowe punkty programu urlopu w dolinie Ötztal. Tuż obok malowniczego jeziora oraz wodospadu Stuibenfall – najwyższego w Tyrolu – znajduje się nowo otwarty park ptaków drapieżnych oraz wioska Ötzi – niepowtarzalna okazja, aby na chwilę zajrzeć do epoki kamienia łupanego.

Ciekawą propozycją dla całej rodziny będzie także ścieżka tematyczna ALMZEIT w Sölden, przy której na pilnych wędrowców czekają liczne niespodzianki i interaktywne stacje. Celem ścieżki jest zaprezentowanie różnorodności, charakteru i kulinarnej oferty schronisk na halach wokół Sölden.

 

Dolina Ötztal jako miejsce akcji

 

Nie tylko Daniel Craig skorzystał ze scenerii doliny Ötztal podczas kręcenia w Sölden filmu SPECTRE. Kręcone są tu również mniej sensacyjne produkcje. Mniej akcji, za to więcej magii zawiera między innymi plenerowa sztuka teatru wędrownego „Friedl mit der leeren Tasche“ („Friedl z pustą kieszenią”). W ramach wędrówki z Vent na lodowiec Marzellferner przenosimy się o 600 lat wstecz w tyrolskiej historii.

„Na żywo” i w oryginalnych miejscach akcji śledzimy, jak książę Tyrolu Fryderyk IV znany także jako „Friedl o pustej kieszeni”, popadłszy w niełaskę w 1416 roku musi salwować się ucieczką z Ötztal do Merano. Aktorzy w strojach z epoki grają na rozległych przestrzeniach tylnej części doliny Ötztal, które wciąż wyglądają tak samo, jak za życia księcia.

Widzowie otrzymują słuchawki, dzięki którym dokładnie słyszą dialogi i muzykę z czasów Fryderyka. Przez ok. 6 godzin widzowie wędrują za aktorami do schroniska Martin Busch Hütte i z powrotem (600 m różnicy poziomów). Terminy: 3/4/8/10/11/16/17/18 września 2016.

 

Coś dla ciała, coś dla duszy

 

Aktywny wypoczynek to nie jedyna domena doliny Ötztal. W termie AQUA DOME w Längenfeld (dla posiadaczy ÖTZTAL PREMIUM CARD dostępnej bez opłat) wody termalne wypełniają malownicze, wewnętrzne i zewnętrzne baseny jednej z najpiękniejszych term w Austrii. Miłośników kąpieli zaprasza nad swe brzegi także Piburger See – najcieplejsze jezioro Tyrolu, położone wysoko nad Oetz.

 

Zdjęcia: Austria Info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top